|
 Rafflande fortsättning i VOC Sverigeserien. PRESSRELEASE
Händelserikt när årets SverigeSerie i VOC Volvo Cup gick vidare med jämtländsk dubbeltävling
När MK VMT Jämtland arrangerade Rally Östersund och Rally Rissna, tävling två och tre av åtta i årets SverigeSerie var fonden snö i mängd, omväxlande och finurliga rallyvägar. Vädret gjorde också sitt för att bidra till feststämningen med bara några få minusgrader och strålande sol. Perfekta förutsättningar för vinterrally. VOC-fältet bjöd upp till dans med två rafflande föreställningar.
Rally Östersund, dag ett i årets enda dubbeltävling i SverigeSerien, bjöd på vinterally av gammalt klassiskt snitt. Smala, vindlande vägar bitvis över många sprätt och hopp.
Thomas Lahti vann första dagens fajt i VOC Elit A
Efter uppvisningen i säsongspremiären i Torsby fick Arne Rådström MK Ratten axla favoritskapet i klassen. Men redan på den korta första sträckan visade Bodens Thomas Lahti att han inte tänkte acceptera detta. Lahti tog ledningen med fyra sekunder.
På den 2,7 mil långa andra sträckan i rallyt kontrade en annan förhandstippad förare, hemmaåkaren Mattias Lönn. Mattias slogs i absoluta toppen ända till han avslutade sin rallyhelg abrupt med en vådlig fullfartsrullning på dagens sista sträcka, och skulle därför inte komma att ha med slutstriden att göra. Rådström gjorde också en mycket bra andra sträcka och ledde efter denna klassen skuggad av Lönn i sin tur någon sekund före Lahti och Niklas ”Nibbe” Nilsson.
På rallyt båda slutsträckor spurtade Nibbe Nilsson för allt vad tyglen höll. Arne Rådström var trots det sträcksnabbast på tredje sträckan men tappade rejält till både Nibbe och Lahti på slutsträckan. När sekunder var sluträknade kunde Tomas Lahti bestiga prispallens högsta podium 1,8 sekunder före Nibbe som i sin tur var 0,9 före Arne Rådström. Så tätt är det i VOC.
Alexander Cruse vann till slut övertygande Elit B
I VOC Elit B gick Torsbys Per Nordahl ut toppsedad och favorittippad. Redan direkt från start visade dock en annan som fanns med i försnacket, Alexander Cruse från Kil, att han inte skulle bli att leka med den här dagen. Några sekunder bakom lurade Joakim Källberg från Örsundsbro.
När växellådan tappade treans växel för Nordahl på tredje sträckan så var det inget snack, ingen kunde hota Cruse som till sist vann komfortabelt med dryga 13 sekunder. Källberg ytterligare åtta sekunder efter på en stabil tredjeplats.
Per Kvarnström en liten skräll i Cupklassen
Sett utifrån premiärtävlingen i Torsby så var tipset att slaget i Östersund skulle stå mellan Freddie Magnusson som nu körde på hemmaplan och Torsbys Patrik Adolfsson.
Till en början såg tipset ut att hålla väl dock med klar inblandning från Micke ”Bonnen” Larsson MK Rönne. Men efter dabackel på dagens andra långa sträcka var situationen helt förändrad. Adolfsson hade tappat minuter Magnusson såg nu tämligen ohotad ut. Laxås Magnus Eriksson jagade liksom Hällefors Per Kvarnström. Strömsunds Johan Emilsson lurade i vassen. Och dagen var långt ifrån över.
På rallyts sista sträcka hände allt. Magnusson rullade och förlorade sex minuter, Emilsson tappade ännu mer. Eriksson tappade också massor. Bonnen försvann helt! När vi summerade klassen hade Kvarnström vunnit före Torsbys Henrik Carlsson som plötsligt befann sig i hetluften, med Patrik Adolfsson på tredje plats. Rally är inte över förrän det är över, det är ett som är säkert.
Annan karaktär på andra dagens rally
Andra dagen i den jämtländska dubbeltävlingen bjöd på sträckor av en helt annan karaktär. Nu var det fina, släta och bredare vintervägar som bitvis därför var jättesnabba. Och om det var dagens sista sträcka i Östersund dag ett som bjöd på raffel så kom rafflet i Rissna dag två redan på den inledande sträckan.
Niklas ”Nibbe” Nilsson tog omedelbar revansch i VOC Elit A
Redan på sträcka ett så tog Elit A klassen en dramatisk vändning. Unge fortåkaren Mattias Olsson hade kört av och hamnat så illa att han helt stoppade fältet. Arne Rådström förlorade dryga fyra minuter, Thomas Lahti drygt tre. Att alla tre av dessa herrar sedan under rallyt skulle åka superfort blev därför av mer akademiskt intresse. Istället var det Säffles Peter Elg som tog ledningen före Stuguns Martin Eriksson och Östersunds Pär Pålsson. Nibbe Nilsson och MK Team Treskes Peder Johansson jagade.
På andra sträckan ökade Nibbe och Elg tempot gemensamt med Eriksson bara någon sekund bakom. Tredje sträckan skulle bli avgörande, och här dominerade hemmaåkarna totalt toppstriden. Martin Eriksson körde som i trance och det var nu bara Nibbe och Mattias Nilsson som kunde hänga med i hans tempoökning.
På sista sträckan lade Nibbe in nådastöten och kunde vinna klassen sex sekunder före Peter Elg. Peder Johansson, med en skrynklig bil efter att ha åkt av och blivit påkörd under första dagens tävling och därför riktat plåt en stor del av kvällen, på en fin tredje plats ytterligare tretton sekunder bakom. Martin Eriksson var ytterst nära att på allvar utmana Nibbes revansch men en misförstådd not i rallyts allra sista kurva, med målskylten i bara ett femtiotal meter bort förvandlade en säker pallplats till en sjundeplats.
Stålande glad Anders Sjöbom vann VOC Elit B överlägset
Stoppet på första sträckan stökade också till dagen för de toppseedade i Elit B. Per Nordahl förlorade två och en halv minut, Alexander Cruse en och en halv och så var de borta ur toppstiden trots en del fantastiska fina tider på senare sträckor.
Istället tog Anders Sjöbom från Strömsund kommandot direkt. Dennis Askling från Hallsberg jagade liksom Degerfors Andreas Björkman och Joakim Källberg. Anders gjorde sitt livs tävling och vann till sist nästan en halv minut före Askling som i sin tur var tio sekunder före Källberg.
Johan Emilsson i Cup
Förhandstippade Adolfsson tog ett litet grepp om handlingen i Cupklassen på första sträckan. Men med en hel minut sämre tid än toppen på andra sträckan så var han borta ur toppstriden. Istället var det då Johan Emilsson som tog taktpinnen. Henrik Carlsson utmanade på de snabba vägarna som uppenbarligen passade honom som handsken. Bakom Henrik körde Torsbys Johan Eriksson snabbare och snabbare.
När snöröken lagt sig så hade Emilsson vunnit femton sekunder före Carlsson som i sin tur bara var 2,2 sekunder före Eriksson. Vilken härlig fajt ända in över mållinjen!
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-03-01 20:39
|
|
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Söndagsrally med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby, premiär för Södras RS-DM. Det är varvlopp, en sträcka som går tre gånger vilket ger 19,5km.
Närmare 50 åkare i listan för söndagens race fördelade över 11 klasser, Peter Blomqvist i Mitsubishi och debut i Ford Fiesta Rally3 för Heidi Ryrlén i...Publicerad: 2025-04-11 19:58
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Maxad rallylördag med fem svenska rallyn och ett par internationella med Svenska intressen. I söder inleder Bilsport Rally Cup med Rally Anderslöv där ett 80-tal bilar väntas för start när två sträckor körs tre gånger under lördagen.
Lite längre norr ut går Silverspecialen hos Älmhults MK, för må...Publicerad: 2025-04-11 19:44
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
Aprilsprinten hos Eskilstuna MK, stort intresse för sprintarna på klubbens motorområde. Sträckan på 2,2km körs tre gånger och ingår i Eskilstuna Sprintcup, Historiska Sprint & Back Cupen och Södermanland / Västmanlands DM. 153 deltagare och alla får start meddelar klubben som annars maximerat till 1...Publicerad: 2025-04-10 21:25
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
Hejdesprinten inleder Gotlands DM-serie för rallyåkarna med Gotlands MFBK som arrangör, en sträcka går tre gånger vilket ger 9km tävling. 22 tävlande fördelade över fyra klasser väntar, trimmat 2wd största med 12 deltagare.
Sebastian Johansson får gälla som största favorit med Nissan Sunny, andra...Publicerad: 2025-04-10 21:00
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Älmhults MK har fullt upp, Silverspecialen på lördag och inte långt bort är SM tävling hos klubben. Lördagens rally innebär tre sträckor som används två gånger vilket ger 33,5km special.
70-talet åkare med 12 deltagare genom 4wd, norskt besök genom Frank Tore Larsen i VW Polo som jagar upp tempot...Publicerad: 2025-04-10 20:58
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Förra året sågs Lettland i WRC-serien, då arrangerade landet VM tävling - i år är man inte med i någon internationell serie med sitt största rally.
Men förhandlingarna med den gemensamma VM och EM promotorn pågår där den Lettiska arrangören jobbar för de tre kommande åren. Den Lettiska arrangören...Publicerad: 2025-04-10 20:46
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
GK Door Team Sweden kan presentera att Tom Kristensson och Anderas Johansson kör för teamet i Silverratten som är nästa deltävling i Rally SM!
Efter att de senaste 10 åren tävlat i olika nationella och internationella mästerskapsserier, bl.a. VOC Sverigeserien, SM, ADAC Opel Adam Cup, Junior-EM, ...Publicerad: 2025-04-09 22:38
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Veckan efter midsommar är det dags för riksidrottsförbundet och Sveriges Televisions SM Vecka för sommaren 2025, i år är Norrköping åter värdstad.
Idag presenterade organisationen kring SM Veckan upplägget för de tävlande idrotterna, vilken dag som vilken sportgren tävlar.
För bilsporten är ...Publicerad: 2025-04-09 22:35
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup när Rally Anderslöv körs hos Trelleborgs MK, lite omlägg i programmet gör att två sträckor kommer köras tre gånger, det blir 21,4km special.
80-talet bilar går för start i säsongspremiären där Ungdomsrally bemannas av Hilmer Lindberg, Hannes Brorsson, Måns Johans...Publicerad: 2025-04-09 20:54
Rallystart i Trollhättan, lördagsrally med Hedeängsprinten.
SMK Trollhättan startar rallyåret med Hedeängsprinten, två sträckor som går på grus och asfalt vilket ger 7,4km special för de 35 tävlande som anmält sig.
Först ut Joel Norqvist som föråkare som följs av Kenneth Bäcklund och Urban Andersson i 4wd. Med nummer tre som första bil med 2wd ses Marcus ...Publicerad: 2025-04-09 20:20
|
|
Tidigare nyheter:
Andervang i helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar! » Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten. » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro! » SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet. » Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain. » Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally. » Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|