|
 Nu startar Sydsvenska Rallycupen 2022. PRESSRELEASE
Efter två säsongers påtvingat uppehåll startar vi upp SSRC igen. Äntligen ser vi slutet på pandemin och också den korta men milda vintern. Tidigare års vånda med kvardröjande snö och is är hos alla arrangörer nu ett minne blott. Grussäsongen kan börja med Simrishamnsmixen lördagen den 9 april. De drygt 110 ekipagen får ta sig an en bana med 38 km SS i klassisk sydostskånsk terräng.
Med Simrishamnsmixen inleds grundserien i Sydsvenska Rallycupen. De sex deltävlingarna som leder fram till finalen ger förare i alla klasser möjligheten att komma bland de främsta i den så kallade prispottslistan baserat på placeringen i den egna bil- och förarklassen. Bonusen efter det är förstås möjligheten att placera sig så bra att man är bland de som är kvalificerade till superfinalen i höst.
Vi ska kort gå igenom de olika klasserna och peka på profiler och möjliga framgångar.
I Ungdomsklassen får Wille och Magnus Gad, Lessebo finna sig att vara storfavoriter. Detta efter att de varit snabbaste standard bil i föregående helgs Rally Anderslöv. Vad ska det bli av denna talang?
En tunn appendix klass gör premiär som en del av SSRC och Kjell Fransson/Henrik Hulterskog, Vimmerby är favoriter om fransyskan vill.
En ovanligt stark 4WD klass mönstrar SM åkare som kör sin första grustest men också intressanta återvändare. Mattias Olsson/Erik Gustafsson, Stenungsund, SM vinnaren 2021 Joachim Carlström/Jörgen Norman, Gullabo, Stig Andervang/Robin Eriksson, Rimo och Jaari Saarinen/Jörgen Fornander, Mjölby får vara utmanare till distriktshoppen Mattis Olsson/Jesper Johansson, Älmhult och Robin Adolfsson/Nicklas Jidflo, Wäxjö.
A-förare 2WD är som vanligt det stora getingboet. Några har nästan inte kört alls på två år medan andra kört hela SM-serierna 2020 och 2021. En som rivstartat året är Joacim Kristiansson/Roger Clausson, Hörby som tog en totalseger en och klasseger på två dagar i helgen. Favorit är nog ändå förra årets SM-trea Victor Karlsson/Jonas Magnér, Vimmerby med Johan Green/Kevin Athley, Hässleholm som utmanare. Volvo-profilerna Thomas Grönberg/Mikael Johansson, Oskarshamn och Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Kristdala får varva upp från sitt långa uppehåll innan de är ikapp. Outsider är förstås föregående års JSM-trea Jacob Johannesson/Danny Holgersson, Gullabo.
A och B-förare grupp E har sin favorit i segraren från Anderslöv Johan och Erik Lindfors, Hässleholm men kanske kan klubbkamraten och E-sportaren Lucas Ljungbäck/Enna Enarsson överraska.
A-förare VOC grupp F har två av favoriterna längst fram i fältet. Patrik Fredriksson/Per Wiksten, Fryksdalen och Henrik och Ida Levin har haft många oförglömliga fighter genom åren och de gör oss inte besvikna i helgen.
B-förare 2WD är svårtippat. Johannes Haraldsson/Christoffer Svensson, Hässleholm har äntligen bestämt sig för att behålla bilen, Tim och Ditte Hammarström, Älmhult har bytt från Ford till Golf och Anders Åberg/Björn Johnsson gör come back i en Saab. Ja det är frågan, är det kanske inte alls nån av dessa som vinner? Lägst odds är det nog ändå på SM och JSM vinnaren från 2021 Isac Arvidsson/Victor Svensson, Gullabo.
VOC grupp F för B-förare få ha 2019-års SSRC vinnare Oscar och Nellie Karlsson, Skillingaryd som favorit med konkurrens av 2019-års Ungdomsmästare Emil Friman/Tom Thörngren, Vetlanda.
Även i C 2WD får Skillingaryds MK bära favoritskapet genom Joakim Blansch/Anton Geijersson.
Från resultatlistan i Anderslöv tar vi ettan och tvåan både i grupp E och VOC/grupp F och tror på framgångar för dem även denna lördag. Per-Arne Axelsson/Lars Gustafsson Gullabo och Patrik Lund/Jonas Frejd, Målilla i grupp E och Linus Johansson/Hugo Nilsson Ryd samt Christian och Ellinor Tranström Hörby i VOC/grupp F.
Som alla vet så finns det inte så många ställen som kan vara kallare än Simrishamn på våren men vi rekommenderar att ni klär på er ordentligt och ger er ut på fälten och följer dramat på plats. Första start kl 10 från Österlensgymnasiet i Simrishamn. Resultaten följer ni på www.resultatservice.com
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-04-04 19:51
|
|
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Borås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...Publicerad: 2025-06-14 21:35
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Första dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.
Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...Publicerad: 2025-06-14 20:41
Grahn körde hem Bresontrofén.
Förste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Almunge MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.
Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ...Publicerad: 2025-06-14 19:58
Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.
Omstart på säsongen, kör...Publicerad: 2025-06-13 21:35
Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.
I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...Publicerad: 2025-06-13 21:33
Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
Bresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.
Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...Publicerad: 2025-06-13 21:31
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.
Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...Publicerad: 2025-06-13 21:11
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Klockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.
...Publicerad: 2025-06-13 17:06
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Dammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.
Det var några år sedan Bre...Publicerad: 2025-06-13 05:47
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Historiska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.
Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...Publicerad: 2025-06-13 05:36
|
|
Tidigare nyheter:
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland. » Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint. » Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|