|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Waldegård och Parmander på Safaripallen.
Kenya Airways East African Safari Classic Rally 2009 avslutades för någon timma sedan, Ian Duncan och co-driver Amaar Slatch firas nu som segrare, segerekipaget är en udda men häftig Ford Mustang.
Björn Waldegård gick bra från start av rallyt, Gerard Marcy hängde även han på men drabbades tidigt av problem, istället utövade Björn och Ian en hård fight innan den sistnämnde lyckades rycka åt sig några minuter. Ledningen drygades ut under dagen och segermarginalen skrevs till knappt 10 minuter efter 10 dagars tävlande. Britten Steve Perez och Svensken Staffan Parmander åkte in som trea i rallyt, drygt timman bakom Waldegård, tredjeplatsen har följt ekipaget genom stora delar av resan. Vinnande Ian bor i Kenya och var självklart populär vid målgång, hans häftiga Ford Mustang uppskattas också av befolkningen. Av totalt 24 specialsträckor vanns hälften av Ian som därmed hade en god grund till segern.
Ian debuterade med bilen i förra klassiska Safari Rallyt, 2007 men hade då en del problem.
Sistaminutensatsning gav andraplats.
Björn var nära att missa årets Safari Rally då den svenska satsningen uteblev. Istället jagade arrangören en Datsun för att få den forne världsmästaren på startlinjen. Istället blev det det utflyttade Kenyanen Iqbal Sagoo som räddade en start med sin Porsche 911.
Det som verkligen förvånar Björn Waldegård, som hade bilens ägare, Iqbal Sagoo som kartläsare är att så många människor i Kenya tycks känna mig.
- När vi kom ut på den sista biten intill målgången, det var så många människor på huvudgatan och alla ville skaka min hand säger Björn till arrangören vid målgången.
- Vi är glada att vara här och har njutit mycket av rallyt. Vi hade ett sista problem på den första sträckan idag när bilen hoppade lite högt, vi landade i sidled och svepte bakändan mot en sandbank, snyggt sätt att ta bort den bakre stötfångaren på. Björn och Iqbal har tagit hem fem sträckvinster.
Steve och Staffan på pallen.
Steve Perez och Staffan Parmander körde in som starka treor - de satte en sträckseger under tävlingen.
- Vi går nästan hela rallyt utan en punktering och sedan har vi, inte en, inte två, utan tre sista dagen! Vi hade två på det första sträckan och sedan, hade vi även en på den andra sträckan. Utan service inför sista sträckan bad man till Pirelli-gudarna. Jag körde som min mormor och tack och lov hade vi inte fler punkteringar. Jag är verkligen glad över att vara vid målet i ett så här hårt rally. Resultatet betyder mer för mig än någon av de segrar och mästerskapen som jag har vunnit i Storbritannien - och det var säkert mycket svårare arbete här!
Kartläsare Staffan Parmander firar sin födelsedag idag var också mycket glad trots tre punkteringar.
- Vi hade lite drama, men det var en fantastisk dag. Och det är en bra födelsedagspresent till slut på pallen i Safari Rallyt. Ett sådant här resultat på pallen betyder samma sak som en seger, säger Staffan vid målgång.
Marcy snabb, men otur gav fjärdeplats.
I år tog Gerard Marcy fem sträckvinster, var i tidigt skede en stor kombattant om seger, ett håla skadade fjärdeing och punkterade däck, den dagen kostade dyrbar tid och en chans om prispallen.
- Det var ett tufft rally, ett riktigt tufft rally, kanske tuffare än för två år sedan.
- Detta var en intressant och unik upplevelse, mycket lik den gamla Safari Rallyn från 70- och 80-talen, och jag såg för första gången vad de östafrikanska vägar är i regn, säger VM rutinerade Stephan Prevot.
Övriga topp 10!
Övriga på topp tio med Thomas Flohr som femma i en Porsche 911 följd av Graham Alexander i en Datsun 260Z. Steve Troman och Kronosägaren Jean-Pierre Mondron i Porschar tog platserna sju och åtta. Paul-Eric Jarry och Geoff Bell var bakom. Bäste Ford Escort var först på 12:e plats genom Aziz Tejpar.
Nästa klassiska Safari Rally körs 2011.
* Resultatlista, se "Rally".
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-12-01 17:16
|
|
Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
Det blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...Publicerad: 2025-04-17 22:30
Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
Den 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.
Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...Publicerad: 2025-04-17 20:55
Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
Dakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.
Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...Publicerad: 2025-04-17 19:41
Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.
Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...Publicerad: 2025-04-17 08:36
Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
SMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet
Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...Publicerad: 2025-04-16 21:25
Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.
53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...Publicerad: 2025-04-16 21:13
Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.
Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...Publicerad: 2025-04-15 22:34
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Närmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.
Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...Publicerad: 2025-04-15 22:19
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
|
| |
|
|
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar! » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro! » SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet. » Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten. » Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint. » Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F. » Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|