NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mikael Eriksson chockade alla, 4 raka sträcksegrar i 2WD och totalsnabbast på sträcka 2 i sin KitCar Golf!

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Henrik Johansson imponerar mer och mer i Ungdomsrally, överlägsen i klassen men även 8:e snabbaste VOC/GrN/GrE totalt.
Succé och rekord när Svenska Rallycupen startade.

Det blev en stor succé när Svenska Rallycupen 2013 startade på lördagen i Katrineholm.
Hela 191 bilar kom till start i premiären av Svenska Rallycupen, KMK-Trofén i Katrineholm, och som arrangerades av Katrineholms MK, och det rejäla startfältet stärker att cupen är sveriges största rallycup när man nu har årets största startfält.
Och för arrangörerna blev det en fantastisk dag, vädret var på topp, vägarna var på topp, massor med publik och tävlande som gasade hårt som aldrig förr och hade bara beröm för tävlingen som flöt på bra och kunde avslutas redan vid kl.17 på lördagen.
Som alltid är det några som laddar lite över gränsen och får syna den sörmländska naturen på nära håll, med åtföljande extra garagetimmar på kontot.

Som väntat var det Ingemar Svensson som nästan chocköppnade i 4WD på sträcka 1, där han var 4,6 sekunder före någon annan på de 5 km som sträckan var. Sedan gick det dock lite grus i framfarten när en diff tappade verkan på sträcka två med massor med förlorad tid och tätkänning, det hjälpte inte att de kunde fixa felet vid service och sätta två sträcksegrar på 3 & 4, loppet var kört och placeringen blev blygsam.
Den som istället höll ihop det hela vägen var Björn Adolfsson i sin WRC Octavia och som satte topptider under hela dagen och fixade segern före Stefan Pettersson och Johan Rudengren på tredje plats.

I 2WD var dagens dominant Mikael Eriksson, kanske en överraskning för vissa, men killen har grym kapacitet och när han nu var på åkhumör, trivdes som fisken i vattnet på de sörmländska vägarna och bilen gick som en klocka, ja då var det inget snack - 4 raka sträcksegrar i klassen och faktiskt snabbast totalt på sträcka två, över 16 km på snabb o krokig grusväg där han fixar alla 4WD-turbobilar, respekt säger vi!
12 sekunder efter körde Jonas Johansson in och som var ytterligare 10 före 2012-års JSM-segrare Johan Carlsson, som i sin tur var drygt 20 sekunder före 2012-års SM-segrare Johan Holmberg. Vi kan bara konstatera att motståndet o kvaliteten på cupen är skyhög.
I B-klassen var det Knutte Edenholm som regerade och vann med en halv minut.

I AppK stod kampen mellan Clas Molin och Ola Axelsson, där det tack vare en kanontid på sträcka 2 som Molin kunde hålla undan med några sekunder och ta segern.
I VOC/GrN satte Peter Elg fyra topptider och fixade segern, mellan plats 2-6 skiljde bara åtta sekunder i hård kamp, hemmaföraren Lasse Ohlsson klarade andraplatsen med tre av dessa.

Slutligen måste vi nämna Henrik Johansson i klassen UngdomsRally, där han vinner överlägset och med så bra tid att han slår alla C-förare i VOC/GrN/GrE, så pass bra tider att han skulle bli åtta bland A/B-förarna, och det gjorde han med att åka sist i fältet och utan noter, imponerande säger vi!

Närmast fortsätter Svenska Rallycupen i Laxå den 15 juni, då är det Laxå-Rallyt med fem sträckor och över 5 mil att fokusera på.


Svenska Rallycupen 2013 i sammarbete med Mocomp, Tractive AB, PPE/Yokohama, Öhlins Auto Norden, Pirelli, Finess, Trendab, ENEM, Racepart Sweden samt Noteriet.

Kalender 2013:
25/5 KMK-Trofén, Katrineholm
15/6 Laxå-Rallyt, Laxå
6/7 Gästabudstrofén, Nyköping
27/7 Kullingtrofén, Herrljunga
24/8 Mjölkpallenpokalen, Gnesta
21/9 Rejmessvängen, Askersund
26/10 Marknadsnatta, Skänninge

16/11 Prisutdelningsfest, Katrineholm.

Publicerad:






Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06


Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Tidigare nyheter:
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.