|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Viktiga poäng på spel för Mille Johansson i Slovenska rally mästerskapet. PRESSRELEASE
17-årige rallytalangen Mille Johansson från Katrineholm är i helgen tillbaka i hetluften när den femte deltävlingen i det Slovenska rallymästerskapet avgörs. Tillsammans med kartläsaren Julia Thulin från SMK Hörby väntar Rally Nova Gorica, vid gränsen mot Italien.
I sammandraget ligger Mille och Julia fyra i både juniorklassen och i den totala tvåhjulsdrivna klassen i mästerskapet, med goda medaljchanser inför de avslutande tre tävlingarna.
– Det ska bli kul att få köra igen, säger Mille. Vi har analyserat senaste tävlingen, där vi inte riktigt kom upp i den fart vi vet att vi har. Vi har hittat några saker som kan ligga bakom det, så vi ser fram mot att få komma tillbaka.
Tävlingen ingår även i FIA-mästerskapet Central Rally Trophy, som är ett steg under EM-serien. Därav väntas tufft motstånd, och för första gången även en tredagar lång tävling för Mille och Julia.
– Det blir en utmaning att köra i tre dagar, säger Julia. I en kortare tävling måste man gå ut hårt direkt, men nu måste vi tänka smartare och hitta ett tempo som håller över hela rallyt. Det finns också mer möjlighet att ta igen förlorad tid om något skulle hända.
Mille och Julia tävlar för det VM-meriterade teamet IKsport Racing i en Ford Fiesta Rally4, samma biltyp som körs i Junior-EM. Det är deras första år tillsammans i en trimmad bil och med noter. Efter fyra tävlingar tillsammans på asfalt börjar samarbetet fungera riktigt bra.
– Jag är fortfarande väldigt ny, inte minst på asfaltskörningen jämfört med de andra i klassen. Men det känns bättre och bättre för varje tävling som går, säger Mille. Framförallt funkar arbetet med noterna mycket bättre nu när jag lärt mig mer om att skriva noter. Jag ändrar inte lika mycket längre.
Julia instämmer i utvecklingen:
– Vi har haft en bra utvecklingskurva, och det är kul att kunna gå in med min erfarenhet i att utveckla Mille som förare. Han har tagit till sig, och vi har ett bra samarbete, säger Julia.
Sedan förra tävlingen i slutet av augusti har Julia även tävlat i Junior-VM tillsammans med Estländaren Robert Virves i Grekland. En tävling som de vann, och där Virves även kunde säkra VM-titeln.
– Det var en en otrolig upplevelse. Det är en speciell känsla att få vinna, och jag har nog inte förstått det helt än. Efter den hårda satsning jag har gjort så känns det lite som en belöning, säger Julia om sin första seger i VM.
Nu väntar Rally Nova Gorica för Mille och Julia som startar på fredag med en stadssträcka i Nova Gorica. Tävlingen fortsätter på lördagen med åtta sträckor, innan ytterligare sex sträckor avslutar rallyt på söndag. Tävlingen mäter 15 mil, och totalt är det 16 bilar i den tuffa klassen.
– Målsättningen i helgen är att hitta tillbaka till den fart vi vet att vi har, och fortsätta kriga om medaljerna i mästerskapet, avslutar Mille.
» Pressrelease från Mille Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-09-21 12:18:51
|
|
Andervang fyra efter kvällens sex sträckor i Rocar-Tech Twente Rally.
Lördagens sträckor i Holländska Rocar-Tech Twente Rally börjar ta sitt slut för ekipagen i täten, tre sträckor dubbelt gav närmare sex mil. Ut genom ss1 öppnade Stig Andervang och Sven Hakkesteeg som trea totalt, fortsatte med tredje tid innan det blev en fjärde innan service dit de kom som trea tot...Publicerad: 2025-10-25 22:32:58
Johansson vann tätt avgörande i Skilling 50.
Skilling 50 avslutade E-Cupen, Skillingaryds MK med tävlingen där två sträckor gick dubbelt för 60 bilar- ut genom ss1 öppnade Kristian Johansson bäst där Victor Karlsson och Daniel Röjsel var närmast bakom. De tre var också i topp av ss2, men då i helt omvänd ordning, in till service delade Kristia...Publicerad: 2025-10-25 20:27:28
Frändén snabbast i Kåtmyraslaget - Karlsson bäst med 2wd.
Tre åk för Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS när Hälsingeserien tog avslut, Marcus Frändén i Nissan Sunny tog segern för den fyrhjulsdrivna klassen där endast 0,4 sekund skiljde mot Jan Wikström när enskilt snabbaste åk visas, in som trea Tony Persson.
I 2wd för A-förarna satte Hampus Karlsson bästa ...Publicerad: 2025-10-25 18:34:39
Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Efter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.
Det finns mer p...Publicerad: 2025-10-25 11:42:36
Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
Fem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.
Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...Publicerad: 2025-10-25 06:16:20
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
|
| |
|
|
» TV-tablå inför helgens Central European Rally. » Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille. » Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom. » Ogier i topp - Solberg leder och Mille tvåa i Junior WRC under Central European Rally. » Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg. » Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor! » Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|