|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Rally-SM laddar för Värmländsk rallyfest i Royal Rally. PRESSRELEASE
När Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad och Värmland den 29–31maj, är det inte bara EM-eliten som står på startlinjen –även Sveriges bästa rallyförare och kartläsare gör upp om poängen i Rally SM. Deltävling tre i årets mästerskap körs tillsammans med EM, och bjuder på totalt niospecialsträckor med allt från centrumnärainvigning till klassiska arenor som Colin´s Crest.
Över 100 SM-ekipage står på startlinjen under Kristi himmelsfärd. Rallyt inleds under torsdagskvällen med invigningssträckan SS Bråtebäcken, körs vidare med fyra sträckor under fredagen och avslutas med ytterligare fyra under lördagen. SM-ekipagen kör samma sträckor som EM, direkt efter EM-fältets andra vända.
I Internationella 4WD är det fortsatt GK Door Team Swedens Dennis Rådström från Torsby som toppar SM-tabellen. Han vann premiären i Boden och tog ytterligare viktiga poäng i Älmhult. Nu väntar årets tredje deltävling på hemmaplan för Rådström och norska kartläsaren Sunniva Rudi.
– Det är såklart extra speciellt att få köra i Värmland, det är min hemmaplan. Vi har laddat på ett bra sätt, och jag tror vi har en bra känsla i teamet. Jag vill försöka få till ett komplett rally, där vi kan vara med och slåss om segern, säger Rådström.
Bland motståndarna finns Kalle Gustafsson, som 2023 slutade 10:a totalt i EM i Royal Rally. Samt norrmännen Petter Fausko och Roger Rustand. Även Kim Nydén och Niklas Hägg finns med i fältet.
I Nationella 4WD är Adam Grahn tillbaka i SM efter att ha kört EM-deltävlingen i Ungern tidigare i maj. Mästerskapsledare är Filip Karlström, efter segern i Älmhult, och bland övriga utmanare finns Mattias Monelius, Peter Johansson, Kevin Jirvelus, och legenden Mats Jonsson – dubbelsegrare i Rally Sweden under 1990-talet. Samt Nyköpingsföraren Jonna Eson Brådhe, som är tillbaka i SM efter ett års uppehåll.
2WD-klassen är störst i årets SM med över 50 bilar i helgen, och inför Royal Rally är det Östgöten Liam Berg från Team Ekmans som ligger tvåa i mästerskapet, efter att ha imponerat stort med sin debutseger seger i Älmhult. Mästerskapsledaren Patrik Hallberg är inte på plats i Värmland, utan kör Italienska asfaltsmästerskapet i helgen.
– Det känns riktigt bra att komma till Royal Rally med fart i kroppen. Jag har stor respekt för de andra i klassen, men det är klart att man vill utmana om det igen. Jag tycker vi har utvecklats mycket sen Boden, och känslan är positiv, säger Berg, vars kartläsare Theo Bergsten kommer från Karlstad.
Andra starka namn i 2WD är Jonas Åkesson, Tim Liljegren, Elliot Sjögren, Patrik Dybeck och Isak Arvidsson. Även rallylegenden Lars-Ove "Biffen" Olsson från Forshaga är tillbaka i SM, tillsammans med andra lokala förare som Jimmy Olsson, Anders Karlsson och André Nygren.
Tidigare VM-föraren Patrik Flodin och kartläsaren Göran Bergsten söker revansch efter att ha åkt av i Silverratten från ledning.
I Standardklassen kommer närmare 30 bilar till start, varav hälften även kör i JSM Standard. Anders Banger leder fortsatt klassen, före junioren Karljohan Ingesson. Blekingeföraren Moltas Olofsson vann gruspremiären i Älmhult, och toppar JSM före Arvid Larspers.
– Det har känts bra i bilen och vi har fått kvitto på att vi håller en bra nivå. Men det är en lång säsong och många snabba juniorer i klassen. Vi fokuserar på att hålla oss till planen och ta en sträcka i taget, säger Larspers.
Royal Rally avgörs den 29-31 maj. Rallyt invigs på torget i Karlstad på torsdag den 29 maj med start 17:00. Samtliga bilar i EM och SM rullar över rampen på Stora Torget innan den centrumnära sträckan Bråtebäcken avgörs. Under fredagen rör man sig i nordvästlig riktning från Karlstad med sträckor som Grönlund, Värmskog, Gårdsjö och legendariska Colins. På lördag körs sträckorna i östlig riktning med Ängebäckstorp, nya sträckan Bjurerud, Royal Forest och Power Stage Ölme.
Serviceplatsen är belägen på Norra Fältet, ett par minuter från Karlstad centrum.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2025-05-28 08:05
|
|
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.
I Internationell...Publicerad: 2025-06-01 22:32
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
Torsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.
Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...Publicerad: 2025-06-01 20:55
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
I onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.
På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...Publicerad: 2025-06-01 15:14
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.
Teamet baserat i Väx...Publicerad: 2025-06-01 12:38
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Poängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...Publicerad: 2025-06-01 11:41
Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
Inte bara EM och SM, Eskilstuna MK körde Majsprinten under lördagen ingående i Eskilstuna Sprintcup - tävling på egna motorområdet med tre åk på den 2km långa sträckan. Arrangörsklubbens Pontus Florin i Mitsubishi tog hand om segern 2,8 sekunder före David Dannevall, vidare Anton Malm inom 3,7 sekun...Publicerad: 2025-06-01 10:51
Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog sin bästa placering hittills i FIA European Rally Championship när han tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika slutade sexa i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia – det svenska EM-rallyt med bas i Karlstad.
Efter att ha vunni...Publicerad: 2025-06-01 10:03
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Efter två år med svensk och värmländsk seger i det svenska EM-rallyt blev det tronskifte när norske Eyvind Brynildsen & Jørn Listerud körde hem den tredje upplagan av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia efter en nagelbitande fight.
Toyota-föraren Brynildsen gick in i den tredje och avslutande dage...Publicerad: 2025-06-01 09:38
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Den sista dagen av årets tredje Rally SM deltävling bjöd på starka insatser och flera dramatiska avgöranden när Royal Rally avslutades med fyra sträckor under lördagen.
Den tredje och sista dagen av Royal Rally of Scandinavia, där SM avgjordes som en del av EM-tävlingen, rörde sig i östlig riktni...Publicerad: 2025-06-01 08:36
|
|
Tidigare nyheter:
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.
Allen snabbast på kval, Temepestini vassast på ss1 i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Start och Bråtebäcken - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia drar igång.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdagens körning på Örnäs.
Resultat från träning, kval och shakedown inför Royal Rally of Scandinavia.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia. » ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar! » Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson. » Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia. » Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning. » Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025. » Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|