|
 Längberg Motorsport summerar 2008. PRESSRELEASE
Det är alltid svårt att försöka sammanfatta ett rallyår. I år är det svårare än någonsin. Det hela började med att vintertävlingarna i Rally-SM blev inställda p g a otjänlig väderlek. När sedan det äntligen blev dags för premiär hade det gått ända in i slutet av maj. South Swedish Rally i Ljungby blev premiären. Det kunde ha blivit en bättre premiär för Längberg Motorsport. När vi ska starta på SS3 så dör nästan bilen och vi ser att vi inte får något bränsletryck, vi hackar oss fram 1 km, sedan stannar bilen. Tyvärr får vi bryta för dagen, men efter 30 min så går bilen igång igen och vi kan köra ut från sträckan och till servicen.
Teamet startar om på lördagen och lyckas riktigt bra. Hela tiden sätter Jocke tider som var bland de fem bästa. Fyra SM-poäng blev resultatet.
- Vi var nöjda med lördagen men vill väldigt gärna glömma fredagen, minns Jocke.
I början av juni var det dags att åka till Karlskrona och den andra deltävlingen i SM. Karlskronapokalen var en tävling som bara skulle gå över en dag. Första sträckan gick otroligt bra och vi satte fjärde tid, ett av de bästa resultaten i år, men det kändes som att det skulle kunna gå att öka ett snäpp till. Början på andra sträckan var riktigt krokig och det var svårt att hitta något flyt i körningen. Efter några kilometer öppnade det upp lite och blev lite snabbare. Här kom vi tyvärr lite för fort över ett krön och sladdade in i ett träd. I samma sekund som vi träffade trädet tog säsongen i SM slut.
Bilen blev så illa tilltyglad att det skulle ta allt för lång tid att få den reparerad. De två avslutande deltävlingarna hann redan avgöras innan vi åter kunde tävla med den nya bilen.
Vi har även hunnit med att åka nio mindre tävlingar. Vi har vunnit två av dem och kommit tvåa i en. Segrarna kom i början av november en i Norrköping och en i Älmhult. I mitten av oktober blev det också klart med den nya kartläsaren för 2009, Christer Carlsson från Katrineholm.
- Det ska bli spännande att få vara med Längberg Motorsport 2009. Jag har nog aldrig varit med ett så proffsigt team tidigare.
- Jag är mycket nöjd med segern i Silverratten i Älmhult, sista riktiga tävlingen för året och den vinner vi totalt. Fantastiskt härligt, nu är det hårt arbete som gäller för att få ihop allt för 2009. Finanskrisen har ju inte gjort det lättare men jag har mycket goda förhoppningar inför nästa år, avslutar Jocke.
Nu laddas det för fullt för 2009. Ett test i Jämtland är redan bokad. Allt för att komma så förberedda som möjligt till den första deltävlingen i Rally-SM som avgörs i slutet av januari.
» Pressrelease från Längberg Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
EKO Acropolis Rally Greece, årets åttonde WRC deltävling och starten på grussäongen, från Grekland till finalen, 14:e deltävlingen i Saudi Arabien handlar om grusunderlag. Några tuffa tävlingar för Oliver Solberg där han straffats hårt för små misstag, trots mager utdelning på asfalt är Svensken tre...Publicerad: 2026-06-20 08:13:22
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
På tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.
Då är det start 28:e juni och målgång f...Publicerad: 2026-06-19 08:52:33
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
SM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.
Dani...Publicerad: 2026-06-18 13:31:19
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.
Rallyt inled...Publicerad: 2026-06-18 08:54:04
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.
Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...Publicerad: 2026-06-17 09:01:40
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Det finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.
Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....Publicerad: 2026-06-17 05:44:01
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
För ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.
Stån...Publicerad: 2026-06-16 08:58:11
|
|
Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|