Till helgen avgörs Race of Champions, arrangemanget tvingades flytta från iskyla i norra Sverige till värmen i Australien när det inte längre gavs tillstånd att arrangera tävling på isen i Piteå.
Accor Stadium i Sydney blir ny skådeplats för tävlingen som lockar världsstjärnor till start, totalt ställer tio lag upp i nationstävlingen där vi ser Johan Kristoffersson och Mattias Ekström försvara de svenska färgerna i Team Sweden. Från Team Norway hittar vi Petter och Oliver Solberg som har en titel att försvara.
Rallyåkare hittar vi även i Franska laget där Sebastien Loeb tävlar likt Travis Pastrana för Team USA. Nya Zeeländaren Hayden Paddon tävlar likt Molly Taylor som kör i ett av två hemmalag. Rallyerfarenhet finns också i det finska F1-teamet med Heikki Kovalainen och Valtteri Bottas.
Team Great Britain ställer ständige David Coulthard på startlinjen, vem som tar andrasitsen i teamet är inte känt sedan Max McRae tvingats lämna återbud. Anlendningen är en skadad handled efter premiären i Brittiska rallymästerskapet där Max träffade en höbale och ratten slog olyckligt till handen och vidare till handleden som tog stryk.
Bland bilarna ses rallycrossbilar som FC2 och Supercar Lite. Vidare KTM X-Bow Comp R, Polaris RZR Pro R till de mer rallyinspirerade Subaru BRZ och Toyota GR86 Cup.
Publicerad: 2025-03-02 21:30