NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Klart för tävling i Umeå, sträckorna får tillstånd.
Tillstånden klara, grönt ljus för Rally Sweden.
PRESSRELEASE

VM-tävlingen Rally Sweden körs över 300 kilometer specialsträckor, berör över 250 markägare och flertalet samebyar.
Idag gav Länsstyrelsen i Umeå klartecken för rallyt. Arbetet med sträckorna för året har i många fall luftats i offentliga kanaler och sociala medier där det dessvärre stundtals varit en oanständig ton. Ett klimat som Rally Sweden tar avstånd ifrån.
De motbjudande uttalade som förts fram och de påhopp som skrivits gör mig verkligen ledsen. Det är inget som Rally Sweden står bakom. Att ha en dialog och förhandling där båda parter få framföra sina argument är en sak. Men att sitta och trolla bakom tangenterna och hoppa på folk är inte acceptabelt, säger Anna Nordkvist, vd Rally Sweden.

Lägg ner näthatet.
Såväl den internationella som den nationella bilsporten arbetar hårt mot näthat i olika projekt för att stävja det klimat som ofta framträder på Internets sociala forum.
Det är bara att lägga ner. Det finns ingen som vinner något på att slänga ur sig saker på det sättet. Allt som oftast ser jag att det hänvisas till någon redan felaktig källa och då bygger bara hatet vidare. Vårt mål är att Rally Sweden ska vara en upplevelse för alla, alla som älskar rally, men även för de som bara tycker det är skoj med ett fränt event som kommer till Umeå, säger Anna Nordkvist.

Värna om kulturen, djuren och klimatet.
Dagarna 13-16 februari körs årets Rally Sweden. Det blir fjärde gången som VM-deltävlingen arrangeras i regionen med Umeå som centralort.
Rally Sweden gästar Umeå och regionen ungefär en vecka per år med fyra rena tävlingsdagar och under den veckan vill vi samarbeta med markägare och renskötare för att allt ska fungera på bästa sätt under tävlingen, men även innan rallyt i all planering och efter tävlingen kring återställande av vägar och annat, annars fungerar det inte, men framförallt måste vi vara accepterade av de vi får låna marken av, säger Erik Åström, Event Director för Rally Sweden.

Ta hänsyn till djurlivet.
Rally Sweden är ett av Sveriges största återkommande idrottsevent. En tävling som har en stor publikskara, både inne på eventarenan Red Barn och ute i skogen längs med sträckorna.
Rally är fantastiskt att se ute i skogen längs med tävlingssträckorna. Men det är också viktigt att man som publik vet att man är gäst i naturen. Därför är det viktigt att inte stressa eventuella djur som man ser och naturligtvis inte förstöra och skräpa ner. Jag ber verkligen alla att visa respekt, säger Erik Åström och fortsätter.
Jag hoppas att vi nu kan fokusera framåt på det som väntar och att det här vädret håller i sig. Det borgar för väldigt bra förutsättningar för Rally Sweden 2025.

Hitta Startlistor, TV & Radio tablå, Resultat, Nyheter, Rallyväder och Officiella Anslagstavlan, m.m. på vår specialsite om Rally Sweden:



» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease

Publicerad: 2025-01-24 10:07:19






Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
© emotorsport.se- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.

Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...

Publicerad: 2025-09-23 19:41:49


Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
© Toyota Gazoo Racing.Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.

T...

Publicerad: 2025-09-23 13:02:53


50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
© emotorsport.seFörsta helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...

Publicerad: 2025-09-23 12:24:24


Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
© Junior WRC / M-Sport.Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...

Publicerad: 2025-09-23 10:49:08


Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
© emotorsport.seRallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.

82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...

Publicerad: 2025-09-23 08:59:00


Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
© American Rally Association.Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.

Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...

Publicerad: 2025-09-23 05:55:45


Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
© emotorsport.seSprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.

Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...

Publicerad: 2025-09-22 10:49:14


Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
© emotorsport.se22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.

Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...

Publicerad: 2025-09-22 09:02:41


Så gick det i TEAB Racet.
TEAB Racet hos Orust BSK, trots tunt startfält valde klubben att köra, det blev åtta startande som fick köra klubbens båda sträckor fyra gånger. Heidi Ryrlén snabbast med Ford Fiesta Rally3 och vann 11 sekunder före Bjarne Rutgersson i trimmad BMW.

Totaltrea Urban Andersson likt vinnaren med 4wd....

Publicerad: 2025-09-22 05:57:11


Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
© emotorsport.sePå lördag körs Hyttsvängen när Norbergs MC satsar på rally igen. En lokal rallysprint med en asfaltsträcka på 2,5 km och en grussträcka på 2,8 km, de båda sträckorna körs 3 gånger med en totallängd på 67 km för tävlingen.
- Anmälan till för Hyttsvängen stänger måndag kväll klockan 18:00, just n...

Publicerad: 2025-09-21 22:25:05


Tidigare nyheter:
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Johannesson snabbast totalt i Runt Mjölkpallen Pokalen.
Stavbom körde hem Wez-Mek Pokalen.
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.
Pettersson snabbast uppför Falerumsbacken.
B-förare i 2wd snabbast totalt i Rikspokalen.
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
» Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.