|
 Sjölander & Lundmark SM satsar med Citroen Ds3 R3T Max. PRESSRELEASE
Nu blir vi inte bara partners i hemmet – under året bildar vi besättning i ny Citroen DS3 R3 Max. Ambitionen? Att i stenhård konkurrens vinna Rally-SM 2016.
Kalendern räknar till sex års uppehåll sedan Andreas sist satt bakom ratt och pedal. När han 2009 tog ett break från sporten var det med bristande motivation till följd av en ständigt krånglande bil. Bakom sig hade han då tre framgångsrika år, med guld i bland annat SM, JSM, Ford Flexifuel Cup, Isle of man samt utmärkelsen Pirelli Star Driver i England. Att Andreas är en rattvridare av rang råder det alltså inga tvivel om.
När Andreas träffade Sofie under vintern 2014 var det väl knappast någon som trodde att vi skulle kampera ihop i ny bil. Under förra sommaren tog Sofie sitt flyttlass och flyttade in hos Andreas i Gävle. Inte bara för kärlekens skull, också ett strategiskt beslut för att komma närmare Rally-Sveriges händelsecentrum (som sällan eller aldrig befunnit sig i Norrbotten). När Sofie under 2015 stod utan kartläsarsits, och Andreas med ett kraftigt växande rallysug som knappast blev mindre, var förutsättningarna goda för att skapa ett framgångsrikt team i Rally-SM. I egen regi tillsammans med Pelle Palmqvist drivs teamet, som med full kraft satsar på full SM-säsong 2016. 2015 blir därmed ett testår för att köra in sig i den nya bilen.
Många har undrat om vi kommer hålla sams. Många har varit oroliga för att en eventuell avåkning skulle leda till att vi flyttar isär. Där kan vi dock intyga: Vi har båda många års erfarenhet vilket gör att vi vet skillnaden mellan professionalism och fredagsmys hemma i tv-soffan. Att vi båda är vinnarskallar med erfarenhet från körningar både i och utanför Sverige tror vi själva är vår starkaste konkurrenskraft. Att vi sedan även bor och lever ihop, kan väl knappast vara en nackdel eftersom rally förutsätter tillit, nära kontakt och förståelse för den andres reaktioner. Vi tror helt enkelt att team Sjölander/Lundmark bäddar för stora framgångar under rally-säsongen 2016. Vad tror du?
Följ oss på vår Facebooksida: Team Sjölander/Lundmark så får du veta svaret.
» Pressrelease från Team Sjölander/Lundmark.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
|
| |