|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Nya Mitsubishidrabbningar i Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
* Snapphanerally – 14-15 augusti 2009.
* Mästerskapsledande Markus Hällbo siktar på säsongens tredje vinst.
* Jocke Nyman återkommer efter att ha missat förra deltävlingen.
* Jimmy Joge kämpar med att få ordning på motorproblemen.
* Andreas Sjölander ansluter till Evo Challenge.
* Mitsubishiserien körs denna gång tillsammans med Rally-SM.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden är den enda märkescup som nu för andra gången detta år ansluter till Rally-SM. I helgen är det nämligen dags för Snapphanerallyt i Hässleholm, där de sex Evo Challenge-ekipagen representerar 60 procent av de startande i Grupp N-2000.
Högst seedade Mitsubishi-besättning är Jocke Nyman och hans co-driver Bo Holmstrand. De vann tredje deltävlingen, South Swedish Rally – som också ingick i Rally-SM. De två valde att hoppa över Kullingstrofén, förra deltävlingen i Mitsubishicupen, och kör nu för att återta ledningen.
Nästa par i startlistan är Jimmy Joge/Mikael Johansson, som utan tvekan är de mest otursförföljda den här säsongen. Deras facit omfattar tre brutna tävlingar då de förlorat oljetrycket och sedan tvingats renovera motorn efter både första, tredje och fjärde deltävlingen. Den andra vann de, och de låg bra till i de övriga innan motorn dog.
Nu har de redan börjat sitt race mot klockan för att hinna få motorn klar till helgen, med målet att bryta trenden och ta en ny vinst.
Seriens stamgäster Joachim Carlström/Jörgen Norman är följande ekipage att lämna startrampen. Deras solida framträdande i år har hela tiden get valuta, och de är trea totalt i serien.
Fjärdeseedade i denna tävling är Markus Hällbo/Lars Gustafsson, den enda besättning som vunnit två deltävlingar och som leder serien med sju poäng då tre omgångar återstår. De är i bra form, och siktar på att ta en ny seger – väl medvetna om att Nyman/Holmstrand är tillbaka och att får Joge/Johansson ordning på bilen blir det inte lätt att ta en tredje seger.
Ny elitduo i Evo Challenge är Andreas Sjölander/Håkan Jacobsson, som tidigare i år har deltagit i både det brittiska och det svenska mästerskapet. Nu gör de efterlängtad debut i Mitsubishi-serien i och med Snapphanerallyt.
Joachim Grahn/Rickard Nilsson stod över förra deltävlingen för att istället renovera bilen grundligt. Nu är de tillbaka och de har tidigare visat att de inte är långt från en tätposition. Därför siktar de på att allt arbete i garaget ska ge resultat och en plats bland de främsta i Hässleholm.
Seedad först som sjätte bil kommer denna gång Hans-Erik Weng/Roger Gunnarsson. Men det är bara en tidsfråga innan Hans-Erik fullt bemästrar sin nya Evo X, och då återfinns i toppstriden med serieledarna.
Anmärkningsvärt är att förra årets totalsegrare i Evo Challenge, Andreas Magnusson/Henrik Hulterskog, inte kommer till start. De har inte haft någon bra säsong så här långt, och väljer att komma igen senare under året.
Snapphanerallyt startar på fredag kväll med två rundor på en publiksträcka, ovanligt nog på asfalt. På lördagen väntar sedan sju grussträckor i skogarna runt Hässleholm, innan det är dags för målgång på eftermiddagen.
The 2009 Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart and Mitsubishi Motors Sweden.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden
Startande deltävling 5
5 Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
6 Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
9 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
11 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
203 Andreas Sjölander (Gävle)/Häkan Jacobsson (Norberg)
12 Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)
13 Hans-Erik Weng (Säffle)/Roger Gunnarsson (Markaryd)
Ställning efter fyra deltävlingar
Förare
1 Markus Hällbo 37
2 Jocke Nyman 30
3 Joachim Carlström 29
4 Hans-Erik Weng 20
5 Joachim Grahn 14
6 Jimmy Joge 12
7 Andreas Magnusson 10
8 Peter Eriksson 7
Co-drivers
1 Lars Gustafsson 37
2 Jörgen Norman 29
3 Bo Holmstrand 22
4 Mikael Johansson 12
5= Anders Fredriksson 10
5= Henrik Hulterskog 10
5= Roger Gunnarsson 10
7 Rikard Nilsson 14
8 Pär Almkvist 8
9 Per-Erik Svensson 7
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.
Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...Publicerad: 2025-08-03 17:17:35
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.
Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...Publicerad: 2025-08-03 16:46:18
Foto från Kullingstrofén.
Kullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.
Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...Publicerad: 2025-08-03 15:05:57
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...Publicerad: 2025-08-03 14:17:12
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.
Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...Publicerad: 2025-08-03 13:12:36
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Kullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.
David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...Publicerad: 2025-08-03 09:46:18
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.
Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...Publicerad: 2025-08-03 06:49:00
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Kullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...Publicerad: 2025-08-02 21:43:05
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC. » 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|