NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Kenneth Öberg.
© Kenneth Öberg.
Dante Johansson och Christer Carlsson genomförde första SM starten.
16-årige Dante Johansson tar historiska sträcksegrar i sin SM-debut i rally.
PRESSRELEASE

16-årige Dante Johansson gjorde i helgen debut i Rally SM, när Katrineholmsföraren körde North Rally Boden i Norrbotten tillsammans med rutinerade kartläsaren Christer Carlsson. Tillsammans tog dom en historisk sträckseger när dom var snabbast på den sjätte sträckan.

Rally-SM startade i Boden, 100 mil norr från Katrineholm. Blott 16-årige Dante Johansson gjorde debut i det Svenska Mästerskapet i klassen standard med sin Volvo S40.

Tävlingen var Dantes andra vintertävling någonsin, och andra gången i karriären han tävlade på egenskrivna noter. Efter en stabil inledning på tävlingen under fredagen tvingades Dante och Christer bryta på dagens sista sträcka med elproblem.

De startade om till lördagens etapp, men kämpade med inställningarna på bilen på tävlingens längsta sträcka, SS4. Efter service var känslan i bilen bättre, och på sträcka sex tog Dante sin första sträckseger i Rally-SM, sex tiondelar före hemmaföraren Oscar Westin från Boden.

Blott 16 år är Dante troligtvis den yngsta sträcksegraren någonsin i Rally-SM.

Under eftermiddagen körde Dante och Christer upp sig till en femteplats i klassen, och var även snabbast på den avslutande sträckan, vilket innebar fem bonuspoäng i mästerskapet.

Efter den första av sex deltävlingar i årets Rally-SM ligger Dante och Christer på en fjärdeplats i SM-tabellen för Standard, 12 poäng bakom ledaren Anders Banger. Nästa deltävling körs i Lima, Dalarna, den 7-8 mars.
Jag är jättenöjd med helgen och det känns som vi tog ett stort steg framåt. Efter vi startade om tävlingen bytte jag plan helt. Planen från början var att vi skulle ta oss till mål, men sen fick bryta på grund av elfel och starta om på lördag morgon med ett tidstillägg. Då tänkte jag om, och försökte gasa lite mer, säger Dante Johansson.
På morgonen var bilen väldigt hal men inne på första servicen gjorde vi om inställningarna, och på sträckan efter kändes bilen mycket bättre. Sen kom första sträcksegern, vilket är riktigt roligt. Farten blev lite bättre på lördagen, så det tar jag med mig till Lima. Det var min andra gång med egenskrivna noter så lite nervositet fanns med hela tiden. Men jag lärde mig mycket, avslutar Dante.


» Pressrelease från Dante Johansson Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-02-09 21:24






Rally Sweden, 11 Rally1 ekipage - Kalle favorit, Sesks kan utmana.
© Toyota Gazoo Racing.Elva åkare går för Rally1 klassen i Rally Sweden där Toyota och M-Sport delar flest antal bilar, båda med fyra bilar per tillverkare. För VM ledande Toyota Gazoo Racing är det Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Takamoto Katsuta som går för fabriksteamet. I eget team ser vi Sami Pajari - en femte bil s...

Publicerad: 2025-02-10 21:45


Meeke fortsätter i Portugal, byter Hyundai mot Toyota.
© emotorsport.seKris Meeke har inte lagt rallyhjälmen på hyllan, även om han tagit steg ned från de internationella serierna till det nationella i Portugal. Portugisiska mästerskapet är starkt, riktigt starkt med importörer som satsar och då också lockat en förare som Kris Meeke till sig.

Men Meeke kom dit efter...

Publicerad: 2025-02-10 21:40


Rally Sweden, 22 bilar i Rally3 - Mille jagar första Junior VM poängen, Adam kör WRC3.
© Mille Motorsport.Rally Sweden på ingång, spännande start på Junior WRC serien där vi i år hittar Svenskt genom Mille Johansson och Johan Grönvall. De är ett av 12 ekipage som tävlar i säsongspremiären för serien som går över fem deltävlingar.

M-Sport driver serien.
Nummer 58 står det på dörren av Svensken...

Publicerad: 2025-02-10 19:59


Martins Sesks Puma Rally1 klar för Rally Sweden, så ser den ut!
© M-Sport.Lettländaren Martins Sesks har sex VM deltävlingar ihop med M-Sport på agendan, en säsong som startar med Rally Sweden. Allt är klart för veckan start och idag visade det brittiska teamet upp bilen för Sesks med Martins och teamets gemensamma partners.

Trots sex starter är Sesks inte anmäld för t...

Publicerad: 2025-02-10 19:09


Rally Lima nästa Rally SM deltävling, perfekta förhållanden.
© Kenneth Limberg / Lima MS.I helgen avgjordes första Rally SM deltävlingen, knappt en månad bort är nästa, då betydligt sydligare Rally Lima mellan Malung och Sälen.

Lima MS som arrangör och där väntar åter ett riktigt vinteräventyr,
"SS4 en månad innan Rally Lima, -6 grader, strålande sol och fantastiska förhållanden,...

Publicerad: 2025-02-10 18:52


Ingen Bertelli i Rally Sweden, lämnar återbud.
© Fuckmatie World Rally Team.Det blir ingen Lorenzo Bertelli i Rally Sweden, han tvingas i sista stund lämna återbud. Testerna var genomförda på vinterväg och bilen redo, men jobbuppdrag poppade upp för Italienaren som tvingas avstå helgens VM rally.

Rally Sweden är en av Bertellis favoriter i kalendern, men familjens modefö...

Publicerad: 2025-02-10 17:08


Drive VXO Motorports Jonas Åkesson överraskade med pallplats i Rally-SM premiären.
© Niklas Falk / Svensk Bilsport.Drive VXO Motorsport fick en drömstart på Rally-SM 2025 när Jonas Åkesson och codriver Andreas Johansson körde hem en imponerande tredjeplats i premiären, som avgjordes på fantastiska men utmanande vägar runt Norrbottniska Boden. Med minimala förberedelser på vinterväglag och en sen start på säsonge...

Publicerad: 2025-02-10 05:34


Sträckor och startfält för Rally Sweden Historic - 20 historiska bilar gör upp!
© Rally Sweden.Rally Sweden Historic kör sex sträckor i samband med VM helgen, inleder fredagen med sträckorna Bygdsiljum, Andersvattnet och Bäck vilket ger sex mil special. Vännäs, Sarsjöliden och Kolksele gäller för lördagen ger 46km innan man tar målgång och prisutdelning på Red Barn Arena under eftermiddagen.
...

Publicerad: 2025-02-09 22:00


Yngsta besättningen i Rally Sweden är Svenskt - SM vinnarna Adam och Maja.
© Anders Blomqvist.Rally Sweden på gång, 60-talet åkare och en snabb titt i startfältet hittar vi fem ekipage med Svenska flaggor på sidorutorna, där hittar vi den yngsta besättningen i rallyt med Svenska flaggor.

Adam Grahn och Maja Bengtsson i Ford Fiesta Rally3 för JC Raceteknik, Adam är fjärde yngste föraren i ...

Publicerad: 2025-02-09 21:51


Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
© M-Sport / JWRC.Rally Sweden på ingång, den Svenska WRC festen under fyra dagar. För den som inte reser till Umeå och upplever rallyt på plats finns det många sätt att följa rallyt, ett är att läsa emotorsport.se. Men det finns fler komplement när TV-bolagen sänder.
Först ut är torsdagens shakedown, den kan ses i ...

Publicerad: 2025-02-09 21:39


Tidigare nyheter:
Sträckor och startfält för Rally Sweden Historic - 20 historiska bilar gör upp!
Yngsta besättningen i Rally Sweden är Svenskt - SM vinnarna Adam och Maja.
Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
16-årige Dante Johansson tar historiska sträcksegrar i sin SM-debut i rally.
Semenuk vann premiären i USA - Sno* Drift Rally.
Seger för Flodin och Bergsten i 2wd comebacken.
Rally SM tabellerna efter North Rally Boden.
Schwarz redo för WRC2 satsning, sju tävlingar i Toyota GR Yaris Rally2.
Östberg tvåa i Qatar International Rally.
Drömförhållanden när North Rally Boden bjöd spektakulär årspremiär i Rally SM.
Levin körde hem Dyngsvängen.
Flodin vinnare i 2wd - Banger det samma i Standard.
Rådström kör hem SM-premiären North Rally Boden.
Flodin håller 2wd tempot i North Rally Boden, läget efter ss6.
Rådström håller greppet om North Rally Boden.
Herczig gör EM satsning med Llarena Racing i Toyota GR Yaris Rally2.
Följ North Rally Boden, Dyngsvängen och Qatar International Rally.
North Rally Boden bjöd på fantastisk inramning när Rally-SM inleddes på fredagskvällen.
Rådström, Monelius, Flodin och Banger toppar SM premiären i North Rally Boden.
Strax start i North Rally Boden - Rally SM premiär med Resultat, Tracking, Mellantider & Radio live!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Rallyfrälste Verstappen storsatsar på EM, kör både Royal Rally och historiskt rally i Sverige 2025.
» Strax start i North Rally Boden - Rally SM premiär med Resultat, Tracking, Mellantider & Radio live!
» Rally SM premiär i North Rally Boden - Startfält, Tidsplan, Resultat, Anslagstavla & Rallyradio.
» Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
» Så sänds SM-premiären i Boden, Rallyradio och TV-sändningar.
» Rådström kör hem SM-premiären North Rally Boden.
» Storseger för Kauppinen i Arctic Lapland Rally - tuff finsk debut för Liiten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.