NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Calle och Jörgen körde starkt i årets Spanska EM start, tar andraplatsen med vidare i mästerskapet.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Asfalt och fina vyer där rallyt kördes under helgen, Calle snabbast på de flesta sträckorna i Junior EM klassen.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Tvåa på pallen i årets EM debut bakom hemmaföraren Sergi Perez och före Estländaren Jaspar Vaher..
Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
PRESSRELEASE

Den svenske rallytalangen Calle Carlberg har fått en lovande start på Rally-EM 2025. Efter att nyligen ha förlängt sitt fabrikskontrakt med Opel Motorsport, visade Carlberg prov på sin potential under säsongens inledande tävling i spanska Cordoba under helgen.

Upptakten till EM-säsongen skedde med en imponerande seger i en uppvärmningstävling i USA, där Carlberg och hans team dominerade samtliga specialsträckor och säkrade segern med en marginal på hela sju minuter.

De krävande spanska asfaltsvägarna, belägna drygt en timme norr om Malaga, utgjorde kulissen för en intensiv tre-dagars tävling över 20 mil. Konkurrensen i Junior-EM 2025 är rekordstark, med inte mindre än 22 hungriga talanger från hela Europa redo att kämpa om de åtråvärda poängen.

Tävlingen inleddes med en spektakulär stadssträcka i hjärtat av Cordoba. Den snäva och tekniska banan visade sig vara en utmaning för de framhjulsdrivna Rally4-bilarna. Carlberg kommenterade inledningen:

"Vi var medvetna om att stadssträckan skulle bli tuff under rekognoseringen. För att vara ärlig ifrågasatte jag banläggningen. Med bakhjuls- eller fyrhjulsdrift har man möjligheten att sladda genom kurvorna, men våra framhjulsdrivna bilar har det betydligt svårare i de tvära hårnålskurvorna. Tyvärr blev det precis så, och jag tvingades backa, vilket kostade oss 13 sekunder direkt. Ingen optimal start, och jag tror bara en handfull förare klarade sträckan utan problem. Rally handlar om att hantera utmaningar, men när majoriteten av startfältet har svårigheter bör man kanske se över bansträckningen inför framtiden."

Trots den tuffa starten visade Carlberg prov på fighting spirit under lördagens etapper på mer traditionella rallyvägar. Med imponerande fem av sex möjliga sträcksegrar klättrade han upp till en andraplats, bakom den lokala föraren Sergi Perez. Perez, med tre tidigare starter i tävlingen, hade en betydande fördel av sin lokalkännedom. Carlberg lyckades dock, med en välbalanserad bil, sätta press på spanjoren.

"Jag var osäker på hur vi skulle stå oss mot konkurrenterna. Perez har en stor fördel av sin erfarenhet av vägarna, vilket ger honom en klar bild av var man kan hålla full gas. Vi var dock fast beslutna att inte ge honom en enkel match. Jag var otroligt glad över att vinna fem av sex sträckor, även om det var med minsta möjliga marginal. Det handlade om tiondelar gentemot Perez, vilket gjorde att vi gick in i söndagen med nästan identiska tider."

Söndagsmorgonen bjöd på en oväntad vändning då Sergi Perez tilldelades ett tidstillägg på 30 sekunder för sen ankomst till en tidskontroll.

"I rally är tidhållningen mellan sträckorna kritisk, och förseningar resulterar i tidstillägg. Det spekulerades i att Perez hade värmt däcken för aggressivt och blivit stoppad av polisen, vilket ledde till förseningen. Ironiskt nog var vi själva nära att drabbas av samma sak när vi, under tidspress, körde om en bil som försökte släppa förbi oss på transportsträckan mellan tävlingsetapperna och mötte polisen. Ett solklart misstag från min sida, och det resulterade i en rejäl böter, men det viktigaste var att vi hann till tidkontrollen i tid. Efter Perez straff tog vi ledningen med 25 sekunder och kunde fokusera på att minimera riskerna under söndagsförmiddagen. Till vår förvåning valde sedan den spanska organisationen att ta bort Perez tidstillägg. Jag fick ingen förklaring till beslutet, men det innebar att vi återigen låg tvåa, elva sekunder bakom spanjoren. Jag var naturligtvis frustrerad, men det fanns inget att göra åt saken. Vi behövde bara släppa alla spärrar och ge allt på de två avslutande sträckorna."

Och Carlberg gjorde just det. På den tolfte sträckan plockade han in fyra sekunder på Perez och var hela tolv sekunder snabbare än trean, Craigh Rahill. Inför den avslutande 12,4 kilometer långa "Ermitas-Trassierra", som sändes live på TV, stod det klart att EM-premiären skulle avgöras i en direkt duell mellan Sverige och Spanien. Perez startade sträckan med en marginal på 8,4 sekunder ner till Carlberg och tvingades vänta i mål på svenskens tid. Carlberg pressade sig till det yttersta och var vid mellantiderna fyra sekunder snabbare än Perez, men sträckan var inte tillräckligt lång. Med en sträckseger med fem sekunder fick Carlberg se sig besegrad med knappa 3,4 sekunder.

"Jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Vi var så nära, men herregud! En andraplats efter en lokal förare som vi inte förväntade oss att kunna slå är ett fantastiskt resultat. Verkligen bra. Endast 3,4 sekunder från segern är otroligt lite i ett tre-dagars rally. Vi har gjort en grymt bra tävling och har all anledning att vara stolta. Man kanske kunde se besvikelsen i min målintervju, då alla känslor kom på en gång, men det viktigaste är att vi har med oss värdefulla poäng i mästerskapet. Jag vill också rikta ett stort tack till alla fantastiska svenska företag som stöttar vår satsning ute i Europa. Ekonomin är tuff som rallyförare, och deras stöd är ovärderligt och en stor del av vår framgång. Nu laddar vi om stenhårt inför Rally Ungern om drygt en månad."


» Pressrelease från Calle Carlberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-04-08 16:49:50






WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
© Toyota Gazoo Racing.Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...

Publicerad: 2025-08-04 06:03:59


Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06


Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Tidigare nyheter:
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.