NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

58 SM-åkare till ESR.
PRESSRELEASE

Svenskt mästerskap i Rally går in i sin slutspurt och lockar 58 startande till Linköping och East Sweden Rally (ESR). Tävlingen körs andra helgen i september och är årets näst sista deltävling.

De otrimmade seniorklasserna har elva ekipage till start och där är Mattias Ledin favorit tillsammans med Erik Lindqvist i tvåhjulsdrivet. Joachim Carlström/Jörgen Norman bär favorittrycket där det driver på samtliga hjul. Ledin leder inte SM, utan det gör Johan Holmberg i kraft av att han klarat sig undan tekniska bekymmer något bättre än föraren från Kopparberg. Men får bara Ledin sin Peugeot 208 att gå som den ska rår ingen på honom.
Då är det tuffare för Carlström, som har både Joakim Rydholm och Kristoffer Karlsson alltför nära sig i tabellen för att kunna känna sig säker. Dessutom räknas alla deltävlingar, varför misstag som ger nollor i protokollet snabbt blir dyrbara.

Två sådana plumpar har Jerker Axelsson i den tyngsta klassen, Trimmat 4WD. Senast i Hässleholm fick han och Mattias Andersson ge sig efter en mindre brand under bilen. Det gör att de "bara" är på bronsplats, men taggade för avancemang upp till silver där landets mest rutinerade SM-åkare Mats Jonsson är placerad.
– Vi går definitivt för totalseger i Linköping. Stämmer allt ska vi vara där, men blir det tekniska problem eller vi gör misstag finns alltid Jonsson där, säger Axelsson.
Årjängs rutinerade VM-förare P-G Andersson återvände till SM för att plocka hem guldet, och med fem raka segrar var den saken biff. Därför avstår han helgen i Linköping.

I Trimmat 2WD har Tobias Söderqvist stora möjligheter att säkra sitt andra raka guld. Marginalen är så stor att han måste misslyckas totalt både i Linköping och efterföljande Uppsala för att guldet ska glida honom ur händerna. Allt kan naturligtvis hända i materialsporten rally, men Söderqvist har så här långt varit en vinstmaskin.

Det är i JSM Otrimmat som fighten med stort F finns. Erik Telehagen satsade hårt på att nå de extra bonuspoäng som delades ut på sista sträckan i Hässleholm, den så kallade power stage. Samtidigt skulle han ta ifatt de 4,3 sekunder som Jacob Jansson ledde med, så långt. Men istället för seger blev Telehagen kvar ute i skogen.
– Nu har vi varsin nolla i protokollet, så på det sättet är det också jämt. Ska det bli guld måste vi gå för seger i Linköping, och ta den, säger Erik Telehagen.
Så mycket som 56 poäng återstår att köra om, och inför den sjunde deltävlingen leder Jacob Jansson JSM Otrimmat med fyra. East Sweden Rally i Linköping har en total längd på cirka 365 km, med nio specialsträckor på sammanlagt 120 km. En stadssträcka på asfalt ingår, som körs två gånger.
För Pelle Wilén i JSM Trimmat förväntas inte detta bli något problem. Den ende som kan hota är Emil Karlsson, men också här krävs att Wilén i fortsättningen vänder succé till fiasko i de avslutande tävlingarna.

Rally-SM avslutas med Rally Uppsala den 30/9-1/10.


» Pressrelease från Rally SM.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-08-29 17:18






Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
© emotorsport.seSvenskt i Italienska Rally Regione Piemonte i Italien, där testar Patrik Hallberg och John Stigh på Peugeot 208 Rally4 i Italienska mästerskapet. Där möter de 21 mil special fördelat på 13 sträckor, rallyt inleds med shakedown och publiksträcka på fredagen, resten av rallyt under lördag och söndag.
...

Publicerad: 2025-04-09 19:32


Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
© Svenska RallyCupen.- Missa inte och anmäl er till premiären av Svenska RallyCupen 2025, vårt planeringsarbetet går framåt och vi närmar oss tävlingen med stormfart, berättar Gustav Johansson som är banchef till Vilda Ryd Racet hos Ryds MK.

Med endast 6 dagar kvar tills anmälan stänger så har vi i skrivande s...

Publicerad: 2025-04-08 20:11


Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
© emotorsport.seTredje deltävlingen i Amerikanska Mästerskapet är Olympus Rally med 21 mil special från Shelton, Washington. Lördag kväll Svensk tid startar rallyt som avslutar sin första etapp tidig söndag morgon här hemma. Liknande tidsschema för söndagens etapp vilket innebär målgång tidig måndag.

Närmare 90 ...

Publicerad: 2025-04-08 19:59


Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
© Opel Motorsport.Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.

Upptakten till EM-säsongen skedde m...

Publicerad: 2025-04-08 16:51


Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
© emotorsport.seIkväll är det en vecka till anmälan stänger för Vilda Ryd Racet, tisdag den 15:e klockan 18:00 måste anmälan vara inne. 120 åkare har nu skickat in sin anmälan för att få köra 44km special uppdelad på sex unika specialsträckor. Arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth.

Missa inte anmälan, samtidigt...

Publicerad: 2025-04-07 20:48


”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
© Nils-Brage Pettersson.Nu är det inte lång tid kvar innan biltransporterna börjar rulla in mot Nils-Brage och Karin Pettersson på Vallnäsvägen 2 i Gamla Hjärsta.
- Medge att det ser häftigt ut då man fäller upp kåpan och backar ut sitt ekipage! Dessutom, en rallybil ska låta och grannarna här omkring är tack o lov hä...

Publicerad: 2025-04-07 20:29


Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
© Toyota Gazoo Racing Spain.För en månad sedan presenterade 26-årige Spanjoren Alejandro Cachón med co-driver Borja Rozada att det var en WRC2 satsning på gång - mycket tack vare chansen att tävla på hemmaplan.

Under Toyota Gazoo Racing Spain med drift av Teo Martin Motorsport kommer Spanjorerna fortsätta åka Toyota GR Yari...

Publicerad: 2025-04-07 20:24


SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
SMK Hörby svarar traditionsenligt för premiären av Södra Bilsportförbundets DM-serie på asfalt med ”Bilmånsson Rallysprint”. Söndagen den 13 april är det dags för den i år 25-års jubilerande tävlingen och intresset för ”klassikern” har glädjande nog inte mattats av konstaterar tävlingsledare Linn Wi...

Publicerad: 2025-04-06 22:19


Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
© Flat-out Media.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde i helgen en imponerande debut i högsta klassen i FIA European Rally Championship. I premiärtävlingen Rally Sierra Morena i Spanien höll dom jämna steg med Europas toppförare och slutade sjua.

Förra året tog Mill...

Publicerad: 2025-04-06 21:34


Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
© Calle Carlberg Motorsport.Spanska Rally Sierra Morena startade i fredags med en kort sträcka inne i Cordoba, det började inte optimalt för Calle och Jørgen som fick backa och tappade 13,4 sekunder. Under lördagen jagade de i fatt flera placeringar och klättrade från 10:e plats upp till en andraplats inför nattvilan.

Under...

Publicerad: 2025-04-06 21:06


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Rally Uppland andra deltävling för Svenska RallyCupen, upplägg av klasser.
Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
Anmälan för Rally Uppland öppnar, sex sträckor på 57km på härliga rallyvägar.
Anmälningssuccé för KAK Midnattssolsrallyt – över 150 ekipage klara på två dygn.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.