NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Snart dags för femte deltävlingen i Rally-SM.
PRESSRELEASE

Fredag den 4 september startar den femte deltävlingen av SM-serien i rally – East Sweden Rally i Linköping. Nästan 100 anmälda ekipage är redo att möta de östgötska skogarna och göra upp om värdefulla poäng. Tävlingen utgår traditionsenligt från Saab Arena där också en publiksträcka kommer att köras inte mindre än tre gånger.

70 ekipage är anmälda i någon av SM-klasserna och drygt 20 i Östgötaklassen. Dessutom har vi några i den i den internationella NEZ-klassen, säger Stefan Thaleman, tävlingsledare för East Sweden Rally.

Utslagsgivande och publikfriande bana
Tävlingen kommer avgöras över två dagar med totalt nio specialsträckor på elva mil där första start är 17.30 på fredagen vid Saab Arena i Linköping.

Vi har fått ihop en fantastisk sträckning i år. Det är otroligt fina, roliga och utslagsgivande vägar. Dessutom är banan väldigt publikvänlig. Exempelvis kör vi publiksträckan vid Saab Arena vid tre tillfällen, fredag kväll, lördag förmiddag och lördag eftermiddag. Dessutom kommer en sträcka som startar i Ulrika gå två gånger, både som SS4 och som SS7 vilket ger publiken möjlighet att se bilarna fler gånger från samma ställe, säger Urban Wahlberg, banchef vid East Sweden Rally.

Landskamp mellan Sverige och Norge
Nytt för i år är att parallellt med SM-tävlingen kommer en landskamp att utspela sig mellan Sverige och Norge, där ett lag från Sverige och ett från Norge i fyrhjulsdrivna och tvåhjulsdrivna bilar kommer att göra upp om vilket land som är bäst på rally.


Så körs rallyt:
Fredag 4 september
SS 1 – Stångebro 1, 1,0 km, starttid 17.30
Stadssträcka som körs helt på asfalt genom parken bredvid Stångån intill Serviceplatsen och Saab Arena.
SS 2 – Häggetorp 1, 13,1 km, starttid 18.35
En välkänd och uppskattad sträcka där de 3-4 första kilometrarna är mycket snabba. Bra publikmöjligheter en kilometer före mål där även en publikparkering finns.

Lördag 5 september
SS 3 – Månhult, 18,7 km, starttid kl 08.30
En smal och halvsnabb sträcka med tät skog. De bästa svängarna och publikställena är några kilometer före mål.

SS 4 – Ulrika 1, 19,15 km, starttid kl 09.15
De första åtta kilometrarna är en fin, hård väg där snabba svängar följs av skarpa och går från krön till krön. Efter åtta kilometer övergår sträckan i mer krokig karaktär. Bra med publikplatser och publikparkeringar kring stora delar av sträckan.

SS 5 – Stångebro 2, 1,0 km, starttid 10.25
Stadssträcka som körs helt på asfalt genom parken bredvid Stångån intill Serviceplatsen och Saab Arena.

Service

SS 6 – Arrebro, 17,76 km, starttid kl 13.00
Sträckan börjar som smal och krokig men blir efter ett tag snabbare. Sista biten är bland det bästa man som publik och förare kan erbjudas.

SS 7 – Ulrika 2, 19,15 km, starttid kl 13.50
Samma som SS4. De första åtta kilometrarna är en fin, hård väg där snabba svängar följs av skarpa och går över krön på krön. Efter åtta kilometer övergår sträckan i mer krokig karaktär. Bra med publikplatser och publikparkeringar.

SS 8 – Stångebro 3, 1,0 km, starttid 15.05
Stadssträcka som körs helt på asfalt genom parken bredvid Stångån intill Serviceplatsen och Saab Arena.

Service

SS 9 – Häggetorp 2, 20,11 km, starttid 16.15
Startar som SS2 men efter 10 km går sträckan in på en mindre och krokig väg i cirka fem kilometer. De sista fem kilometrarna är bred med fina svängar. Bra publikplatser och parkeringar den sista milen.

Ceremoni på ramp vid Saab Arena cirka kl 17.30 för segrarna och prisutdelningen kommer ske i restaurangtältet intill rampen.

Rallyprogram köps runt om i Östergötland
Officiellt rallyprogram och karta säljs runt om i Östergötland från och med lördag 29 augusti. För att hitta närmaste försäljningsställe besök www.eastswedenrally.se

Tävlingen följs bäst ute längs banan, men har man inte den möjligheten kan man följa tävlingen via rallyradion och East Sweden Rallys facebooksida. Fullständig information hur ni hittar till dem finns på www.eastswedenrally.se


» Pressrelease från East Sweden Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Secto Rally Finland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten SMK By Night 2:[Resultat]

Publicerad:






Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
© Toyota Gazoo Racing.Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...

Publicerad: 2025-08-01 20:30:22


Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
© Oliver Solberg Rally.Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...

Publicerad: 2025-08-01 12:37:00


190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
© emotorsport.seKlassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...

Publicerad: 2025-08-01 08:53:12


Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.

Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...

Publicerad: 2025-08-01 05:56:18


Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
© Hyundai Motorsport.2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.

Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...

Publicerad: 2025-07-31 21:25:04


Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
© Hyundai Motorsport.På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.

Ett helt nor...

Publicerad: 2025-07-31 14:35:37


Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
© M-Sport.Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...

Publicerad: 2025-07-31 14:00:44


Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
© M-Sport.Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.

I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...

Publicerad: 2025-07-31 11:06:02


WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
© Toyota Gazoo Racing.Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.

Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...

Publicerad: 2025-07-31 09:16:02


Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.

14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...

Publicerad: 2025-07-31 09:04:10


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna.
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
TV-tablå för helgens WRC Secto Rally Finland.
Solberg tog Toyotas 100:e seger, nio Svenska segrar för tillverkaren.
Så körs Rallye Monte Carlo 2026 - enda presenterade i WRC kalendern.
Svalt SM-intresse för KR Snapphanerallyt - 56 bilar till Skåne.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Secto Rally Finland 31-03/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.