NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Inga oväntade segrare i SSRC Finalen.
PRESSRELEASE

Det som skiljer Sydsvenska Rallycupen från andra serier och mästerskap är att både de som vinner grundserien och de som vinner slutspelet (Finalen) belönas rikligt. Utöver 147.000:- från grundserien skulle nu ytterligare 120.000:- fördelas.

Slutspelet, finalen, kördes på lördagen den 25 oktober på två fantastiska, småländska specialsträckor. Två varv på banan skulle ge 53 utslagsgivande kilometer att skilja förarna åt och värdiga vinnare skulle på så sätt utses i de fyra klasserna. I alla klasser slogs man om 30.000 kr, femton till ettan, tio till tvåan och fem till den som blir trea. Tyvärr gjorde två olyckor att den specialsträcka som utgjorde både SS 2 och 4 fick strykas och tävlingen fick på så sätt avgöras på den kvarvarande som med två varv utgjorde strax under två mil.

Överhuvudtaget lade dessa olyckor sordin på stämningen och gjorde att finalen inte blev den stora tänkta avslutningsupplevelsen för cupens ekipage. Skönt ändå att nu någon vecka efter kunna konstatera att alla inblandade är utom fara och på bättringsvägen.

Sammanlagt har mer än 470 olika förare kommit i mål i årets tävlingar och ca 60 av dem gjorde nu upp om titeln Mästare i Sydsvenska Rallycupen. Antalet som kommit i mål är en ökning med mer än 30 % jämfört med föregående år, en anmärkningsvärd ökning detta år när vi sett vikande underlag i många tävlingar. Cupen förstärker helt klart sin position i Rallysverige.

I klassen för Grupp E trodde vi i förhandssnacket att de tre A-förarna skulle dominera totalt. Så var också fallet och mellan Stefan Ottosson, Vetlanda, Erik Bergman, Skillingaryd och Thobias Svensson, Hörby skiljde det på första sträckan 4,8 sekunder medan det var bäste C-föraren Ola Schön, Tomelilla som var fyra men ytterligare ett tiotal sekunder efter. Då Stefan bröt efter den andra sträckans som sedan ströks blev den tredje viktig och då gjorde Tobias ett ryck och lämnade Erik efter sig med tre sekunder. Grupp E-gänget var den enda klassen som kom igenom den fjärde sträckan men Erik tappade ytterligare en tiondel. C-föraren Keith Wennberg gjorde ett riktigt ryck på den sista sträckan och spurtade förbi Ola Schön och tog hand om den totala tredje platsen i klassen. Får nog anses vara kvällens överraskning och den ende B- eller C-föraren som besteg prispallen denna finaldag.

Små, små marginaler blev det i Grupp F VOC Mekonomen Rally. Det var också i denna klass B-och C-förarna så tydligt lade sig i kampen om de tre första platserna. Efter SS 1 låg åtta förare inom sex sekunder, tre C-förare (Andreas Persson, Simrishamn, Tim Liljegren, Karlskrona och Simon Karlsson, Gullabo) två B-förare (Ola Wingren, Hörby och Kim Nilsson, Osby) samt tre A-förare (Victor Karlsson, Vimmerby, Tom Kristensson, Hörby och Per Eriksson, Emådalen). Efter att den sträckan körts en andra gång har dock A-förarna tagit tillbaka initiativet och i slutställningen är det Tom, Victor och Per som tar de tre podiumplatserna men med B-föraren Kim bara 0,5 sek efter. Tim Liljegren blir bäste C-förare bara ytterligare 0,2 sek efter.

4WD må kallas Kungaklassen men inte för att den är störst och ger de tätaste kamperna utan mer för att kungen sitter helt ohotad, i alla fall detta år. Fjolårets finalsegrare Åke Jacobsson, Emådalen kunde idag inte stå emot Stoffe Nilsson Hässleholm som vann med mer än halvminuten för Åke och minuten före Urban Stacke, Skillingaryd.

Den största klassen och det riktiga getingboet med minst tiotalet möjliga segrare var klassen för trimmade tvåhjulsdrivna. Men skulle möjligen en B-förare kunna utmana de etablerade A-förarna? En av de möjliga B-förarna Emrik Smedberg, Växjö kom inte till start och det skulle visa sig att de andra inte hade någon chans denna dag.

Redan på första sträckan satte fem förare upp ett väldigt högt tempo. Christopher Zeijlon, Skillingaryd, Mattis Olsson, Gullabo, Robert Scholander, Eksjö, Morgan Eriksson, Gullabo och Magnus Johansson, Älmhult kom i mål inom 1,5 sek, bara 0,15 sek per kilometer. När sedan sträckan efter ett uppehåll skulle köras en andra gång tog Christopher kommandot och avslutade i en klass för sig, fem sekunder före tvåan Robert. Men mellan honom och slutlige femman Morgan skiljde bara 0,9 sek med Magnus som trea och Mattis som fyra. Men alla hade så gärna kört om det på den sista sträckan också. Bäste B-förare blev nu Anton Claesson, Grimslöv och C-klassen vann av Simon Andersson, Bengtsfors

Cupledningen tackar för ännu ett framgångsrikt år och ser nu fram mot 2015. Under november månad kommer tävlingskalender och andra nyheter att presenteras när cupen nu går in på sin sjunde säsong


» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
© Hyundai Motorsport.Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.

14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...

Publicerad: 2025-08-02 12:31:25


Tidigare nyheter:
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.