|
 Spännande fortsättning i Rally-SM. PRESSRELEASE
I morgon startar South Swedish Rally i småländska Tingsryd. Nu ska den tredje deltävlingen i Rally-SM 2012 avgöras, säsongens första på grus. Ska fjolårsvinnaren Jimmy Joge kunna slåss om totalseger i år också eller blir det Pontus Tidemand som kommer att regera? Hemmahoppet Patrik Johansson vill också visa vad han kan.
Det är upplagt för en spännande SM-tävling när South Swedish Rally drar igång under fredagen. Eftersom Tingsryd som tävlingsplats är ny för året är sträckorna okända för de flesta och tävlingen blir oförutsägbar och intressant. Ska favoriterna hålla för trycket eller kan en outsider skrälla på de kurviga vägarna?
– Det är helt annan karaktär på vägarna än det var i Ljungby. Här behöver vi inte fundera på att vi kommer över någon maxgräns för medelhastighet. Det är krokigt, utmanande och det går inte för fort. Det innebär inte att det är lättare att köra, snarare tvärt om, säger tävlingsledaren Janne Rydh.
I Tingsryd har förberedelserna varit intensiva sedan man så sent som i januari fick ett samtal om att organisationen runt SSR ville flytta från Ljungby. Kommunstyrelsen behövde inte mycket betänketid och att nu blickarna riktas mot den lilla kommunen var en av förutsättningarna till att flytten blev av.
– Det betyder väldigt mycket. Vi fyller Tingsryd med boende under en helg och det blir väldigt mycket ätande och kanske drickande också, vad vet jag? Det kommer gynna handeln och annat runt om i kommunen. Det är grunden i allting, säger Arne Karlsson kommunstyrelsens ordförande och kommunalråd i Tingsryd.
Patrik Johansson från Alvesta med co-drivern Jesper Johansson som tillsammans leder klassen Otrimmat 4WD har fått mycket lokal publicitet innan tävlingen. Ett faktum som inte stressar Patrik.
– Visst, vi leder och vi vill ju leda efter den här tävlingen också. Man får tänka att det är som vilken SM-tävling som helst. Det är en lång serie och man måste komma i mål på alla tävlingar också. Jag ser det bara som att det är kul.
Patriks klass är ett getingbo där många har potential att vinna. Fjolårsvinnaren Jimmy Joge blir bland andra en svår nöt för Patrik.
– Vi har en väldigt tuff klass och det finns fyra, fem förare som är kapabla att vinna. Jimmy Joge är en tuff konkurrent som vi brukar tampas med, han blir svår. Jocke Nyman och Martin Berglund som jagar i SM-tabellen blir också farliga. Det blir nog en jäkla fight, det tror jag.
I klassen Trimmat 2WD gör Mattis Olsson från Lessebo ett inhopp i SM. Ett inhopp som mycket väl kan ge eko. Själv vill han tona ner chanserna.
– Vill vara med, det vill man ju alltid annars tävlar man inte, men vi måste vara lite realister också. Tobias Söderqvist, Leif Peterson och Johan Holmberg, det är en tuff klass. Visst vill vi vara med och prestera så gott det går men vi får väl se. Vi får ta det lite som att det är kul också. Sedan tittar man på tiderna på slutet lik förbaskat.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...Publicerad: 2025-08-04 16:48:48
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.
Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...Publicerad: 2025-08-03 17:17:35
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.
Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...Publicerad: 2025-08-03 16:46:18
Foto från Kullingstrofén.
Kullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.
Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...Publicerad: 2025-08-03 15:05:57
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|