NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER


  RALLY SWEDEN
      2026


   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Tuthill.
© Tuthill.
Sydafrikanen Louis Steyn laddar hårt, flög fram innan bilen gick på taket under söndagen - då fanns Jacob Jansson och hans kollegor hos Tuthill på plats, lagade bilen ute på service och kunde fortsätta tävla dagen ut.

© Tuthill.
© Tuthill.
Tyske rallydebutanten Stephan Fritsch lotsas av Tom Kristensson som gör sitt första Safarirally - på en sträcka klev en elefant upp på vägen 50m framför bilen.

© Tuthill.
© Tuthill.
Naturen och djuren, många nya upplevelser för de Svenska Safarideltagarna som finns hos det stora Tuthill-teamet som driver 20-talet Porsche 911. Vid sidan om dessa finns också Roger Samuelsson som sjua totalt, ende Svenske förare i rallyt.

© Tuthill.
© Tuthill.
Evgeny Kireev och Per-Gunnar Andersson kör på i ett bra tempo, något missat vägbyte för treorna totalt som ska köra på i sitt tempo. Med ett tidigare Safarirally bakom sig vet de vad utmaningarna är, 190 mils rally vinner man inte i första sväng.

© Tuthill.
© Tuthill.
Det rullar på, nu ska vi köra på och till mål i rallyt menar Tom som har 100 mil framför sig på de sista 12 sträckorna över fyra dagar. Vilodag kändes lite överskattat, både jag och Porschen kunde lätt fortsatt skojade Tom.
PG, Tom & Jacob på Safariäventyr - om elefant framför bilen, hålla koll på chauffören och långa varma dagar.

Vilodag i East African Safari Classic Rally, tradition sedan comebacken av rallyt att den femte dagen är en dag för service och vila. Besättningarna kan pusta ut och njuta på Amboseli Sopa Lodge och ladda upp inför de sista 100 milen special i rallyt - behövligt var frågan?
- Inte allt för jobbigt det här med att åka Porsche, jag hade lätt kunnat fortsätta och bilen också, skrattar Tom Kristensson som är en av de Svenska i rallyt.

Mekanikerna får jobba.
Först på lördag eftermiddag kan de tävlande pusta ut då rallyt tar målgång. 12 specialsträckor är kvar att avverka - inför det får serviceteamen idag fem timmars tid att kolla över bilarna. Bilarna hämtas ut vid 7-tiden och parkera dem åter vid 12-tiden lokal tid i Kenya.

"Missat ett par vägbyten."
Flera Svenskar på plats, bland dem ser vi Per-Gunnar "PG" Andersson på en total tredjeplats ihop med förare Evgeny Kireev, årets rally har gått bra, de har inlett stabilt och klättrat dag för dag.
- Gjorde två misstag igår på första sträcka som kostade runt 1,5 minut. Missade två vägbyten, men inga långa felkörningar innan vi var rätt igen, konstaterar Svensken.

Tysk/svenska debutanter.
En annan Svensk, han gör sitt första Safarirallyt och han sitter bredvid en annan debutant, tysken Stephan Fritsch som lotsas av Tom Kristensson och de ligger 18:e totalt efter halva rallyt, det är en klart nöjd Svensk.
- Helt fantastiskt att vara på så pass bra placering med tanke på att vi har så lite erfarenhet. Det är Stephans absolut första tävling någonsin och vi har bara stannat en gång för lite elektriskt problem. Förutom det har det bara varit enstaka missar i navigeringen och flertalet retursladdar, annars allt kanon, berättar Svensken som njuter av rallyt.

Svensk mekaniker åt rullande Sydafrikan.
Men vi hittar fler Svenska debutanter, Jacob Jansson - tidigare SM-vinnare som sadlat om till mekaniker - Svensken ses med stora Tuthill-teamet och passar upp bil nummer 45, Louis Steyn från Sydafrika.
- Första gången här också, både tävlingen och i Kenya. Man får ju se lite andra djur här än grävlingar och älgar som på hemmaplan.
- Louis har inte heller så mycket erfarenhet av rally men gjort det bra, men på söndagens första sträckan rullade han och tappade 1,5 timma. Vi fixades bilen på servicen och han kunde fortsätta. Tyvärr bröt han igår och visste inte under måndagskvällen om han skulle starta om eller inte.

En upplevelse som inte går att beskriva.
För Tom är det en nyhet med Safarirallyt och det innebär något helt annat, inte bara Safarirallyt i sig utan också rollen att sitta bredvid.
- Det är så klart väldigt annorlunda, man ska hålla koll på chauffören både före, under och efter så allt fungerar och klaffar. Men en otroligt värdefull erfarenhet och utmaning! Inget går att jämföra med Sverige, det här är inget man kan förklara eller visa. Det måste bara upplevas. Det är allt från människorna, djuren, sträckorna, längderna, naturen, ja allt!

Torrare i år, ännu.
Just sträckorna och naturen är något "PG" har koll på som åkte senaste rallyt.
- Generellt bättre än för två år sedan, inget regn såhär långt!
Årets rally är klart snällare än för två år sedan då det var flera strukna eller kortade sträckor på grund av stora regnmassor, i år är det torrare, men ändå tufft.
- Vägarna kan vara rätt utmanade att ta sig fram på för oss med servicebilarna ändå, och sen är trafiken här helt galen emellanåt, flikar Jacob in.

Elefant klev upp framför bilen.
Safarirallyt bjuder på det lilla extra, för två år sedan såg vi "PG" hänga bak på Porschen under någon mil för att ta dem ut från sträckan och vidare i rallyt, i år har det varit lugnare men för debutanten Tom har det varit spännande på annat vis.
- En stor elefant korsar vägen på sträckan, bara 50 meter framför oss vandrade den ut, helt galet!
- Djuren, de långa dagarna och att det är så varmt, upp mot 35 grader, är en utmaning berättar Jakob.

"Vi tuggar på."
Nu väntar fyra dagar och 100 mil special, Kireev och PG ligger trea totalt, vad är planen framåt?
- Vi tuggar på i lugnt tempo, det finns mer fart att hämta om jag börjar puscha honom. Men så lätt att missa några diken, bortspolade vägar och då är det slut!
Om vi vänder samma fråga till Tom,
- Bara fortsätta som vi gör och ta oss till målet.
Och Jakob, hur ser avslutningen ut - kanske svårare för dig att säga?
- Jo, vi hjälps åt så inte alltid man är på "sin" bil. Uppdelat i gäng, vissa åker på all service och följer "sin" bil. Sedan är vi ett annat gäng som är uppdelat och är kvar från första till sista bil.

© McKlein / EASR
Idag skruvas det febrilt hos Tuthill-teamet som har 20-talet Porschar att fokusera på, 90 mil avverkade, 100 kvar i rallyt till målgång på luciadagen.



Följ East African Safari Classic Rally via vår specialsite, där uppdateras länkar inför och under rallyt med Nyheter, Resultat, Tracking, Filmer och annat material.



Följ helgens rallyn:
Rallye Monte-Carlo:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-12-09 08:58:25






34 åkare för lördagens Vännäs Plåt Rally.
© Anders Blomqvist, Blommans Bilder.Övre Norras DM kör vidare med Vännäs Plåt Rally hos flitiga Vännäs MK, redans klubbens tredje rally för året. 45km special på totalt åtta sträckor, fyra som körs två gånger.
Strax över 30 bilar för rallyt där Trimmat 2wd står för tio av dem där Nils Östgård, Thomas Lahti, Peter Westin och Joakim Ås...

Publicerad: 2026-01-23 05:55:03


”Helt galet i dimman” - sensationell start av Solberg i Rallye Monte Carlo.
© Oliver Solberg Rally.Det pratades om att Oliver Solberg imponerat på träning inför Monte Carlo-rallyt.
Men oj som Solberg visade konkurrenterna hur man kör en Toyota GR Yaris WRC när det blev allvar.

Efter första dagens två sträckor leder Solberg med 25 sekunder före Elfyn Evans och 1:15 minut före Sebastien Ogier.
...

Publicerad: 2026-01-22 21:40:03


44 sekunders ledning för Solberg i Rallye Monte Carlo efter ss3!
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Kvällens tredje och sista sträcka i Rallye Monte Carlo, 15km Vaumeilh / Claret 1. Oliver Solberg gick ut på sträckan som ledare, 25,5 sekunder före Elfyn Evans - till mål på dagen 44,2 sekunder före.
- Så tjockt med dimma och massor av lera, kunde åkt av var stans på grund av dimman. Men vi lede...

Publicerad: 2026-01-22 21:16:34


31 sekunders sträckseger för Oliver på SS2 - leder Rallye Monte Carlo totalt.
© Toyota Gazoo Racing.Debuten för Oliver Solberg i Toyota Gazoo Racing går bra, tvåa genom första sträckan och nu klar sträckseger på den andra. 23,8km långa Esclangon / Seyne-les-Alpes tog Svensken med 31,1 sekunder före Elfyn Evans.
- De framför städar vägen men finns ändå inga linjer. Herregud, det är det galnaste...

Publicerad: 2026-01-22 19:19:37


63 ekipage till Rally SM premiären, Ekmans Vinterpokalen.
© emotorsport.seNär ordinarie anmälan stängde kom 63 ekipage till Rally SM premiären Ekmans Vinterpokalen. 14 bilar ut i Internationella 4wd där Calle Ward, Mattias Ekström och Stig Andervang var bland de sista namnen in för klassen. Intressant start med Kim Nydén, Isak Reiersen, Calle Carlberg, Adam Grahn och Nors...

Publicerad: 2026-01-22 18:19:52


Julia Thulin klar för Rally3-satsning med Kalum Graffin, inleder i Galway Irland.
© Kalum Graffi.Julia Thulin kan idag presentera en spännande internationell satsning inför den kommande säsongen. Under nästa år kommer hon att tävla i utvalda Rally3-tävlingar runt om i Europa tillsammans med Kalum Graffin.

Samarbetet markerar ett viktigt steg i karriären och innebär tävlande på internationell...

Publicerad: 2026-01-22 18:07:13


Solberg tvåa genom ss1 i Rallye Monte Carlo - upp och ned för Lancia i WRC2 debuten.
© Toyota Gazoo Racing.Stark start av Oliver Solberg när ss1 avverkades i Rallye Monte Carlo, Svensken tvåa genom sträckan ihop med Elliott Edmondson med 5,6 sekunder fram till Elfyn Evans i topp. 6,4 sekunder bakom Svensken ses Sebastien Ogier som satte en trippel genom ss1 för Toyota Gazoo Racing.
- Det är moddigt, ...

Publicerad: 2026-01-22 17:11:56


Ekström tillbaka i rallybil, anmäld till Ekmans Vinterpokalen.
© emotorsport.seMattias Ekström tillbaka i Rally SM, från tredjeplats i Dakarrallyt med M-Sport till Rally SM premiären i Sandviken. Mattias och co-driver Emil Bergkvist är ett av 11 ekipage i Internationella 4wd-klassen.

En stark utmanare i klassen där Isak Reiersen, Kalle Gustafsson och inhoppande Calle Carlbe...

Publicerad: 2026-01-22 15:59:18


Tre sträckor på sex mil i mörker - tidsplan & TV-tablå inför kvällens Rallye Monte Carlo.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Torsdagens start i Rallye Monte Carlo blir ingen enkel publiksträcka, där väntar tre sträckor på 60km på dem tävlande i skymning och mörker.

Första sträckan Toudon / Saint-Antonin på 21,9km inleds vid 16:05 för första bil, lägg till en kvart och vi kan se Oliver Solberg göra start.

Vid 18:35 ...

Publicerad: 2026-01-22 12:15:45


30 bilar i Utrikesrundan, MK Nord-Jämten inleder Mellan Norrlands DM.
© emotorsport.seUtrikesrundan ned MK Nord-Jämten som arrangör inleder Mellan Norrlands DM, drygt fem mil special med två sträckor som körs dubbelt för de 30 tävlande.
Ut i 4wd ses Stig Andervang in med Hyundai i20 N Rally2, möter två konkurrenter. Philip Haag i en ny nationell Toyota GR Yaris och Marcus Frändén i ...

Publicerad: 2026-01-22 09:01:03


Tidigare nyheter:
Solberg tvåa genom ss1 i Rallye Monte Carlo - upp och ned för Lancia i WRC2 debuten.
Ekström tillbaka i rallybil, anmäld till Ekmans Vinterpokalen.
Tre sträckor på sex mil i mörker - tidsplan & TV-tablå inför kvällens Rallye Monte Carlo.
30 bilar i Utrikesrundan, MK Nord-Jämten inleder Mellan Norrlands DM.
Experthjälp för Solberg inför Rallye Monte Carlo - Bouffier & Giraudet kör sträckor och letar snö, is & grus.
45 bilar till Ekmans Vinterpokalen - fyra utländska ekipage i listan.
Andervang, bakvagnen ”toksläppte” på femmans växel, summerar Finnskogsvalsen.
Solberg trea på shakedown inför Rallye Monte Carlo - Toyota topp fem följt av M-Sports tre förare.
WebTV & tider Live från shakedown Rallye Monte Carlo, start klockan 14!
Oliver Solberg, ”då slutar Ogier prata med mig”.
Oliver Solberg, vägen från crosskart till fabriksförare i Toyota Gazoo Racing 2026.
Grahn tävlar flitigt inför Rally Sweden, kör Elverumssprinten nästa helg.
Shakedown inför Rallye Monte Carlo, livesändning här onsdag 14:00.
Hallberg & Stigh med Mitsubishi Mirage för GK Door Team Sweden.
Planeringen inför Rally-SM 2026 i full gång.
Startordning Rallye Monte Carlo, Solberg sjua på vägen.
Christer minns triumfen i Rally Sweden 2022.
Startfält, Tidsplan, TV-tablå, Länkar & Nyheter inför Rallye Monte Carlo.
Stål Engineering-sprinten flyttas till 1/2.
Calle Carlberg till SM-premiären i Sandviken – kör Toyota GR Yaris Rally2 för GK Door Team Sweden.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Favoriten riskerar missa både Rally Sweden och Rally-SM 2026.
»
TV-tablå för Rallye Monte Carlo, så ser ni Olivers framfart i årets WRC premiär.
»
Oliver Solberg, ”då slutar Ogier prata med mig”.
»
66 bilar till Rallye Monte Carlo - Solberg gör debut för Toyota Gazoo Racing WRT.
»
Följ Finnskogsvalsen / HelmiaRally, SM Mikkeli Rally och Sigdalsrallyt - Resultat, Radio & Tracking.
»
Startordning Rallye Monte Carlo, Solberg sjua på vägen.
»
Tre sträckor på sex mil i mörker - tidsplan & TV-tablå inför kvällens Rallye Monte Carlo.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.