|
 Sommarserien startar med ett imponerande startfält i Rally SilverKongen. PRESSRELEASE
Nu drar sommar- och grussäsongen i VOC Mekonomen Rallys nationella serier igång. Arenan är Blekinges och Smålands utmanande rallyvägar och Rally SilverKongen, i år med start och mål i Kristianstad. Och klassen mönstrar ett imponerande startfält med hela 79 bilar anmälda till start.
Sverige är ett avlångt land. Samtidigt som snön nätt och jämt börjat smälta uppe i norr så är sommartävlingarna sedan sedan nästan en månad tillbaka i full fart nere i landets sydliga regioner.
I den planering vi gjort för VOC Mekonomen Rallys nationella serier, kronjuvelen SverigeSerien och vår SommarSerie, så har vi inlett serierna tidigt och inte kört final förrän i slutet av oktober. Långa härliga serier som rymmer massor av fint och utslagsgivande rally. I linje med detta så inleder vi även i år med SilverKongen. Och det blir i sanning en kickstart på sommarsäsongen, dels för att tävlingen i sig är ett riktigt mandomsprov, långt och med väldigt utmanande sträckor. Men också för att det är ett så stort startfält klassen mönstrar, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Ska Kim Nilsson få efterlängtad seger i Elit A?
Efter vintersäsongen så överraskade tabellen i VOC Mekonomen Rally Elit A många.
Att det blev Per ”Pålle” Pålsson som med nyfunnen speed toppade högsta elitklassen var väldigt välförtjänt men kanske ändå lite oväntat efter många år i klassen. Pålle älskar tekniska vägar men på de extremt svängiga och backiga vägarna nere i Blekinge tror jag han får tufft att hävda sig mot i första hand Kim Nilsson. Kim som hade alla jordens motigheter i fjol ligger, så skåning han är, på tredje plats i tabellen efter vinterns snö och is. Han blir ett stående hett tips nu när sommaren drar i gång.
Men det är många som vill ha ett ord med i leken.
Vad tänker Kristoffer Karlsson hitta på? Kent-Ola Björklund som liksom Nibbe Nilsson är jättesnabb på grus men de båda kanske ändå föredrar lite snabbare vägtyp? Christer Westerdahl, vad gör han på lördag? Mattias Andersson är ett stekhett tips! Eller varför inte Tom Thomasson som gör comeback i klassen efter en session i 4WD, eller kanske Erik Karlström som gör ett återbesök. Eller varför inte Jim Nilsson som kör i kända jaktmarker.
Listan på heta segerkandidater kan göras nästa hur lång som helst.
Fortsatt favorittryck på André Nygren i Elit B
I lägre Elitklass så har André Nygren varit det hetaste namnet ända sedan han klassade upp.
Redan i fjol så visade han att han också till fullo behärskar de svåra vägarna nere landets sydligaste regioner. Då stoppade ett tekniskt fel hans framfart. I år tror jag det går hela vägen.
Men inte heller André kan känna sig det minsta lugn.
Det finns massor med utmanare även i den stora B klassen. Först i raden står Per Ström som redan i vintras visade att han är riktigt nära André. Lukas Andervang en kille med ett efternamn som förpliktigar, vad tänker han hitta på? Eller varför inte Oskar Larsson? Klassen eget svar på Robert Kubica, Andreas Liljeberg åker ju alltid antingen fort eller av, vad gör han på lördag i sin nyrenoverade 240? En som vi med säkerhet vet kommer att sälja sig dyrt är comebackande Rickard Gustafsson, för dagen i helt nybyggd bil. Eller kanske blir det Robin Liljegren som kör mer eller mindre på hemmaplan som slår till. Eller kanske Per Allo som också är tillbaka i serien. Extremt svårtippat.
Blir det Elias Lundberg i Cupklassen?
En intressant debut i VOC Mekonomen Rallys Cupklass gör Elias Lundberg.
Elias är en jättetalang och med alldeles färskt körkort så är det nu dags att åka på noter för första gången. Jag sträcker ut hakan och säger att det kan gå hela vägen även om jag vet att teamets egna ambitioner är att lära och skaffa erfarenhet.
En hel arme med värmlänningar står redo för att knäcka klassansvarigs ganska våghalsiga rookietips.
Hela toppseedade kvartetten Emil Andersson, Ola Wördin, Patrik Fredriksson och Emelie Axelsson har kapacitet att vinna. Men det finns fler. Vad tänker tex Oscar Ljung och Lukas Kindgren hitta på.
Allt vi vet med säkerhet är att det blir jättespännande på lördag. Och att det inte kommer att vara över förrän målflaggan faller tillsammans med lördagkvällens mörker.
Vem vinner bland juniorerna?
Om det är svårtippat i VOC Mekonomen Rally i allmänhet så är det svårtippat i synnerhet bland klassens superduktiga juniorer. Det här är, och har under lång tid varit drivhuset för svenska rallytalanger. Här händer oerhört mycket på kort tid, nya namn kommer och utvecklingskurvan för många är otroligt brant.
Trots detta så satsar jag på att klassen blir en uppgörelse mellan de två namn som toppar SverigeSerien efter vintersäsongen, två väldiga begåvningar Linus Leander och Isac Nordström. Men det finns frågetecken, unga talanger från södra regionen som jag, om jag ska vara helt ärlig, inte har riktigt koll på.
Välkomna till Kristianstad och till Rally SilverKongen. På lördag klockan 10.00 tar showen sin början på Metropol i Kristianstad.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-04-21 16:51
|
|
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Till helgen körs Schweiziska Rallye du Chablais, 17 mil asfalt över 14 sträckor väntar. Fyra sträckor dubbelt på fredagen följs av tre sträckor två gånger på lördagen.
Det närmare 60 bilar stora startfältet i internationella tävlingen stället flera snabba namn, med nummer 1 på bilen hittar vi Seb...Publicerad: 2025-06-04 20:18
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Efter två segrar på tre starter i rally-VM hittills den här säsongen, reser Oliver Solberg till Sardinien den här veckan för att skaffa sig erfarenhet.
Solberg har lett sin klass när han tävlat på den italienska ön två gånger tidigare, men segrarna har uteblivit. Förra året fick han inte ens star...Publicerad: 2025-06-04 20:01
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Intresset är stort för SM-Veckans rallysprint, 40 platser finns till förfogande för tävlandet på Himmelstalundafältet. De två klasserna ses idag med 66 anmälda ekipage, 49 av dem i Trimmat 2wd och resterande för 4wd.
För den fyrhjulsdrivna klassen hittar vi senast anmäld Patrik Hallberg som nu sk...Publicerad: 2025-06-04 18:45
|
| |