|
 Tidemand redo för WRC-debut. PRESSRELEASE
Efter veckor av hårt jobb och förberedelser är det äntligen dags för 22-årige rallytalangen Pontus Tidemand att göra debut i värstingklassen WRC när årets Rally Sweden drar igång. Satsningen har gjorts möjlig tack vare stöd från flera värmländska företag och poängplats är målet.
Rally Sweden är den andra deltävlingen i 2013 års VM-serie. Totalt ska tjugotvå specialsträckor köras och inleds med en superspecial på Färjestads travbana under torsdagskvällen. På fredagen och lördagen fortsätter det med sträckor uppåt Värmland, medan de på söndagen går över gränsen och in i Norge. Det hela avslutas i vanlig ordning med en prisutdelningsceremoni på stora torget i Karlstad.
- Starten i Rally Sweden är ett mål som uppnås och helt klart en milstolpe i min karriär. Alla svenska rallyförare drömmer om en WRC-start här på hemmaplan, säger Pontus.
Att Pontus nu kan stå på startlinjen på torsdag har han framförallt sin mentor Bror Danielsson, Westmatics grundare Jan Sundell och Ingmar Svensson tillsammans med Tommy Andersson att tacka för. Bror har jobbat stenhårt med sitt stora kontaktnät och tillsammans har de lyckats få ombord flertalet värmländska företag och därmed kunnat sy ihop satsningen, som är en kostsam historia. Även Tommy Andersson och Ingemar Svensson, som har den Ford Fiesta RS WRC som Pontus ska ratta, spelar en otroligt viktig roll för att satsningen ska klaffa.
- Jag är otroligt tacksam för alla som ställer upp så mycket för mig, säger Pontus. Bror som har dragit i alla trådar, Jan som varit med och stöttat i många år och Ingemar som lånar ut bilen till mig som Tommy äger. Utan dem skulle jag inte vara här idag, säger Pontus.
Kartläsare åt Pontus under vintersäsongen är norrmannen Ola Fløene, ett samarbete som fungerat väldigt bra med vinst i de båda tävlingarna de har kört tillsammans. Tidigare har Fløene läst noter åt dubbla IRC-mästaren Andreas Mikkelsen och även ingått i norska EVEN Rally-teamet, vilket också Pontus har gjort det senaste året.
Som det stora svenska hoppet i helgen, bär Pontus höga förväntningar på sina axlar. Men själv försöker han tona ner dem och se realistiskt på saken.
- Det är klart att jag känner av förväntningarna, men jag försöker att inte känna någon press. Jag siktar på poängplats, alltså topp tio, högre krav än så är det inte rimligt att ha på mig själv i nuläget. Men jag hoppas att kunna sätta några topp fem-tider om allt funkar som det ska, avslutar Pontus.
Rally Sweden 2013
Torsdag 7/2
SS1 SSS Karlstad 1 20.00
Fredag 8/2
SS2 Lesjöfors 1 08.39
SS3 Värmullsåsen 1 09.33
SS4 Vargåsen 1 10.43
SS5 Lesjöfors 2 13.21
SS6 Värmullsåsen 2 14.15
SS7 Vargåsen 2 15.25
SS8 SSS Karlstad 2 19.00
Lördag 9/2
SS9 Sågen 1 08.47
SS10 Fredriksberg 1 09.52
SS11 Rämmen 1 10.39
SS12 Hagfors Sprint 11.20
SS13 Sågen 2 13.38
SS14 Fredriksberg 2 14.43
SS15 Rämmen 2 15.30
SS16 Hagfors Sprint 2 16.11
Söndag 10/2
SS17 Mitandersfors 07.54
SS18 Finnskogen 1 09.11
SS19 Kirkenaer 1 10.06
SS20 Kirkenaer 2 11.19
SS21 Finnskogen 2 11.54
SS22 Torsby Power Stage 14.12
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
Gnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.
Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...Publicerad: 2025-09-19 05:55:02
SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
På lördag den 20 september återkommer Rikspokalen i SMK Örebros regi efter 1 års timeout. Cirka 75 ekipage kommer att ge sig ut på fyra specialsträckor, varav en körs två gånger. Årets tävling är också final i Västra Bilsportförbundets distriktsmästerskap.
Start- och målplats är Nordkalk i Glansh...Publicerad: 2025-09-18 20:53:19
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Klassiska Rikspokalen hos SMK Örebro körs som final i Västras DM som haft en tuff höst med tätt om tävlingar kör med tunt startfält. Tre mil special med totalt fyra sträckor, tre olika under lördagen för de 75 startande.
Totalt elva åkare för 4wd genom tre klasser, endast Mitsubishi i A-klassen d...Publicerad: 2025-09-18 18:35:54
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Supercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.
Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...Publicerad: 2025-09-18 12:45:52
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
I Falerumsbacken åker Åtvidabergs MK deltävling i Östergötlands RS-DM under lördagen, backen på 1,2km körs tre gånger. Söndagen bjuder på ny tävling, då som lagtävling med samma upplägg. Närmare 70 bilar går för lördagens tävling medans det är 20 bilar som går för söndagens race - flera som då dubbl...Publicerad: 2025-09-18 11:02:18
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
TEAB Racet hos Orust BSK lockade dåligt, men arrangören vill köra och gör om, en lokaltävling och fyra åk istället för tre för dem som kommer till rallyts två sträckor.
Tunt med nio anmälda ännu, Heidi Ryrlén och Urban Andersson går för 4wd - till 2wd kommer Bjarne Rutgersson. Lennart Söderqvist,...Publicerad: 2025-09-18 10:11:40
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Efter fjolårets succé för sprinttävling så har Rönne MK uppgraderat till en vanlig och större rallytävling. Namnet på tävlingen är Henkas Grus & Betong Rallyt. Den körs 4:e oktober med 3 sträckor som körs 2 gånger, 34km special. Ett samarbete med MK Ran har gjort att vi kan använda Tyckebanan som st...Publicerad: 2025-09-18 08:58:42
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Likt maj är också september fullmatad med tävlingar, en intensiv period som självklart tar på de tävlande och skapar mindre startfält under perioderna, sju tävlingar kommande helg där sex av dem går under lördagen och många slåss i samma upptagningsområde.
Trots det kastar sig 434 tävlande ut i l...Publicerad: 2025-09-18 06:01:28
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.
Åtta bilar ut i internationella 4w...Publicerad: 2025-09-17 14:11:06
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Final för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.
Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...Publicerad: 2025-09-17 11:48:32
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|