|
  Patrik Sandell utsedd till Årets rallyförare. PRESSRELEASE
Patrik Sandell har utsetts till Årets rallyförare i Sverige 2010. Det är tidningen Bilsport som för andra gången förärar Sandell den åtråvärda utmärkelsen. Han fick den efter en mycket lyckad säsong i Super 2000 World Rally Championship, som slutade med ett VM-silver. Patrik fick utmärkelsen även 2008.
Tillsammans med sin kartläsare Emil Axelsson tävlar Patrik för Red Bull Rally Team i en Skoda Fabia S2000. Svenskduon var med och slogs om VM-guldet i SWRC-klassen ända in över mållinjen när VM-finalen kördes i Wales för ett par veckor sedan. Det blev till slut ett VM-silver, samt att de körde hem segern i teammästerskapet i FIA WRC Cup till sitt team.
Svenskarna kan se tillbaka på en lyckad säsong, med segrar på asfaltsvägarna både i Tyskland och Frankrike som två höjdpunkter. En säsong som nu kröns i och med den nya utmärkelsen.
- Jag är otroligt hedrad. Det här är det finaste priset man kan få som svensk rallyförare. Och att få det för andra gången är fantastiskt, säger en mycket glad Patrik Sandell.
Egentligen är det tredje gången som den 28-årige östersundsbron uppmärksammas av juryn för Bilsport Award. Redan 2005 utsågs han till Årets rallyjunior.
- Patrik imponerar på mig med hur han omsätter en vision och ett mål till verklighet genom en väldigt stark drivkraft. Han skapar sina egna förutsättningar för att nå framgång, säger Stig Sjöberg som är ordförande för juryn.
- Han är ju juniorvärldsmästare sedan tidigare, och det är ingen tillfällighet att det blev VM-silver i år. Han har redan kommit långt, och har förutsättningarna att komma ännu längre, avslutar Sjöberg.
Prisutdelningen av Bilsport Award sker i samband med Bilsportgalan i Uppsala den 29 januari.
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...Publicerad: 2025-08-04 16:48:48
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.
Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...Publicerad: 2025-08-03 17:17:35
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.
Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...Publicerad: 2025-08-03 16:46:18
Foto från Kullingstrofén.
Kullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.
Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...Publicerad: 2025-08-03 15:05:57
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...Publicerad: 2025-08-03 14:17:12
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|