|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Rådström Motorsport laddat för Historic Rally Sweden. PRESSRELEASE
En av årets mest intressanta starter i Rally Sweden Historic gör onekligen värmlänningen Arne Rådström från Torsby, med norrlänningen Thomas Nilsson som co-driver. De måste betraktas som en av favoriterna till en pallpacering tävlingen.
En signal om detta är att inför Rally Sweden Historic körde de en testtävling i Offerdal och där slutade de som totaltvå i tävlingen med sin snart 40 år gamla Volvo 242.
För 20 år sedan träffades värmlänningen Arne Rådström och norrlänningen Thomas Nilsson på en parkering i Småland. De var där för att delta i Sydsvenska rallyt. Redan samma höst satt de i samma rallybil, Arne som förare och Thomas som co-driver.
Då hade Arne kört rally några år och starten var inte särskilt blygsam från den normalt lite lågmälde värmlänningen. Han körde en Audi Quattro och var B-förare, han rullade in till målet i en tävling och där pågick fotograferingen av totalsegraren för fullt. Men jobbet fick göras om.
Nu har paret återförenats i en satsning som pågått under ett par år. En Volvo köptes in och ställdes i ordning. Efter lite testande blev det full satsning och redan 2012 kunde Arne kliva högst upp på pallen när Volvo originalcupen räknades samman och han fortsatte på samma linje under 2013, men nådde då bara till en andraplats.
Årets stora grej och satsning blir Rally Sweden Historic och målsättningen är solklar.
- Allt annat än en medalj är ett misslyckande, det finns ett par tuffa motståndare, bland annat två världsmästare Petter Solberg och Stig Blomqvist, men jag åker ju hemma på min egen bakgård så i toppen ska vi vara, säger Arne Rådström.
Även Thomas Nilsson är mycket optimistisk inför satsningen i Värmlandsskogarna och har samma målsättning som Arne Rådström.
- Vi fungerar gigantiskt bra ihop Arne och jag, så jag förstår inte vad det är som ska kunna stoppa oss i denna satsning, summerar Thomas Nilsson.
Under vintern har det pågått ett intensivt arbete med att få ihop en budget för att klara satsningen.
- Det har krävt mycket jobb, men det har fungerat och det ser vi också som ett kvitto på att det är många som tror på oss och den målsättning vi har, summerar Thomas Nilsson.
Bakgrund; Arne Rådström och Thomas Nilsson
När Arne Rådström och Thomas Nilsson träffades hade båda hållit på med rally några år Redan samma höst satt de i samma rallybil, Arne som förare och Thomas som kartläsare.
Inför säsongen 1995 fick ha ett erbjudande om att köra en fabriksbil och plötsligt satt han bakom ratten i Toyota Celica. Det gick väl bra och bland annat blev han och Thomas totalsegrare i Bergslagsrallyt, men de där riktiga framgångarna uteblev.
- Med facit i handen var jag väldigt oerfaren och skulle nog ha behövt en mentor som hjälpte mig mer, konstaterar Arne.
Han fortsatte att åka något år till och drömmen om det riktigt stora släppte aldrig. Thomas och Arne fortsatte att hålla kontakt genom åren och för ett par år sedan tog suget över för att köra lite mer på skoj igen, men det stannade inte med det.
Arne boendes i Torsby tävlar för Östmarks MFF och Thomas som bor i Boden representerar NMS Boden.
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|