NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Daniel Röjsel Motorsport.
© Daniel Röjsel Motorsport.
Daniel och Nicklas trea i East Sweden Rally.
Daniel Röjsel närmare SM-bronset efter en tredjeplats i East Sweden Rally.
PRESSRELEASE

I fredags kväll gick den sjätte och näst sista deltävlingen i rally-SM av stapeln med East Sweden Rally i Linköping. Ford-teamet med Daniel Röjsel och co-drivern Nicklas Edvardsson hade målet att köra om topplaceringarna och ta tillbaka tredjeplatsen i mästerskapet.

Revanschlusten fanns definitivt där efter kopplingsproblemen i förra deltävlingen, Snapphanerallyt, som sinkat dem till en fjärdeplats. Bilen, den nya Ford Fiesta Ecoboost 1.0 med en 3-cylindrig motor på 1 liter, är som bekant en populär bil på gatan. Teamet har utvecklat tävlingsbilen med små detaljer hela säsong vilket har gett resultat och nu när slutspurten i årets rally-SM pågår gör de bättre sträcktider än någonsin.

-I Snapphanerallyt var vi i ledning efter fredagens asfaltssträckor och låg tvåa, bara någon sekund efter, när koppling började slira. Vi har successivt hittat bra speed och vi ska göra vårat bästa i helgen, säger Daniel.

Fiestan kördes ur bilhallen hos FordStore i Linköping där den funnits för besökare sedan torsdagen och togs direkt till serviceplatsen vid Saab Arena innan start.

Under fredagskvällen skulle tre sträckor som sammanlagt mätte 2,5 mil ge tävlingen en ordentlig start. Först ut var den knappt kilometer korta asfaltssträckan vid Saab Arena, mest för publikens skull. SS2 var riktigt grusväg och bjöd in till tuff körning med halvbred krokig väg. Daniel körde in som trea på SS2 med endast tvåa tiondelar till tvåan. SS3 kördes i skymning och ekipaget körde in som tvåa i klassen.
Inför lördagens 10 mil körning låg de tvåa i klassen, 8,8 sekunder efter mästerskapsledaren Jacob Jansson.

-Vi är nöjda med kvällen. Lite svårt i skymningen på SS3 men SS2 var höjdpunkten, inte ett hjul fel, säger Daniel.

Lördagen startade med en 2-milare direkt på morgonen. Efter tuff körning med någon sladd för mycket, en rejäl flygtur samt en omkörning av en medtävlare gick Ford-ekipaget imål som trea i klassen, en halv sekund efter Jacob.
SS5 bjöd på smalare väg och med ett hårt genomslag i höger framdäck kom de imål lyckligtvis utan punktering.

En kort service i Finnspång följdes av årets längsta sträcka på nästan 3,5 mil. Daniel och Nicklas lyckades hålla ett högt tempo genom hela sträckan. Trots bromsproblem mot slutet lyckades de köra in på en tredje tid i klassen.
Efter sträckan begav sig de tävlande tillbaka mot Linköping igen för att köra ytterligare en vända på publiksträckan vid Saab Arena innan det var dags för lunchservice.

Inför avslutande SS9 var marginalen upp till Erik Telehagen på andraplatsen endast 0,3 sekunder och Jacob var långt före efter ett otroligt tempo. Förutom tävlingsresultatet kördes det också om bonuspoäng på sista sträckan. Daniel och Nicklas fick dessvärre ge sig med ett par sekunder till Telehagen efter att bromsen krånglat igen men lyckades plocka 2 bonuspoäng med sin andratid på sträckan.

-Vi är jättenöjda med helgen. Erik Telehagen och Jacob Jansson som kör om guldet i mästerskapet har varit otroligt snabba och jag är nöjd att vi kunde matcha dom så ofta som vi gjorde. Nu siktar vi på att ta bronspengen i Rally Uppsala! säger en nöjd Daniel.

Teamet har nu ett betryggande försprång på tredjeplatsen i tabellen efter att Sebastian Johansson brutit med motorproblem.

Den spännande avslutningen äger rum i Rally Uppsala om tre veckor den 30:e september till den 1:a oktober.


» Pressrelease från Daniel Röjsel Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-09-11 15:15






Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
© emotorsport.seSvenskt i Italienska Rally Regione Piemonte i Italien, där testar Patrik Hallberg och John Stigh på Peugeot 208 Rally4 i Italienska mästerskapet. Där möter de 21 mil special fördelat på 13 sträckor, rallyt inleds med shakedown och publiksträcka på fredagen, resten av rallyt under lördag och söndag.
...

Publicerad: 2025-04-09 19:32


Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
© Svenska RallyCupen.- Missa inte och anmäl er till premiären av Svenska RallyCupen 2025, vårt planeringsarbetet går framåt och vi närmar oss tävlingen med stormfart, berättar Gustav Johansson som är banchef till Vilda Ryd Racet hos Ryds MK.

Med endast 6 dagar kvar tills anmälan stänger så har vi i skrivande s...

Publicerad: 2025-04-08 20:11


Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
© emotorsport.seTredje deltävlingen i Amerikanska Mästerskapet är Olympus Rally med 21 mil special från Shelton, Washington. Lördag kväll Svensk tid startar rallyt som avslutar sin första etapp tidig söndag morgon här hemma. Liknande tidsschema för söndagens etapp vilket innebär målgång tidig måndag.

Närmare 90 ...

Publicerad: 2025-04-08 19:59


Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
© Opel Motorsport.Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.

Upptakten till EM-säsongen skedde m...

Publicerad: 2025-04-08 16:51


Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
© emotorsport.seIkväll är det en vecka till anmälan stänger för Vilda Ryd Racet, tisdag den 15:e klockan 18:00 måste anmälan vara inne. 120 åkare har nu skickat in sin anmälan för att få köra 44km special uppdelad på sex unika specialsträckor. Arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth.

Missa inte anmälan, samtidigt...

Publicerad: 2025-04-07 20:48


”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
© Nils-Brage Pettersson.Nu är det inte lång tid kvar innan biltransporterna börjar rulla in mot Nils-Brage och Karin Pettersson på Vallnäsvägen 2 i Gamla Hjärsta.
- Medge att det ser häftigt ut då man fäller upp kåpan och backar ut sitt ekipage! Dessutom, en rallybil ska låta och grannarna här omkring är tack o lov hä...

Publicerad: 2025-04-07 20:29


Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
© Toyota Gazoo Racing Spain.För en månad sedan presenterade 26-årige Spanjoren Alejandro Cachón med co-driver Borja Rozada att det var en WRC2 satsning på gång - mycket tack vare chansen att tävla på hemmaplan.

Under Toyota Gazoo Racing Spain med drift av Teo Martin Motorsport kommer Spanjorerna fortsätta åka Toyota GR Yari...

Publicerad: 2025-04-07 20:24


SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
SMK Hörby svarar traditionsenligt för premiären av Södra Bilsportförbundets DM-serie på asfalt med ”Bilmånsson Rallysprint”. Söndagen den 13 april är det dags för den i år 25-års jubilerande tävlingen och intresset för ”klassikern” har glädjande nog inte mattats av konstaterar tävlingsledare Linn Wi...

Publicerad: 2025-04-06 22:19


Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
© Flat-out Media.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde i helgen en imponerande debut i högsta klassen i FIA European Rally Championship. I premiärtävlingen Rally Sierra Morena i Spanien höll dom jämna steg med Europas toppförare och slutade sjua.

Förra året tog Mill...

Publicerad: 2025-04-06 21:34


Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
© Calle Carlberg Motorsport.Spanska Rally Sierra Morena startade i fredags med en kort sträcka inne i Cordoba, det började inte optimalt för Calle och Jørgen som fick backa och tappade 13,4 sekunder. Under lördagen jagade de i fatt flera placeringar och klättrade från 10:e plats upp till en andraplats inför nattvilan.

Under...

Publicerad: 2025-04-06 21:06


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Rally Uppland andra deltävling för Svenska RallyCupen, upplägg av klasser.
Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
Anmälan för Rally Uppland öppnar, sex sträckor på 57km på härliga rallyvägar.
Anmälningssuccé för KAK Midnattssolsrallyt – över 150 ekipage klara på två dygn.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.