NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Två 1300 'Sukkor' i Rally SM!
PRESSRELEASE

På fredag är det dags för South Swedish Rally som ingår i årets SM. Intressant är att två stycken 1300 Rallycup bilar finns på startlinjen. Det är cupledaren Jan-Erik Eriksson från Ludvika MS som tillsammans med sin co-driver Magnus Nilsson samt femman i cupen Joakim Hiljeström, Kullings MS med rutinerade co-driver Peter Wester i högerstolen som kommer till start i klassen otrimmat 2WD (R2).

Det ska bli spännande att se hur de gamla men framförallt motorsvagare Suzuki bilarna kan mäta sig mot de snabba och moderna R2 bilarna. Vid förra årets SM final i Uppsala så visade Pelle Wilén att det med små medel går att hänga med i en 1300 bil då Ola Strömberg hade lånat ut sin Suzuki Swift till Pelle. Det var där idén föddes om en start i en SM deltävling under 2016 för de båda ekipagen Eriksson och Hiljeström.

Det är en önskedröm som gått i uppfyllelse säger Jan-Erik och fortsätter
-Min start blev klar för 3 veckor sedan då Ola Strömberg hjälpte mig att dela ett inlägg på min motorsportsida vilket ledde till att flera vänliga människor har stöttat mig ekonomiskt så jag nu kan starta tävlingen med nya däck och jag lovar att gå ut med full attack avslutar han.

Både Jan-Erik och Joakim har tidigare i år haft säsongspremiär på grus med goda resultat i 1300 cupen då den kördes i Nybro i mitten av april. Karlskrona där South Swedish Rally skall avgöras ligger endast ett ”stenkast” från Nybro så killarna har redan fått känna på den speciella karaktären på vägar som erbjuds i södra Sverige och kommer således väl förberedda.

Joakim har haft ett uppehåll på 23 år innan han i slutet av förra säsongen blev nyfiken på 1300 rallycup och införskaffade sig en Suzuki. -Jag har åkt South Swedish rally 5-6 gånger tidigare så att få stå på startlinjen igen nu på fredag kommer att bli något alldeles speciellt tycker Joakim -Vår målsättning är att få mycket SS mil i kroppen som möjligt.

1300 Rallycup önskar de båda ekipagen ett stort Lycka Till!


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-05-03 17:25






Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
© emotorsport.seSvenskt i Italienska Rally Regione Piemonte i Italien, där testar Patrik Hallberg och John Stigh på Peugeot 208 Rally4 i Italienska mästerskapet. Där möter de 21 mil special fördelat på 13 sträckor, rallyt inleds med shakedown och publiksträcka på fredagen, resten av rallyt under lördag och söndag.
...

Publicerad: 2025-04-09 19:32


Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
© Svenska RallyCupen.- Missa inte och anmäl er till premiären av Svenska RallyCupen 2025, vårt planeringsarbetet går framåt och vi närmar oss tävlingen med stormfart, berättar Gustav Johansson som är banchef till Vilda Ryd Racet hos Ryds MK.

Med endast 6 dagar kvar tills anmälan stänger så har vi i skrivande s...

Publicerad: 2025-04-08 20:11


Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
© emotorsport.seTredje deltävlingen i Amerikanska Mästerskapet är Olympus Rally med 21 mil special från Shelton, Washington. Lördag kväll Svensk tid startar rallyt som avslutar sin första etapp tidig söndag morgon här hemma. Liknande tidsschema för söndagens etapp vilket innebär målgång tidig måndag.

Närmare 90 ...

Publicerad: 2025-04-08 19:59


Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
© Opel Motorsport.Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.

Upptakten till EM-säsongen skedde m...

Publicerad: 2025-04-08 16:51


Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
© emotorsport.seIkväll är det en vecka till anmälan stänger för Vilda Ryd Racet, tisdag den 15:e klockan 18:00 måste anmälan vara inne. 120 åkare har nu skickat in sin anmälan för att få köra 44km special uppdelad på sex unika specialsträckor. Arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth.

Missa inte anmälan, samtidigt...

Publicerad: 2025-04-07 20:48


”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
© Nils-Brage Pettersson.Nu är det inte lång tid kvar innan biltransporterna börjar rulla in mot Nils-Brage och Karin Pettersson på Vallnäsvägen 2 i Gamla Hjärsta.
- Medge att det ser häftigt ut då man fäller upp kåpan och backar ut sitt ekipage! Dessutom, en rallybil ska låta och grannarna här omkring är tack o lov hä...

Publicerad: 2025-04-07 20:29


Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
© Toyota Gazoo Racing Spain.För en månad sedan presenterade 26-årige Spanjoren Alejandro Cachón med co-driver Borja Rozada att det var en WRC2 satsning på gång - mycket tack vare chansen att tävla på hemmaplan.

Under Toyota Gazoo Racing Spain med drift av Teo Martin Motorsport kommer Spanjorerna fortsätta åka Toyota GR Yari...

Publicerad: 2025-04-07 20:24


SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
SMK Hörby svarar traditionsenligt för premiären av Södra Bilsportförbundets DM-serie på asfalt med ”Bilmånsson Rallysprint”. Söndagen den 13 april är det dags för den i år 25-års jubilerande tävlingen och intresset för ”klassikern” har glädjande nog inte mattats av konstaterar tävlingsledare Linn Wi...

Publicerad: 2025-04-06 22:19


Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
© Flat-out Media.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde i helgen en imponerande debut i högsta klassen i FIA European Rally Championship. I premiärtävlingen Rally Sierra Morena i Spanien höll dom jämna steg med Europas toppförare och slutade sjua.

Förra året tog Mill...

Publicerad: 2025-04-06 21:34


Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
© Calle Carlberg Motorsport.Spanska Rally Sierra Morena startade i fredags med en kort sträcka inne i Cordoba, det började inte optimalt för Calle och Jørgen som fick backa och tappade 13,4 sekunder. Under lördagen jagade de i fatt flera placeringar och klättrade från 10:e plats upp till en andraplats inför nattvilan.

Under...

Publicerad: 2025-04-06 21:06


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Rally Uppland andra deltävling för Svenska RallyCupen, upplägg av klasser.
Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
Anmälan för Rally Uppland öppnar, sex sträckor på 57km på härliga rallyvägar.
Anmälningssuccé för KAK Midnattssolsrallyt – över 150 ekipage klara på två dygn.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.