|
 Ramona och Miriam väljer D-Mack i VM. PRESSRELEASE
DMACK Tyres LTD och DMACK Nordic AB har nyligen skrivit avtal med det helkvinnliga rallyteamet Ramona Rallying som kommer att delta i Rally-VM 2012, i klassen PWRC.
Ramona Karlsson och kartläsaren Miriam Walfridsson, kommer att tävla i alla sex rundor av PWRC i sin Mitsubishi Lancer Evo X. Satsningen är historisk, då Ramona och Miriam är det första svenska kvinnliga rallyteamet någonsin som kör full säsong i Rally-VM.
DMACK kommer att förse teamet med sitt beprövade DMG + Gravel rallydäck när de startar upp sin säsong i Rally Mexico. Samarbetet innebär bl.a. att tjejerna kommer att rapportera om sina erfarenheter innan och efter tävlingarna i en särskild ”Ramona- Blogg” som kommer att synas på DMACK hemsida.
Bloggen kommer att följa paret när de reser runt i världen och möter utmaningarna i PWRC för allra första gången. De kommer även att skriva om sina upplevelser på Twitter. Ramona är inte främmande för att blogga, eftersom hon redan regelbundet bloggar för en av Sveriges största kvällstidningar. Bloggen kommer att ge en unik inblick i den hårda konkurrensen på global nivå.
DMACK är övertygad om att samarbetet kommer att bidra till att främja varumärket i Norden, där man planerar ytterligare utökning av produktsortimentet, genom sin partner DMACK Nordic AB, inom en snar framtid.
Trots bristande rutin på den internationella arenan, siktar tjejerna ändå högt. Deras snabbhet och erfarenhet från nationella rallyna kommer förhoppningsvis att hjälpa dem sätta en stark press på de övriga deltagarna.
Ramona och Miriam kommer att tävla i sex rallyn i PWRC, i Mexiko, Argentina, Nya Zeeland, Tyskland, Italien och Spanien. Ni kan följa tjejernas blogg på www.dmacktyres.com eller @ dmack_tyres på Twitter.
Ramona Karlsson säger: Jag ser verkligen fram emot vårt samarbete tillsammans med DMACK, och möjligheten att testa, utveckla och tävla på deras däck. Mitt team och jag har fått en mycket bra uppfattning av både däcken och DMACK och deras organisation, så det är en ära för oss att ha DMACK som vår däckpartner i vår första VM-säsong. "
Peter Brennermark, VD på DMACK Nordic AB, säger: "Ramonas och Miriams deltagande i årets PWRC kommer att på ett fantastiskt sätt bidra till att höja kundernas kunskap om varumärket DMACK i Sverige och de övriga Nordiska länderna. Vårt kompletta program med rallydäck är redan nu tillgängligt för både de Svenska och Nordiska förarna. Under 2012 kommer vi även att lansera ett sortiment med personbilsdäck, både sommar och vinter. Flickornas framfart ute på rallyvägarna är ett perfekt sätt för DMACK att synas”
Dick Cormack, DMACK Tyres Motorsport Director, säger: "Vi letar alltid efter sätt att generera varumärkes exponering för DMACK och detta partnerskap med Ramona Rallying kommer att hjälpa oss göra det bästa av olika plattformar i sociala medier. Vi vet att allt ett helt kvinnligt rallyteam kommer att skapa ett stort intresse för bloggen, och den kommer att hjälpa människor att hålla sig uppdaterade med vad som händer under flickornas rallysäsong och ge en riktigt bra inblick i de krav som ställs på förare som tävlar på toppnivå. "
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-02-28 22:15
|
|
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Rally Italia Sardegna avslutat och Sebastien Ogier ihop med Vincent Landais stod överst på pallen när rallyt summerar, men det blev inga poäng på sista sträckan där en stoppsladd och backning kostade tid. Tiden rann iväg och segermarginalen blev tama 7,9 sekunder till Ott Tänak som höll trycket uppe...Publicerad: 2025-06-08 14:33
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten! » Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen. » WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00. » Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|