NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© SBF.
© SBF.
Jonas Kruse om arbets bakom och framtiden för Rally SM - mycket är på gång.
Rally SM, Kruses Krönika #1 2025.
PRESSRELEASE

Bakkant är ordet… Det känns som jag/vi varit i bakkant på för många sakerna en längre tid nu. Att dra i gång SM förra året, med en smäll, då handlade det om att överhuvudtaget få till ett värdigt mästerskap. Det fattades arrangörer och mycket var oklart. Det var ett tufft arbete för oss alla. Dessutom med ett nytt upplägg med både mig som Projektledare, men framför allt med en styrgrupp, som var ett nytt upplägg, och det var inte ”bara”..

Bakom kulisserna har det väl fortsatt med lite anpassning med detta nya sätt att styra Rally-SM. Vi har fått mycket ansvar, och möjlighet, att påverka vårt mästerskap på ett nytt sätt. Styrgruppen och Rallyutskottet har funnit formen hur vi ska arbeta ihop, och det har blivit riktig bra. Vi har numera våra möten tillsammans.

Nu har styrelsen, sen en tid tillbaka, godkänt vårt Utvecklingsdokument, så nu finns en guideline framåt mot målbilden 2029!

En sak har jag lärt mig, allt sitter ihop! Beslut som kan röra en 2WD-bil, tekniskt eller dispens på en 4WD, påverkar både på DM- och SM-nivå. Därför är det viktigt att rätt beslut tas i alla instanser för att få en samverkan. Den klassiska röda tråden genom allt.

Förstås samma sak vad det gäller säkerheten. Jag är inte nöjd med säkerheten, vi har inte nått dit jag vill. Men vår egen säkerhetsgrupp har jobbat bra, menar inte så, utan mer övergripande. Vi har gjort flertalet förändringar, som att ha i stor utsträckning, samma domare och tekniker på alla tävlingar.

Vi har förstärkt kring tävlingsledaren, som egentligen har allt ansvar under tävlingen, lyft upp domarrapporten, utvärderingsmöten efter varje tävling. Ris-och-Ris-och-Ros som vi döpt dem till, bland annat.

Jag vill få till ett större samarbete inom förbundet, mellan VM och SM, som ska avspegla sig ner mot ”DM-nivå”. Flera gemensamma avtal på ambulanser och rescuebilar, exempelvis ta fram egna rescuebilar. Använda säkerhetssystemet Eventhos, som man har i EM och VM. Som är ett måste att få i gång under säsongen. Ett helt suveränt system som kommer lyfta säkerheten i Rally-SM!

En nyhet på säkerhetssidan, fast egentligen inte, är att vi nu kör trackingen i egen regi. Men samma system som vi använde förra året, Rally Safety Tracking. Vi har inlett ett projekt tillsammans med ägaren Mattias Olsson från Stenungssund.

Vi har även en ny leverantör för tid och resultat, Värmlandsbaserade företaget Infinite Racing.

Fler nyheter är att vi kommer i dagarna att presentera en ny hemsida i SHL/WRC-klass! Det är en modern hemsida som vi tycker är ”Dret Frän”. Här kommer liveresultaten visas, fler möjligheter att lägga upp livegrejer.

Även de nya digitala programmen kommer finnas här till försäljning. Arrangören har möjligheten att skicka sina pappersprogram till oss, och vi gör dem digitala. Vi kommer även börja ta betalt av vår publik. Detta kommer skötas via hemsidan också, med hjälp av Tickster. Man kan även betala på plats med en QR-kod.

Detta med digitala program har provats i Hässleholm via CG Wilke, som ALLTID är i framkant! Även tanken att ta betalt av publiken kommer från Hässleholm, och allt har tagits emot positivt av alla inblandade där. Funderar ni också på att göra en ny modern hemsida, då rekommenderar jag Malin Valette!

Vi kommer även sända ut recce-filmen till alla tävlande i början av tävlingsveckan på alla SM- rallyn. Vi är alla överens att det är rätt väg att gå, Patrik Barth, som gör noterna och roadbook till alla tävlingar, Styrgrupp och Tävlanderåd.

TV-sändningarna kommer ni känna igen. Power Stage direktsänds på Svensk Bilsport TV mot en månadsavgift på 149kr, Då kan du se allt som finns på kanalen förstås, inte bara Finska mästerskapet i rally utan folkrace med mera.

Vi kommer förenkla sändningen från sista sträckan, utan att försämra. Vi kommer använda radiokommentatorerna från Rallyradion, även till TV-sändningen. Vi kommer lägga mera resurser på att få mycket material från skogen, serviceplatsen, fånga människorna i publiken och i teamen. Detta för att förstärka sammandraget som kommer normalt på tisdag efter tävling.

Men framför allt ska vi lägga mycket kraft på våra sociala plattformar. Skicka ut grejer varje dag är vårt mål. Sebastian Bourghardt har gjort ett jättearbete och analyserat hur vår framtid ska se ut, och nu ska vi jobba på detta nya sätt. Förstås ligger detta i linje med vårt Utvecklingsdokument om hur vi ska utveckla Rally-SM.

Mycket prat, åsikter, osäkerhet och funderingar har det varit om att vi infört enhetsdäck till årets säsong. Hankook är ny leverantör till SM och även till VM-serien i rally, WRC. Det finns saker att förbättra i organisationen, vi måste även bli bättre att kommunicera.

Men efter att förarna nu både testat och tävlat på de däck Kenneth ”Herman” Hermansson (legend) dubbat, har lugnet lagt sig…

Hankook är inte bara däckleverantör utan även en av de största partners Rally-SM haft på många år. Vi har förhandlat fram historiskt låga däckpriser, och dessutom 500 000kr i prispengar, 110 fria däck att dela ut till de tävlande. Lägg till att svenska Hankook blir även de en partner till oss. De kommer starta en rallypodd med Sebbe/Rally Live som sänds innan alla rallyn med dagsaktuella grejer, olika gäster och förstås en inblick i däckvärden. Hankook kommer även göra aktiveringar på våra SM-tävlingar och bjuda in kunder. Detta öppnar för fler partners att hänga på!

Avslutningsvis så kommer Bodens tävling bli magiskt bra! Det är riktig isbotten denna gång, snön har kommit, tinat och kommer på nytt. Variationen på vägkaraktären är mycket bättre än senast. De typiska ”Norrlandsvägarna” är förstås kvar. Snabbt, och ännu snabbare…Men fler smala, kuperade och tekniska sträckor förgyller verkligen rallyt. Power Stage, som också körs som SS3, är samma som senast, Boden Energi Arena, precis utanför HQ och PÅ serviceplatsen.

Vi har fått kommunen med på Rallytåget! Start på torget, kommunalrådet inviger och ska tävla i vår simulatorvagn. Förarna intervjuas innan start och även de tävlar i simulatorerna, allt detta och Rallyradion + Power Stage kommer livesändas på storbildsskärmen. Lägg till att en miniracingbana kommer invigas i tomma affärslokaler i anslutning till torget, och att alla restauranger har kvällsöppet… Tror ni detta blir bra…? Arvika-vibbar!

Jag säger välkommen till en sprakande start på Rally-SM 2025 i ett Boden som verkligen står redo att ta emot oss alla!


» Pressrelease från Rally SM.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-01-30 18:12:46






Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.

Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...

Publicerad: 2026-06-14 12:24:48


Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
© emotorsport.seFemte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.

Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...

Publicerad: 2026-06-14 11:07:30


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.