NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Andreas Johansson, 2015-års codriverstipendiat i Thomas Carlssons Minnesfond.
PRESSRELEASE

24-årige Andreas Johansson, rallyföraren som är uppväxt i en rallyfamilj, sadlade om och blev en codriver på toppnivå, där har vi 2015-års stipendiat i Thomas Carlssons Minnesfond.

En minnesfond förvaltad av Katrineholms Motorklubb utser årligen ett stipendium till en ung och lovande codriver, lite av "Årets Codriver" i Rallysverige.

Denna gången går det alltså till en mycket meriterad codriver tävlande för Eskilstuna MK, som började sin bana som kartläsare i högerstolen redan 2005. När åldern var inne för att själv köra i Ungdomsrally, fortsatte den utvecklingen med bl.a. en 2:a plats i 1300 Rallycup Juniorcup.
2010 fortsatte karriären som förare och en B-licens kunde plockas ut, men givetvis blev det många tävlingar som codriver. 2011 lotsar han fram Niklas Karlsson till en 2:a plats i JSM.
2012 åks mycket tävling, en del SM-tävlingar med olika förare. 2013 går utvecklingen vidare och han får en plats i Juniorlandslaget och blir 5:a i SM med Niklas Karlsson.
Under 2014 börjar samarbetet med Jacob Jansson, dock ett tungt år med många tekniska bilhaverier, men under 2015 kommer det stora lyftet. Han i team med Jacob Jansson vinner JSM och får även representera Sverige i Landskampen mot Norge, de hinner även med en mästerskapstävling i Litauen för att få erfarenhet mot nya mål.

- Så kul och oväntat, säger en mycket överraskad Andreas när vi når honom på telefon, - Riktigt roligt att bli uppmärksammad med ett sånt fint stipendium, det hade jag aldrig kunnat tro att jag skulle få, man är klart hedrad avslutar en glad Andreas Johansson.

Han har fått omdömet som en väldigt lugn, kunnig, säker och mycket engagerad codriver som alltid har koll på läget, både i och utanför bilen. Skriver gärna egna noter när tillfället ges och är även aktiv med teamet med pressreleaser m.m.

Är inte den person som syns och tar plats, men en fantastisk kugge i maskineriet för att ett rallyteam skall lyckas, där han nu ser fram emot nya utmaningar i rallybilens högerstol.


» Pressrelease från Katrineholms MK.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2015-11-25 20:03






Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
© emotorsport.seDen 26-27/4 arrangerar Vimmerby MS två deltävlingar i Svenska Sprintcupen. Cupen har tidigare verkat i Mellansverige med bland annat Bollnäs, Borlänge och Västerås.

Vimmerby MS fick frågan att köra deltävling ett och två 2025, för andra året i rad. Det är två deltävlingar. En lördag och en söndag...

Publicerad: 2025-04-09 19:42


Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
© emotorsport.seSvenskt i Italienska Rally Regione Piemonte i Italien, där testar Patrik Hallberg och John Stigh på Peugeot 208 Rally4 i Italienska mästerskapet. Där möter de 21 mil special fördelat på 13 sträckor, rallyt inleds med shakedown och publiksträcka på fredagen, resten av rallyt under lördag och söndag.
...

Publicerad: 2025-04-09 19:32


Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
© Svenska RallyCupen.- Missa inte och anmäl er till premiären av Svenska RallyCupen 2025, vårt planeringsarbetet går framåt och vi närmar oss tävlingen med stormfart, berättar Gustav Johansson som är banchef till Vilda Ryd Racet hos Ryds MK.

Med endast 6 dagar kvar tills anmälan stänger så har vi i skrivande s...

Publicerad: 2025-04-08 20:11


Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
© emotorsport.seTredje deltävlingen i Amerikanska Mästerskapet är Olympus Rally med 21 mil special från Shelton, Washington. Lördag kväll Svensk tid startar rallyt som avslutar sin första etapp tidig söndag morgon här hemma. Liknande tidsschema för söndagens etapp vilket innebär målgång tidig måndag.

Närmare 90 ...

Publicerad: 2025-04-08 19:59


Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
© Opel Motorsport.Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.

Upptakten till EM-säsongen skedde m...

Publicerad: 2025-04-08 16:51


Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
© emotorsport.seIkväll är det en vecka till anmälan stänger för Vilda Ryd Racet, tisdag den 15:e klockan 18:00 måste anmälan vara inne. 120 åkare har nu skickat in sin anmälan för att få köra 44km special uppdelad på sex unika specialsträckor. Arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth.

Missa inte anmälan, samtidigt...

Publicerad: 2025-04-07 20:48


”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
© Nils-Brage Pettersson.Nu är det inte lång tid kvar innan biltransporterna börjar rulla in mot Nils-Brage och Karin Pettersson på Vallnäsvägen 2 i Gamla Hjärsta.
- Medge att det ser häftigt ut då man fäller upp kåpan och backar ut sitt ekipage! Dessutom, en rallybil ska låta och grannarna här omkring är tack o lov hä...

Publicerad: 2025-04-07 20:29


Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
© Toyota Gazoo Racing Spain.För en månad sedan presenterade 26-årige Spanjoren Alejandro Cachón med co-driver Borja Rozada att det var en WRC2 satsning på gång - mycket tack vare chansen att tävla på hemmaplan.

Under Toyota Gazoo Racing Spain med drift av Teo Martin Motorsport kommer Spanjorerna fortsätta åka Toyota GR Yari...

Publicerad: 2025-04-07 20:24


SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
SMK Hörby svarar traditionsenligt för premiären av Södra Bilsportförbundets DM-serie på asfalt med ”Bilmånsson Rallysprint”. Söndagen den 13 april är det dags för den i år 25-års jubilerande tävlingen och intresset för ”klassikern” har glädjande nog inte mattats av konstaterar tävlingsledare Linn Wi...

Publicerad: 2025-04-06 22:19


Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
© Flat-out Media.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde i helgen en imponerande debut i högsta klassen i FIA European Rally Championship. I premiärtävlingen Rally Sierra Morena i Spanien höll dom jämna steg med Europas toppförare och slutade sjua.

Förra året tog Mill...

Publicerad: 2025-04-06 21:34


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Rally Uppland andra deltävling för Svenska RallyCupen, upplägg av klasser.
Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
Anmälan för Rally Uppland öppnar, sex sträckor på 57km på härliga rallyvägar.
Anmälningssuccé för KAK Midnattssolsrallyt – över 150 ekipage klara på två dygn.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.