|
 Patrik Johansson var snabbast i Kristianstad. PRESSRELEASE
Patrik Johansson visade med tydlighet att han är att räkna med när det gäller grusrallyn. Patrik vann dagens tävling som är nummer fyra i Ford Flexifuel Cup. Tävlingsplatsen var Kristianstad och tävlingen heter Kong Christian Race. Antalet startande var tangerat rekord med tjugoen bilar på startlinjen. Banan bestod av fyra krokiga specialsträckor som låg runt Lönsboda, norr om Kristianstad.
Patrik visade redan på första sträckan att han villa vinna. Han var 0,6 sek före Andreas Sjlöander och trea var Victor Henriksson. Favoriten Joakim Nyman åkte av i ett vägbyte och missade tjugo sekunder och därmed försvann segerchanserna.
− Jag missade noten och kom fullt på fyran över krönet, det gick alldeles för fort, berättade Joakim vid slutmålet. Vi hade tur att det inte gick så bra att vi kunde fortsätta.
Joakim tog i ordentligt på andra sträckan och vann sträckan med 2.6 sek före Victor Patrik, trea var Patrik ytterligare 0.2 sek efter. Efter denna trio så återfanns förra tävlingens vinnare bl.a. Jimmy Holmkvist, Anders Gullstrand, Henrik Karlsson.
Tredje sträckan blev tyvärr struken efter att en tävlande kört in i ett träd och skadat foten. Detta föranledda att arrangören beslöt sig för att stryka sträckan och lotsade rallykaravan mot specialsträcka fyra.
Innan dom åkte ut på sträckan så återsamlades bilarna till service och jag pratade med Pål Grande som fanns på plats vid serviceplatsen.
− Nu är det krig inför sista berätade Pål efter att ha pratat med teamen. Jocke har bestämt sig för att han skall upp på pallen, Victor skall vinna, Andreas Sjölander skall ta Patrik, Patrik bara slår ifrån sig, Inte en chans grabbar.
Jag undrar hur många av dom som kommer i mål, avslutade Pål på telefon.
Grabbarna har tyligen nerver som stål. Patrik var återigen snabbast före Joakim Nyman och trea var dagens riktiga överraskning Henrik Karlsson. Henrik som visade sin talang på Gotland förra året har sedan dess haft många motgångar men nu äntligen var det Henriks tur att lyckas med en bra placering. Värt att nämna är också att Patrik var den snabbaste föraren totalt i den tvåhjulsdrivna klassen.
Dagens vinnare blev outstanding Patrik Johansson/Jörgen Lindahl före Andreas Sjölander/Håkan Jacobsson och trea blev Henrik Karlsson/Kjell Karlsson.
» Pressrelease från Ford Fiesta Sport Trophy, www.topdriver.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2007-04-29 20:23
|
|
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Den 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.
Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...Publicerad: 2025-05-07 22:11
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
|
| |