NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Fredrik Åhlin ensam svensk i WRC Academy – Rally Tyskland.
PRESSRELEASE

När det tyska VM-rallyt startar på torsdag i denna vecka så är det endast en av de tre svenska WRC Academy-förarna som kommer till start. Fredrik Åhlin tillsammans med en ny kartläsare, Morten Erik Abrahamsen, blir det enda teamet som kommer att försvara de svenska färgerna i klassen.

”Ja tyvärr så är det ytterligare en svensk i WRC Academy-gänget som inte kommer till start i Tyskland” säger Rallylandslagets förbundskapten Anders Dawidson. ”Den här gången är det Victor Henriksson som inte får ihop till start, vilket är mycket tråkigt” fortsätter Dawidson.

”Tidigare har den tredje svenske WRC Academy-föraren, Calle Ward, tvingats att ställa in fortsatt tävlande i klassen. Nu får Fredrik ensam försvara de blågula färgerna i klassen och jag hoppas att det håller för honom hela vägen denna gång” säger Dawidson.

ADAC Rally Tyskland är den fjärde av sex deltävlingar i WRC Academy, och är den första av två utpräglade asfaltsrallyn i serien. Rallyts centrum är beläget i Tysklands äldsta stad – Trier.

”Vad jag hört så kommer det att bli en rejäl utmaning. Rallyt bjuder på många snabba sektioner och extremt svåra passager” säger Fredrik som nu hämtat sig efter den vådliga luftfärd han bjöds på under det finska VM-rallyt för några veckor sedan.

”Javisst har jag haft ont efter vurpan i Finland” säger Fredrik, ”men det är ju bara att resa sig upp och komma igen så fort som möjligt, och det har jag gjort nu. Jag är ordentligt laddad och revanschsugen inför Tyskland” säger Fredrik.

I Tyskland kommer Fredrik att ha Morten Erik Abrahamsen som kartläsare. Morten är i vanliga fall kartläsare åt Calle Ward.

”Vi har fått oss en genomkörare i Rally Killingen i helgen, och det gick väldigt bra. Jag är glad att Morten kunde ställa upp nu när min ordinarie kartläsare Stefan Ottosson inte kunde åka med mig i Tyskland. Stefan kommer dock tillbaka till nästa VM-tävling och åker förhoppningsvis resten av säsongen tillsammans med mig” berättar Fredrik.

”Det här är ett rally som betyder lite extra för mig” fortsätter Fredrik. Både pappa (Jerry Åhlin) och mamma (Susanne Kottulinsky) har tävlat här ett flertal gånger. Dessutom kommer min morfar (Freddy Kottulinsky) från Tyskland och jag är nu tredje generationen i Kottulinsky Motorsport att tävla här. Så det känns som att jag vill prestera lite extra för att hedra dem” säger Fredrik.

”Även fast hela rallyt körs på asfalt så är underlaget av kraftigt skiftande karaktär” berättar Anders Dawidson. ”Ta till exempel sträckorna som körs inne på det gamla militärområdet Baumholder. Där bjuder underlaget på obehagliga överraskningar eftersom asfalten fläckvis är belagd med både grus, damm och stenar. Dessutom står det en massa betongsuggor längs vägkanten. Sen har vi de smala asfaltsvägarna längsmed Moseldalen, där minsta lilla felstyrning mot de vassa gatstenarna kan resultera i många punkteringar och jobbiga tidsförluster” berättar Dawidson.

I det tyska VM-rallyt kommer Fredrik köra med en specialstripning på sin bil, med texten ”A Tribute to Freddy Kottulinsky” för att hedra sin morfar som gick bort förra året.

Rallyt startar torsdag och WRC Academy-klassen går i mål på lördag. Därefter väntar VM-deltävlingen i Frankrike som körs 29/9 till 2/10.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Sviestadträffen:[Resultat]
Lill Jumbon:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad:






Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
80 ekipage i 16 klasser när Falköpings MK körde Lill Jumbon och totalt ses fem klassvinnare topp 6. C-förare Robin Johansson i Hyundai i20 R5 tog segern totalt. Som totaltrea ses Joakim Blomdahl som var bäst i B-klassen.

27 sekunder bakom totalvinnaren ses snabbaste 2wd, där C-förare Filip Bernst...

Publicerad: 2026-05-01 19:01:47


Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
© emotorsport.seÄlmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...

Publicerad: 2026-05-01 11:05:33


90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
© emotorsport.seLördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.

Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...

Publicerad: 2026-05-01 09:03:06


Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
© emotorsport.seEn riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.

Sviestadträffen hos Linköpings...

Publicerad: 2026-05-01 06:30:52


97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
© Taneli Niinimäki / AKK.Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.

EM-juniore...

Publicerad: 2026-04-30 20:21:15


Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...

Publicerad: 2026-04-30 19:24:50


Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.

Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...

Publicerad: 2026-04-30 12:13:37


108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
© emotorsport.seDen 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.

108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...

Publicerad: 2026-04-30 08:55:50


Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
© Rasmus Holm.Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.

Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...

Publicerad: 2026-04-30 05:54:20


Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
© emotorsport.seKalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.

Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...

Publicerad: 2026-04-29 21:52:55


Tidigare nyheter:
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.