|
 Pontus Tidemand klar för Rally Sweden. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand är klar för att återigen försvara de blågula färgerna i Rally-VM:s svenska deltävling. Denna gång i en Ford Fiesta i WRC 2-klassen med siktet inställt på topplacering.
Rally Sweden är den andra deltävlingen i VM-kalendern och är enligt traditionen ett av de två vintereventen i serien. Tävlingen avgörs mellan den 12 och 15 februari och de två föregående åren har Pontus deltagit i värstingklassen - WRC. 2013 gjorde han en omtalad debut där han som bäst låg fyra och var den snabbaste Forden. Förra året, 2014, slutade han åtta och kunde därmed plocka sina första VM-poäng i en WRC-bil. I år kommer han till start i en Ford Fiesta och kör även denna gång för M-Sport, men nu i WRC 2-klassen.
- Det är klart att det hade varit häftigt att sitta en WRC-bil i år igen, men vi har WRC 2-mästerskapet som mål den här säsongen och det är viktigt att vara med från början och få med sig ett resultat även från hemmatävlingen, säger Pontus. Erfarenhetsmässigt bör chanserna vara rätt goda eftersom det här är den VM-tävling jag har kört flest gånger, men jag vet att motståndet kommer bli stenhårt.
2015 är ett viktigt år för Pontus när det gäller att bygga en stark grund för framtiden och samtidigt ta ett steg framåt. Teamet jobbar intensivt för att sy ihop resten av säsongen och tanken är att lägga fokus på WRC 2 och att delta i så många deltävlingar som möjligt. Starten blir just i Sverige och det är med stödet från EVEN Management, Tätab och en mängd lokala företag som den värmländske landslagsföraren gör sig redo för kamp på svensk och norsk mark.
Under 2014 års säsong kombinerade Pontus, som då var regerande juniorvärldsmästare i rally, både rally och rallycross i respektive VM-serie. I de tävlingar i rally-VM där han deltog, rattade han framgångsrikt en Ford Fiesta R5 i samma klass som han nu sätter full fokus på. Med två pallplatser, varav en vinst, i bagaget från förra året, hoppas Pontus knipa den tredje på hemmaplan och ser fram emot ännu en hektisk säsong:
- Det blir med all sannolikhet ett spännande år och jag är glad att få börja säsongen i Sverige eftersom det är höjdpunkten på rallyåret. Förra året fick jag köra R5:an på grus och asfalt så det ska bli riktigt kul att se vad en likvärdig bil kan göra på vinterväglag. Vi går självklart för topplacering i Rally Sweden men jag känner ingen press att jag måste prestera bara för att det är hemmaplan. Snarare tvärtom - jag känner stödet från publiken och det peppar mig till att ge det där lilla extra!
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2015-01-12 16:15
|
|
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
|
| |