|
 Snabbt, tufft och händelserikt när SverigeSerien körde i Kil tillsammans med SM. PRESSRELEASE
Årets upplaga av Rally Killingen var en riktig utmaning. Tuffa och snabba vägar som innehöll det mesta. I VOC Mekonomen Rallys högsta elitklass kunde Emil Andersson stoltsera med en andra raka seger. I Elit B var det Tim Lagerstams tid för viktoria. Och i Cupklassen fick Jonas Karlsson kliva högst upp på prispallen.
Kil med sina snabba vägar passar bra för bilarna i VOC. Det underströks med eftertryck av klassens förare som placerade sig högt i totallistan. Inför rallyt spekulerade klassansvarig en del om hur VOC´s elit skulle stå sig gentemot GrF´s dito nu när man för ovanlighetens skull möts på samma vägar. Hur gick det?
– Om vi börjar i den änden så måste jag återigen understryka att jämförelsen haltar. Vi i VOC rekognoserar inte sträckorna utan kör rakt av på arrangörsnoter, det är förstås en gigantisk fördel att få reka sträckorna och göra egna noteringar. Utanpå det så är det homologerade GrF bilar som tävlar i SM och dessa bilar har ett friare reglemente och därför en rad fördelar gentemot våra hårt reglerade tävlingsbilar i VOC. Detta sagt så gick det ändå precis som jag förutspådde. Det var bara en GrF åkare som klarade att åka i ”VOC tempo”, vinnaren i GrF Isak Arvidsson hade blivit trea om även vi i VOC hade räknats in i SM. Resten av GrF fältet ligger rejält efter eller har brutit och detta trots alltså de handikapp som vi i VOC har lämnat till dem.
Men varför är det så här? Det är i ju ändå i GrF som det tävlas om SM i Rally Standardklass?
– Varför kan jag förstås bara spekulera om. Men det enkla svaret tror jag är att konkurrens fungerar i rally precis som överallt annars. Vi i VOC är en jättestor klass fullspäckad av jätteduktiga förare, det driver utveckling. Hos oss har vi också fokus på prestationen från förare, CoDriver och team. Inte på bilen. Utanpå det så har vi i VOC en otrolig gemenskap. Vi hjälps åt och delar med oss av goda tips. Summa summarum så är det bara att konstatera fakta. Det är VOC som utvecklat förartalangerna som ”vill något” med sitt rallyåkande under flera årtionden. Och det tänker vi fortsätta att göra under långt tid till. SverigeSerien är cupen att köra även om vi inte har formell svenskt mästerskaps status.
Men hur gick det då i tävlingen?
Emil Andersson i Elit A … igen!
Emil Andersson har bytt tillbaka till sin gamla tävlingsbil, bilen han haft så många framgångar i. Kanske är det en del av förklaringen till att det går så fantastiskt bra för honom igen.
– Med en andra raka seger så har Emil och CoDriver Kim Raséus tagit ett rejält grepp om SverigeSerien totalt. Men den här gången var segern inte självklar. Hela dagen gick duon en rejäl holmgång mot Dennis Persson med Fredrik Rudmalm i högerstolen. Växlade i ledning när dammet lagt sig så var det Emil som knep segern med måttliga 2,3 sekunder. Vilken fajt! Grattis Emil och Dennis, din seger är inte långt borta.
Men tipset att det skulle vara en revanschsugen Kristoffer Karlsson i högsätet, det sprack?
– Njae, jag lyfte ju Emil också tydligt och Kristoffer slutade på en fin tredje plats och detta trots att han hade bromsproblem hela dagen och fick dubbelpumpa i varje inbromsning, ett mandomsprov bara att ta bilen i mål med det felet, ännu grymmare att åka in på tredjeplats i en av svenskt rallys allra tuffaste klasser. Patrik Fredriksson som jag också lyfte ledde ända fram till SS7 men åkte av på dagens nästa sista sträcka så jag var inte borta i tipset där heller. Det är bara Dennis som jag måste be om ursäkt till för att jag inte hade med i försnacket. Men, så här är det i en så tuff och bred klass som vi är. Det är många som kan lägga sig i slutstriden.
Tim Lagerstam i lägre elitklass.
Klassansvarigs tips i Elit B gick ändå sämre. Segrande Tim Lagerstam fanns inte alls med i Rogers förhandstips.
– Jag stack ut hakan och sa att jag brukar ha bra utfall, man brukar ju säga att högmod går före fall. Tim Lagerstam borde jag absolut haft med i förhandtipset speciellt när vägarna är så snabba som dom är i Kil.
Tim inledde med en sträckseger redan på SS1. På SS2 kontrade favorittippade Robin Bäckström. Men hans rally slutade med en brutal rullning, han rullade fyra varv redan på SS3. Lyckligtvis var rullningen mjuk och ut på en åker så besättningen klarade blåslagna och med onda kroppar men tämligen oskadda. Därifrån tog Tim över taktpinnen definitivt.
– Under rallyts andra halva så hade Magnus Lindkvist med Codriver Sara Ridde ätit taggtråd och kämpade sig närmare och närmare Tim. Men när målflaggan föll på sista sträckan så hade Tim Lagerstam och CoDriver Andreas Broberg ändå 4,3 sekunder tillgodo och kunde fira segern. Stort grattis Tim och Andreas.
Bakom Tim och Magnus så tog Magnus Westman en på förhand tippad tredje pallplats.
Jonas Karlsson tog sin första seger i Cupklassen.
I den stora Cupklassen, VOC C så stämde förhandstipset desto bättre.
– Rent teoretiskt så borde den här stora klassen där förarna dessutom hela tiden tar älgakliv i sin utveckling vara allra svårast att tippa. Inte desto mindre så satt tipset i VOC C som en fläskläpp. Jonas Karlsson för dagen med CoDriver Fredrik Bergström tog planenligt segern, såvitt jag vet hans första. Och det i hård fajt med lika förhandstippade Daniel Jonsson med Codriver Peter Söderlund. Bakom dem, precis också som jag förutspådde, en förare jag inte riktigt hade full koll på: Linus Flodin från hemmaklubben Kils MK med Tobias Fredriksson i hans VOC 940:s högerstol. Jättegrattis till hela gänget för fantastiska prestationer. Lika bra att ni förbereder er för ni kommer att fajtas mycket och hårt under lång tid framöver.
Stor teknisk kontroll av hela VOC Mekonomen Rally fältet.
På plats i Kil fanns både VOC´s tekniska chef Björn Kallin och hans support/koordinator Rickard Gustafsson. Och dom gjorde ett jättejobb. Kollade både kamaxlar och diffar på alla VOC bilar.
– Ett grymt jobb av Björn och Rickard. Det är superviktigt att hålla koll på tekniken i en hårt begränsad enhetsklass som vår. Vi vet att det finns andra likande klasser där de tekniska kontrollera är näst intill obefintliga. I VOC har vi i alla tider kollat mer än andra klasser, det kommer vi fortsätta att göra. Det är en överlevnadsfråga för klassen att se till att reglementet efterlevs. Bilarna ska vara korrekta och det ska avgöras ute på sträckorna, inte hemma i garagen.
Vi behöver knappast kommentera att trots den omfattande kontrollen så upptäcktes inga fel. Alla diffar och alla kamaxlar var korrekta. Några förare fick kommentarer om andra saker som upptäcktes på deras bilar men det var enklare fel som inte har någon inverkan på bilarnas prestanda. Dessa förare fick som sig brukar en notering och medföljande tillsägelse att åtgärda detta till nästa tävling.
Med detta och ett stort tack till tävlingsledningen i Kil lägger vi årets upplaga av Rally Killingen till handlingarna. Det krävs nog ingen Einstein för att inse att vi med all sannolikhet ses om ett år igen.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-08-16 19:04
|
|
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.
– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...Publicerad: 2025-04-13 15:04
Foto från Silverspecialen.
Silverspecialen hos Älmhults MK kördes som ren testtävling för Rally SM åkarna, en perfekt uppvärmning på samma typ av vägar som väntas till den kommande SM-tävling i början på maj. Men det var inte bara SM åkare på plats, totalt ett 70-tal tävlande tog chansen att köra de fem sträckorna under lörda...Publicerad: 2025-04-13 08:53
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen avgjordes över tre sträckor som gick dubbelt, 65km special för de 70-talet tävlande. Efter första halvan på rallyt stod Stig Andervang och Natalie Solbach-Schmidt som ledare, men bara 1,5 sekund till Herbert Lösch. Svensken hade då vunnit första med tio sekunder o...Publicerad: 2025-04-13 08:21
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd. Störst för helgen var Aprilsprinten som med 139 startande avgjorde hos Eskilstuna MK, tre åk på 2,2km sträckan genom och runt Ekebybanan.
Tre snabbaste åk i rallyt av Ronnie Jakobsson i Fiesta R5, slutlig segermarginal på 7,7 sekunder till Pontus Florin som med under sekunden hade David Dannevall b...Publicerad: 2025-04-12 22:11
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Fredagens inledning och lördagens etapp över åtta mil asfalt är avslutad i Italienska Rally Regione Piemonte - andra deltävling i Italienska mästerskapet. En stark start av Svenska hoppet Patrik Hallberg som testar asfalt mot hårt motstånd i Italien där hemmaåkarna är vana vid asfalt och vägtypen. M...Publicerad: 2025-04-12 22:08
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Älmhults MK med Silverspecial som uppvärmning inför deras kommande SM-arrangemang, närmare 70-tal åkare till starten av rallyt med totalt fem sträckor, bland dem två dubbelt.
Reiersen med högst tempo.
Det blev stopp direkt, bara en bil kom igenom första sträckan innan det blev kö och tran...Publicerad: 2025-04-12 20:36
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bilsport Rally Cup inledde med 83 bilar i Rally Anderslöv, upplägget två sträckor tre gånger för dagen hos Trelleborgs MK. Tre respektive fyra kilometer mätte sträckorna som nyttjades.
Johan Axelsson trivdes bäst, vann de fyra första sträckorna, tappade ett par sekunder på den femte men vann åter...Publicerad: 2025-04-12 19:15
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Hedeängsprinten med totalt två sträckor hos SMK Trollhättan, Kenneth Bäcklund var snabbast båda omgångarna och vann rallyt totalt. Urban Andersson och Mikael Andersson följde i 4wd klassen.
16,7 sekunder bakom totalvinnaren ses snabbaste 2wd åkare i arrangörsklubbens Stefan Alenmalm som tar seger...Publicerad: 2025-04-12 18:45
|
|
Tidigare nyheter:
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.
Rallystart i Trollhättan, lördagsrally med Hedeängsprinten.
Andervang i helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar! » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro! » SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet. » Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten. » Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint. » Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain. » Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|