|
 Inför finalen i SydSvenska RallyCupen – 2WD och 4WD. PRESSRELEASE
Nu, bara fyra dagar bort är årets final i SydSvenska RallyCupen. På lördag skall det göras upp på två specialsträckor utanför Hovmantorp några mil öster om Växjö. I fyra bilklasser skall det utkristalliseras vem som är bäst när det gäller att satsa och fokusera vid en enda tävling. Många vill vinna men bara tre i varje klass kan åka hem med prischeckar i valörerna 15, 10 respektive 5.000 kronor.
I 4WD finns väl egentligen bara en fråga, skall någon av de andra kunna hota Stoffe Nilsson, Hässleholm, årets Prispottsvinnare? Anders Jonasson har varit när enstaka sträckor men över en längre tävling drar Stoffe hittills alltid det längsta strået. Åke Jacobsson kunde 2012 utmana men har haft en strulig säsong, får se om han får upp farten i sista stund.
Det största finalfältet är 2WD med 25 startande. A-förare 2WD har haft flest antal starter under året och där finns troligen segraren, troligen säger vi men med en stor, stor varning för årets suverän i B-förare 2WD, Erik Telehagen, Wäxjö. Erik har i flera tävlingar varit topp tre i 2WD och kommer att utmana om segern när han nu tävlar på lika villkor med A-förarna.
På frågan varför det gått så bra i år svarar Erik: -”En kombo av flera olika faktorer. Vi har haft en bra och driftsäker bil, ett bra underhåll och ett bra team där vi jobbar ihop och samarbetar. Sen får man väl inte sticka understol med att jag själv har haft en ganska tung högerfot och tillsammans med en duktig codriver har vi kunnat åka i ett snabbt men säkert tempo! Vill rikta ett enormt stort tack till våra sponsorer, supporters, våra fantastiska mekaniker och sist men inte minst våra familjer som ställer upp i vårt och torrt!”
Nästa år gör Erik och Nina det som SSRC önskar, nämligen kör inte SSRC. Tanken med serien är ju bland annat att teamen får köra många tävlingar och i största konkurrens utvecklas och sen våga ta steget till SM. Men innan dess finalen, -” Taktiken i finalen är enkel, FLAT OUT”-avslutar Erik.
Nästan lika överlägsen som Erik har Martin Olsson, Kristianstad varit bland C-förarna. Med en avåkning på sjätte sträckan i Rally Småland ödelades hans chanser att ta hem Prispottslistan,
-” Klantigt att missa den svängen, kan inte skylla på någon annan än mig själv”-säger Martin. ”Hade egentligen inte tänkt köra så mycket i år men med klassegern i Kristianstad vaknade lusten att fortsätta. Stort tack till Jörgen och Lasse som har skött servicen under året, utan folk som följer med på tävling kan man inte köra. Likaså de som hjälpt till i verkstaden. Stort tack även till Nillascatering som ordnat med foder till både service och oss. Mat är viktigt! Men störst tack ändå till sambon Charlotte som knappt sett mig på ett halvår och fortfarande står ut”
Martin tror inte själv att han kan utmana om prispengarna. I 2WD är det väldigt öppet med mer än en handfull ekipage, förutom nämnde Erik, som tänkbara segrare med årets snabbaste David Bellborg, Ryd och Mattis Olsson, i spetsen.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|