NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© André Lavadinho.
© André Lavadinho.
Pontus och Ola blev tilldelade klockor från Certina vid den officiella startceremonin i Barcelona.
Tidemand bröt i Spanien men är nöjd med säsongen.

Årets sista event i Junior-VM, Rally de Espana, fick ett snöpligt slut för Pontus Tidemand med en rullning på tävlingens andra dag. Trots det beskriver den nyblivne juniorvärldsmästaren sin säsong som "nästintill perfekt" och är nöjd med pallplaster i fem av de sex deltävlingarna när han blickar framåt mot 2014.

Pontus fick en uppmuntrande start i Rally de Espana på fredagskvällen. Han satte den snabbaste tiden på den första av de tre kvällssträckorna som utgjorde den första tävlingsdagen och följde sedan upp med två tredjetider. Inför nattuppehållet låg han på en fin tredjeplats efter Suarez och Lemes.

- Jag tycker vi fick till en bra start, säger Pontus. Jag räknade med att Suarez och Lemes skulle vara snabba på hemmaplan, så det var ingen överraskning. Men jag är glad att vi kunde hålla såpass jämnt tempo med dem, det känns lite som ett kvitto på att vi börjar lära oss att behärska olika typer av asfaltvägar.

Lördagen tog vid där fredagen slutade, men jakten på spanjorerna blev tyvärr kortvarig. På morgonens andra sträcka orsakade en sten i en innerkurva en rullning där bilens skyddsbåge blev så tilltygad att en omstart på söndagen inte var att tänka på. José Suarez, som varit den största konkurrenten under säsongen, rullade även han i precis samma kurva och fick ett abrupt slut på sitt hemmarally. Lyckligtvis skadades ingen i incidenterna, men Pontus kände av besvikelsen:

- Riktigt tråkigt att inte få komma i mål på sista tävlingen, jag hade sett fram emot att få en fight i helgen. Men man får väl ändå säga att det var tur i oturen att det hände nu istället för tidigare under året.

Sex deltävlingar har ingått i JVM-säsongen och tillsammans med den för året nye kartläsaren Ola Fløene har Pontus presterat på topp i varje event. Han har imponerat stort med såväl klok körning och utveckling på asfalt som ett starkt psyke som står pall i de mest pressade situationer.

Säsongen inleddes på grus i Portugal i april och efter att ha kammat hem vinsten kopplade Pontus grepp om mästerskapets ledning - en ledning han inte tänkte släppa i första taget. I Acropolis Rally blev det en andraplats och i årets sista renodlade grusrally, Rally Finland, slutade Pontus som trea och tack vare poängen för sträckvinster utökade han sin totala ledning.

I slutet av augusti var det dags för säsongens andra hälft, nu på asfalt. Pontus fick sin första JVM-vinst på underlaget i Rallye Deutschland och sex veckor senare vann han även Rallye de France samtidigt som han säkrade mästerskapet och därmed blev korad juniorvärldsmästare. Målet för årets sista tävling var att sluta på pallen då det skulle ge full pott i pallplaceringar, men den förhoppningen grusades. Trots det kan Pontus vara nöjd med sitt andra internationella år - fem pallplatser av sex möjliga, varav tre segrar, hela 26 sträckvinster och inte minst den prestigefyllda titeln.

- Det har varit en nästintill perfekt säsong för oss, säger Pontus. Våra mål var högt satta från början och vi ville verkligen ta hem mästerskapet. Med den hårda konkurrensen i klassen visste jag att det inte skulle bli lätt, men vi har haft en plan med noggranna förberedelser inför varje tävling och fantastiska människor runt oss som hjälpt till att pussla ihop alla detaljer. Det blev ett vinnande koncept.

Även Ola, som senast var kartläsare åt dubbla IRC-mästaren och numera WRC-föraren Andreas Mikkelsen, är nöjd med sin och Pontus säsong:

- Jag och Pontus var bekanta sedan tidigare, men nu har vi lärt känna varandra betydligt bättre och vi har utvecklat ett väldigt bra samarbete. Konkurrensen i JVM har varit tuffare än jag trodde och jag är otroligt glad för att vi slutade som vinnare. Det har varit otroligt roligt att få uppleva det här och jag tror det kommer hända mycket spännande för Pontus framöver.

Den lyckade satsningen i Junior-VM skulle inte ha varit möjlig utan stödet från EVEN Management och Tätab och Pontus JVM-guld blev också norska EVEN Managements tredje internationella titel på tre år.

- Pontus har klarat av att dra nytta av erfarenheterna från förra året och samtidigt förstått hur viktigt det är att förbereda sig ordentligt inför varje rally. Detta tillsammans med en erfaren co-driver har gjort att Pontus har kunnat visa upp en mognad och stabilitet man sällan ser hos unga förare. Jag ser verkligen fram emot fortsättningen, jag tror att Pontus kan nå långt, säger Erik Veiby som är Pontus manager och en av ägarna till EVEN Management.

Exakt hur 2014 kommer se ut för Pontus är inte klart, men segern i Junior-VM ger honom sex förbetalda VM-tävlingar i en Ford Fiesta R5 i klassen WRC2, och Pontus själv har redan börjat forma ett mål inför kommande året:

- Mitt huvudmål för nästa säsong är att fortsätta utvecklas, samla erfarenhet inför framtiden genom att få köra så mycket som möjligt även utöver programmet jag har genom JVM-vinsten och förhoppningsvis etablera mig starkare som professionell förare.


Följ helgens rallyn:
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
© Flat-out media.Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.

Mille, som tillsammans med kartläsaren ...

Publicerad: 2026-04-22 19:56:52


Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Tidigare nyheter:
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.
»
Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
»
Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.