|
 Premiär för Sveriges Mästerförare i Åre i vinter. PRESSRELEASE
Den 23 januari 2015 är det premiär för en ny svensk motorserie. Då startas en två månader lång motorutmaning i Åre, kallad Sveriges Mästerförare. Det är en lagmotortävling öppen för företag, konferensgrupper och privata lag. I serien får deltagarna jämföra sina körkrafter mot några av Sveriges snabbaste rally- och racingförare, och mot andra lag från hela Sverige.
Serien avgörs genom individuella tidkörningar på isbanor i en standardbil, nya Audi TT Coupé quattro. Tidkörning sker på två olika typer av isbanor: Handling- och slalom-/teknikbana. Serien är öppen för lag från hela Sverige och för både manliga och kvinnliga förare.
En av initiativtagarna till serien är Susanne Kottulinsky, tidigare fabriksförare hos Volvo och Audi, och också EM-mästarinna i rally.
”Vi har under många år fått frågor om vi inte kan skapa en enkel vinterserie i Sverige. Och nu har vi gjort det. Vi har gjort en serie av vår etablerade förarutmaning – Ice Driving Challenge, som är en tidkörning som ingår i våra normala förarträningar och företags- och konferenskörningar”.
”Alla Ice Driving-grupper hos oss i Åre får nu möjlighet att sätta sina varvtider på en och samma bana, och får sedan tiderna jämförda med andra lag i en serietabell under hela vintersäsongen” säger Susanne, som de senaste 15 åren tillbringat vintrarna som instruktör på Audi Sveriges vinterkörningar i Åre.
”Vi har redan 30 lag och 200 förare anmälda. Namnet Sveriges Mästerförare passar bra eftersom konceptet ger alla förare chansen att mäta sin körskicklighet mot erkänt snabba svenska tävlingsförare. Det är ju en dröm för många, och i Sveriges Mästerförare finns möjligheten att göra detta, och att bevisa sin snabbhet, både för sig själv och för andra” berättar Susanne.
I serien får lagen under säsongen mäta sin körskicklighet mot några av Sveriges snabbaste rally- och racingförare. Fredrik Åhlin (WRC2) Linus Ohlsson (STCC) och Mikaela Åhlin Kottulinsky (Racing), är tre av dessa. Det är toppförarna som sätter de varvtider som lagen sedan ska matcha och jämföras mot.
I varje lag om minst sex förare får det ingå max två förare som innehar förarlicens hos Svenska Bilsportförbundet, övriga förare måste vara olicensierade. Således är serien öppen för både proffs och amatörer.
En av samarbetsparterna är Svenska Bilsportförbundet, som lämnat en sanktion för att licensierade förare ska få vara med i serien. Thomas Jansson, förbundsdirektör på Svenska Bilsportförbundet välkomnar den nya vinterserien.
”Det ska bli intressant att se hur detta utvecklar sig. Vi ser Sveriges Mästerförare som ett enkelt insteg till motorsporten. Här ges möjlighet att till låg kostnad delta i en serie där både erfarna och oerfarna förare möts. Idén är mycket spännande och vi hoppas att flera deltagare vill gå vidare och skaffa en riktig tävlingslicens och fortsätta tävla” säger han.
Som tävlingsbil kommer nya Audi TT Coupé quattro att användas. Motorn är turboladdad och levererar 230 hk och ger bilen en acceleration från 0 till 100 km/h på 5,3 sekunder.
Varje lag kommer att få coachning av toppförarna och två timmar på sig för Ice Driving-träning och den avslutande tidstävlingen. Två tävlingsbilar och fyra träningsbilar kommer att stå redo den 23 januari då motorutmaningen Sveriges Mästerförare startar. Serietabellen kan följas på www.sverigesmasterforare.se
Sveriges Mästerförare genomförs i Åre under perioden 23 jan till 30 mars 2015.
» Pressrelease från Susanne Kottulinsky.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2015-01-14 12:33
|
|
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
|
| |