|
 Victor Henriksson fick formbesked i Rally Sweden. PRESSRELEASE
Med stora förväntningar kom Victor Henrikssons till start i Rally Sweden i en helt ny Ford Fiesta R2. Tävlingen började också så bra den kunde. Sedan blev det tyst.
De intensiva veckorna innan starten var över. Victor Henriksson och Håkan Palm stod äntligen vid starten och nu skulle det levereras.
– Vi höll på in i det sista, det var tight som det brukar vara i motorsporten. Det har småstrulat lite men det blir ofta så när allting är nytt, säger Victor Henriksson.
Problemen hade de lagt bakom sig. Nu var det bara tävling och bra resultat som gällde även om bilen var ny.
– Det är ett ganska stort steg från en GrN-Fiesta till den här så det tar en stund att lära sig, det är inget man bara hoppar i och åker fort med direkt, säger Henriksson.
Ändå var det precis det han gjorde. Det började nämligen på bästa möjliga vis. På tävlingens första riktiga sträcka slog Henriksson och Palm till med en riktig kanontid.
– Vi körde försiktigt där man ska köra försiktigt, i hårnålar och vinklar, och sedan låg vi på som tusan där det går att åka fort. Vi fick till en väldigt bra tid och ledde med femton sekunder efter sträckan och lyckades fortsätta i samma stil på sträcka tre, Viggen, berättar Victor.
Bilen fungerade perfekt och samarbetet mellan förare och co-driver gick som planerat. Ett par kilometer före målet tog det roliga abrupt slut.
– Bilen tvärdog och vi fick inte igång den igen. Det visade sig vara ett gasspjäll som hängt sig i stängt läge. Det var väldigt surt. Extra surt när folk står och applåderar när vi gick ur bilen. På splittiderna var vi tio, femton sekunder före de andra.
Teamet jobbade stenhårt för att lösa problemet och ekipaget stod startklart till andra etappen. Inställningen från killarna var att försöka revanschera sig med nya sträcksegrar men det visade sig vara svårt att ladda om.
– Vi provade på Vargåsen men efter några dikesvisiter fick jag tänka till och det var bra att ta bilen i mål eftersom jag brutit på första etappen. Vi gick ned till 95 procent och körde igenom alla sträckor i ett lugnt tempo. Det gav erfarenhet och vi var hela tiden där och gjorde topptider, säger Victor Henriksson.
Målet med säsongen är trots inledningen ett SM-guld för Victor.
– Realistiskt så vet jag att jag kan vara topp tre men jag är så jäkla envis så jag tror och hoppas att vi kan vinna SM-guld. Nu har vi tappat rätt många poäng tyvärr, när det gick i sönder för oss men det kan hända de andra också. Jag vet själv att när allt fungerar och när det stämmer i bilen så är vi väldigt svåra att slå och det bevisade vi också på svenska. Det var ett kvitto och det känns jäkligt skönt att ha det med sig till Sandviken, säger Victor Henriksson.
När Victor och Håkan bröt på SS3 blev de varmt mottagna och det är något de vill uppmärksamma.
– Vi fick hjälp av funktionärerna där vi blev stående. De gav oss mat, korv, kläder, skor och de bogserade ut bilen. Jag vill tacka dem så mycket för allt. De var helt underbara, avslutar Henriksson.
» Pressrelease från Victor Henriksson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Serierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...Publicerad: 2026-04-23 09:01:02
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Back SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.
Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...Publicerad: 2026-04-23 05:55:30
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|