|
 Mats Myrsell leder Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Europamästaren i historiskt rally, Mats Myrsell, var snabbast på den inledande publiksträckan i Vimmerby.
En 2,18 kilometer långa publiksträcka mitt i Vimmerby inledde årets KAK Midnattssolsrally. Ett lätt regn hade gjort asfalten hal men det hindrade inte Europamästaren i historiskt rally, Mats Myrsell, SMK Hedemora, från att köra riktigt fort med sin Porsche 911.
Nästan lika fort körde Thomas Thelin, BMK Uddevalla, som slutade tvåa med sin Porsche 911, bara 3,9 sekunder efter Myrsell.
Bland de 14 snabbaste ekipagen skiljer det bara 10 sekunder, räkna därför med en rafflande fortsättning på rallyt i morgon.
I Regularity, där det gäller att köra på idealtid, är det dubbelt norskt i topp, och bäst har det gått för fjolårsvinnaren Thorbjörn Bye.
Midnattssolsrallyt har de senaste åren haft Västerås som centralort, men i år har rallyt flyttats till Vimmerby, vilket varit en utmaning på flera plan, men från tävlingsorganisationen är man enbart nöjda.
-Det som imponerat mest är att alla i Vimmerby är med och gillar rallyt. Det märks inte minst på den enorma publiktillströmningen under aktiviteterna på Stora Torget och på publiksträckan.
I morgon fortsätter Midnattssolsrallyt med Etapp 1, som går västerut med service- och lunchuppehåll i Eksjö. Etapp 2 körs på fredag och går söderut med passerkontroller i Hultsfred samt service- och lunchuppehåll i Oskarshamn. På lördag körs Etapp 3 som går norrut med uppehåll i Västervik innan rallyt avslutas i Vimmerby på lördag eftermiddag.
Preliminärt resultat efter SS1:
1) Mats Myrsell, SMK Hedemora, Porsche 911, 2 minuter 00,3 sekunder
2) Thomas Thelin, BMK Uddevalla, Porsche 911, + 3,9 sekunder
3) Mats Jonsson, Forshaga MC, Mazda 323, +4,8 sekunder
Preliminärt resultat Regularity:
1) Thorbjörn Bye/Oddvar Moland (N), KNA, BMW 2002 Tii, 10,6 prickar
2) Anders Gröttum/Jörn Gröttum (N), KNA, Opel Kadett GT/E, 19 p
3) Peter Carlsson/Markus Carlsson, SMK Nyköping, Saab 96 V4, 21,1 p
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-06-29 22:25:20
|
|
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.
Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...Publicerad: 2026-06-10 05:54:22
SverigeSerien får egen profil. Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...Publicerad: 2026-06-09 17:43:36
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Nu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.
Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...Publicerad: 2026-06-09 13:03:18
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.
Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...Publicerad: 2026-06-09 09:01:13
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Den tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.
Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...Publicerad: 2026-06-09 05:48:05
Foto från Tjustknäppen.
Under lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.
Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...Publicerad: 2026-06-08 21:08:39
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen. Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...Publicerad: 2026-06-08 17:59:14
|
|
Tidigare nyheter:
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |