NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Färre förare i framtidens SMSC
PRESSRELEASE

Swedish Motorsport Challenge (SMSC) står inför sitt femte verksamhetsår. Efter nästan maximal utdelning resultatmässigt kommer fokus att ligga på ett färre antal förare med ett behovsanpassat stöd som tidigare.

Fyra år har passerat sedan SMSC bildades. Ett landslag plockades ut i rally och ett i racing med sammanlagt 16 förare samt en handfull kartläsare.

– Vi kommer att fokusera på några färre i framtiden för att kunna tydliggöra vilka som är med i SMSC, säger Bosse Lindman, projektledare.

– Istället blir landslagsgrupperna större, fortsätter han.

Med bland annat guld och brons i Rally-JVM, seger i World Series by Renault, Brittiska mästerskapet i Formel Renault och STCC har året som gått varit framgångsrikt.

– Skitbra rent ut sagt! Det har underlättat min start med så goda prestationer, säger Bosse med ett stort leende.
– Det är en svår uppgift att välja ut rätt förare, för det finns en bra kader att plocka ur!

Stödet till förarna är behovsanpassat utifrån var och ens behov, och Patrik Sandell är en som både fått och begärt stöd under året.

– Jag känner mig verkligen som en SMSC-chaufför och har använt det otroligt mycket i kontakten med sponsorer. Kan det finnas någonting finare än att vara med i SMSC? Det ger en kvalitetsstämpel på att du är en av de bästa förarna i din gren, och det gör att redan där har jag kommit halvvägs i ett sponsormöte, säger Patrik Sandell.

– Sedan har jag haft stor nytta under året med arbetet i Bilsportförbundets projekt Winners Don´t Drink and Drive. Det ger bra publicitet i ett positivt sammanhang, vilket inte är så lätt att få till själv, fortsätter han.

Hans företrädare på JVM-tronen, PG Andersson, är i en annan fas.
– Helt ärligt får inte jag ut så mycket nu, när det enda som behövs för mig är pengar och det i stora mängder, säger PG Andersson.

Han vann Rally-JVM 2004 och tog brons i år.
– Men det mentala och idrottsliga stödet med Anders Plate fungerar bra, och Finnkampen var ett mycket lyckat arrangemang.

Unga talanger med hög potential, även de utanför SMSC, får möjlighet till utbildning på Bosön, Riksidrottsförbundets stora elitanläggning ute på Lidingö. I år har det varit flerdagarskurser i fysträning, media/sponsorkontakter samt kost- och näringslära, dessutom en tredagars utbildning i mental träning och idrottspsykologi.

– Vi utvecklar de aktiva så de är mogna att ta klivet ut och jaga de stora pengarna, och ta segrar på mycket hög nivå, säger Åsa Gerdes, utbildningsansvarig på Svenska Bilsportförbundet.

En av de som fått rent ekonomiskt stöd är racingföraren Alx Danielsson.
– För mig är varje krona viktig. Hade någonting felat i det under året hade jag inte kunnat köra och det gäller SMSC såväl som alla andra samarbetspartners, säger Alx Danielsson.

I det instämmer Bosse Lindman:
– Vårt penningstöd är inriktat på just de avgörande stegen i karriären. I Alx fall blev ju det perfekt, säger han.
– Samtidigt är det viktigt att förarna själva bygger sina egna nätverk för att nå långt. Riktigt långt.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Marknadsnatta:[Resultat][Rallyradio][Info]
Sprinttjuren:[Resultat][Info]
Temahallen Grussprint:[Resultat][Info]
Hyttsvängen:[Resultat]
SM Seinäjoki Ralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Rally Valli della Carnia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Karta]

Publicerad:






Följ bland annat Marknadsnatta, Temahallen Rallysprint & Sprinttjuren.
© emotorsport.seStörst för helgen är Marknadsnatta, Västra Östergötlands Mk med start & mål i Boxholm. Svenska RallyCupen ihop med DM för Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distrikt med 120-talet bilar för de fyra sträckorna på 46km.

Hässleholms MK kör på med Temahallen Rallysprint där Södras DM av...

Publicerad: 2025-09-27 05:56:14


Mille nia i Italien efter fredagens sträckor.
© Flat-out media.Fyra sträckor om 32km under fredagskvällen på Italienska asfalten runt Ampezzo i den elfte upplagan av Rally Valli della Carnia. Knappt 32km special med två sträckor dubbelt, leder rallyt gör Bostjan Avbelj 10,7 sekunder före Stefano Albertini - sekunden bakom är Andrea Nucita. Trean i Citroen C3 Ra...

Publicerad: 2025-09-26 22:40:23


Stenträff sinkade Liiten, åtta efter kvällen i Finska SM Seinäjoki Ralli.
© Jari Liiten Motorsport.Kvällens tre sträckor i Finska SM Seinäjoki Ralli avverkade, Estländaren Patrick Enok i Toyota GR Yaris Rally2 toppar rallyt 1,4 sekund före Tuukka Kauppinen. Teemu Asunmaa ses trea och Esapekka Lappi fyra efter 16 minuters körning - dessa inom 4,3 sekunder.

Femma, sjua och nia är sträckplacering...

Publicerad: 2025-09-26 20:56:11


Söndags-RS i söder, 35 åkare till Sturups Sprinten.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Svedala MK med Sturups Sprinten för Södras RS-DM. En sträcka fyra gånger á tre varv, två gånger åt varje håll för söndagen. 35 åkare fördelade över nio bemannade klasser till söndagen.

12 deltagande ekipage för Trimmat 2wd över tre klasser, Joacim Kristiansson och Jonas Olsson bland A-förarna, sa...

Publicerad: 2025-09-26 13:15:51


Kalendern klar, sex deltävlingar för Norska mästerskapet 2026.
© emotorsport.seUnder torsdagen släppte Norska Bilsportsförbundet kalendern för 2026 års Rally NM kalender, sex deltävlingar och i linje med förbundets plan med två deltävlinar per underlag.

Man inleder i mitten av januari med snö och is i Sigdalsrallyt, sista februari går Numedalsrally innan vinterdäcken åker a...

Publicerad: 2025-09-26 11:00:08


120-talet åkare till rallyfinal i Boxholm - Marknadsnatta med Svenska RallyCupen och DM-serier.
© emotorsport.seAnrika Marknadsnatta där Västra Östergötlands MK arrangerar, andra året med Boxholm som start & mål där nu Svenska RallyCupen, Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distriktsmästerskap kör, flera av dem har här final. Fyra sträckor med nytt och beprövat material ger 46km special.

10...

Publicerad: 2025-09-26 08:55:47


Södras DM avslutas med Temahallen Grussprint.
© emotorsport.seTemahallen Grussprint med Hässleholms MK som arrangör när Södras DM tar avslut efter en spännande säsong, två sträckor dubbelt ger 17km special för dem tävlande.

Närmare 60 åkare går för start, närmare hälften, 23 ekipage går i Trimmat 2wd. Ut i A-förarklassen hittar vi Johan Green, Joacim Kristi...

Publicerad: 2025-09-26 05:58:52


Missa inte anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt.
© emotorsport.seAnmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt hos Rönne MK stänger på söndag klockan 18:00. I rallyt väntar 34km special fördelat på tre sträckor som körs två gånger, notat av Patrik Barth.

Just nu ses 20 anmälda ekipage, en bit från det utskrivna mintalet för rallyt.
- Men ni kan anmäla er, vi tar...

Publicerad: 2025-09-25 20:06:46


Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
© Rally SMSouth Swedish Rally i Olofström satte punkt för Rally SM säsongen 2025, där mästerskapsstriderna avgjordes i en händelserik finaltävling. Förutom ära och medaljer stod även en rekordstor prispott från Hankook på spel – totalt 492 000 kronor och 58 däck fördelades till de främsta i tabellerna.

Stö...

Publicerad: 2025-09-25 14:34:15


Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
© Flat-out Media.20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.

Johansson och Grönva...

Publicerad: 2025-09-25 14:32:45


Tidigare nyheter:
Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.