|
 Daniel Röjsel 2:a i Kong Christian Race! PRESSRELEASE
I lördags befann sig Daniel Röjsel och co-driver Nicklas Edvardsson med mekaniker i Kristianstad för att prova formen i sommarsäsongens första tävling då den första deltävlingen i sydsvenska rallycupen, Kong Kristian race, kördes. Cirka 170 bilar fanns på plats för att köra fyra specialsträckor med en totallängd av cirka 4 mil.
Daniel och Nicklas hade startnummer 106 och gick ut bland de första i klassen. Efter den första sträckan ledde de klassen och hade en bra tid totalt i rallyt. Daniel var nöjd med bilen och både han och Nicklas hann bli lite varma i kläderna för att gå ut ännu hårdare på sträcka två. Det hann dock gå över efter att en av de bilar som startade först i rallyt kört av och börjat brinna i skogen på sträckan. Ekipaget i bilen klarade sig utan allvarliga skador men branden i bilen lyckades de inte släcka vilket också fått en del av skogen att fatta eld. Efter cirka två timmar hade räddningspersonalen släckt elden och kunde starta tävlingen igen. Daniel och Nicklas startade sträckan med iver och fullt fokus för att försöka få tillbaka känslan från den första sträckan. Vägkaraktären ändrade sig dock från första sträckan och Daniel tappade lite koncentration på att justera bromsbalansen samtidigt som han försökte hålla bilen på vägen. Efter en mil var de äntligen imål med kokande bromsar och svettiga pannor. Sträckan följdes av en service som skulle ha varit 20 minuter men slutade med ett nästan lika långt uppehåll igen. Denna gång var det tre bilar som åkt av och rullat i samma sväng, även denna gång lyckligtvis utan allvarliga personskador. När tävlingsledningen tillslut beslutade att köra sträckan istället för att stryka den låg solen lågt i dammet. Med en bit mat i och lite vätska i magen gjorde Daniel och Nicklas ett försök att återta förstaplatsen igen. Tyvärr hade en bil fått stopp i början på sträckan och de blev därmed nervinkade flera kurvor i förväg men kunde passera utan problem. Inför sista sträckan som också var den längsta med sina 1.7 mil hade de 16.6 sekunder upp till ettan. Solen stod väldigt lågt och dammet satte nästan stopp några gånger under sträckan men Daniel körde på som vanligt ändå, fort men säkert! Värmen och den långa sträckan påverkade inte bara ekipaget i bilen, i slutet av sträckan fungerade nästan inte bromsarna alls men de kunde ändå se sina namn på en 13:e plats totalt på sträckan av alla bilar i hela rallyt, kanske betyder att bromsar är överskattade? Det räckte dock inte för att ta igen ledningen men Daniel och Nicklas var ändå nöjda efter en lång dag med en andra plats av B-förarna i 2wd, sju sekunder efter ettan i klassen och 25:a totalt i rallyt!
Samma dag blev garaget hemma i Falun tillfälligt rensat på ytterligare en rallybil då SMK Dala lånade och ställde ut bilen i samband med Ingarvsdagarna där företag runt området bjöd på aktiviteter och erbjudande. Bilen, den Vauxhall Corsa som Daniel blev femma med i SM sprinten i vintras, ställdes ut tillsammans med en Porsche 911 som körs i den historiska rallyklassen. Mycket folk var och tittade på bilarna och läste om Daniel!
» Pressrelease från Daniel Röjsel Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
För ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.
Stån...Publicerad: 2026-06-16 08:58:11
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
|
|
Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020.
|
|