|
 Åtta rallyåkare i Svenska Bilsportförbundets Landslag 2021. PRESSRELEASE
Tävlingarna ha så smått börjat smyga igång internationellt inom bilsporten och förbundskapten Pier Steffansson har nu tagit ut de förare som säsongen 2021 kommer representera det svenska landslaget i bilsport.
Svensk Bilsport har landslagsförare inom fem olika sportgrenar, karting, crosskart, racing, rally och rallycross och bland förarna som säsongen 2021 ingår återfinns både veteraner och nykomlingar som väntar på att få komma igång med sitt tävlande.
- Vi kommer från en konstig säsong och vi går nu in i ännu ett bilsportår där vi fortsatt inte vet riktigt vad som kommer köras, om och när det kanske tävlas. Det blir naturligtvis annorlunda för alla med de förutsättningarna. Men jag tycker att vi med 2021 års landslagsförare har fått till en bra bredd av förare som är på väg in internationellt i sina grenar till redan etablerade förare som kommer köra om guldmedaljer i sina planerade mästerskap, säger Pier Steffansson, Svensk Bilsports förbundskapten.
En av de mest meriterade förarna i årets landslag är Thed Björk som vunnit STCC men som även 2017 blev världsmästare i WTCR.
- Det känns verkligen bra att vara med. Jag fick själv bra stöd när jag var ung och på väg framåt och att nu kunna komma tillbaka och egentligen vara med för att kunna delge mina erfarenheter till de som är unga och på väg framåt idag och då inte bara när man sitter i bilen utan allt det andra runt omkring, säger Thed Björk som siktar mot ett andra mästerskapsguld i WTCR.
- Jag vann 2017 så det börjar bli dags för en ny seger nu.
Inom racingen återfinns bland annat även de båda Indy Car-förarna Marcus Ericsson och Felix Rosenqvist, men även Dino Beganovic som lever sina dagar i Ferraris egen utvecklingsakademi.
Mer i början av sin karriär är kartingförare Mathilda Olsson som nu tar klivet in i landslaget.
- Det känns väldigt roligt och det känns kul att vara en del av landslaget och spännande för den kommande säsongen. Jag tror det kommer utveckla mig mycket och att det blir lärorikt att ta del av den erfarenhet som finns från andra förare som kommer från andra sportgrenar, säger Mathilda Olsson som just nu är i de sista förberedelserna för säsongen 2021.
- Vi kommer gå in mot 2021 och hoppas vi bli ännu starkare och jag tror att det kommer bli riktigt bra när alla bitar är på plats.
De senaste åren har Sverige firat många fina framgångar internationellt inom flera olika sportgrenar, men allra mest medaljklirr har det varit inom rallycrossen med fem raka VM-guld sedan 2016. Därtill har det segrats i supportklasser och i EM. Anton Marklund vann sitt EM-guld 2017 då han under det året klev ett steg tillbaka från VM-satsningen. Efter EM-guldet har det sen åter varit fokus på VM. 2019 hade Marklund sitt bästa VM-resultat hittills med en sjunde plats där det blev en pallplats i den avslutande tävlingen i Spanien.
- Vi hade bra fart i premiären i Höljes, men sen fick vi lite mer tekniska problem med bilen och det var så tight mellan race förra året så vi kom inte till rätta med det förens det som blev sista tävlingen i Spanien där vi var på pallen och det var kul, men vi hade definitivt hoppats på mer, säger Anton Marklund som sitter i slutförhandlingar kring vad det blir han ska tävla i under 2021.
- Jag ska köra tävlingsbil i år, men exakt vad det blir är inte helt klart, men det är klart att det är rallycrossen jag brinner för och det är den jag siktar på, avslutar Anton Marklund.
Redan har Oliver Solberg gjort VM-premiär som fabriksförare för Hyundai, Dino Beganovic kört till sig pallplatser i Asiatiska Formel 3 och både Johan Kristoffersson och Timmy Hansen har testkört inför starten av den nya serien Extreme-E, så bilsportåret 2021 har smugit igång.
- Absolut är vi igång på sina ställen, men det är klart man längtar till när allt är i full rullning och vi åter kan resa mer och vara på plats under tävlingarna, avslutar Pier Steffansson.
Landslaget 2021
Rallycross
Klara Andersson
Oliver Eriksson
Kevin Eriksson
Philip Gehrman
Timmy Hansen
Kevin Hansen
Johan Kristoffersson
Anton Marklund
Isak Sjöqvist
Linus Östlund
Rally
Mattias Adielsson
Johan Johansson (kartläsare)
Tom Kristensson
Jari Liiten
Dennis Rådström
Oliver Solberg
Pontus Tidemand
Adam Westlund
Racing
Viktor Andersson
Dino Beganovic
Thed Björk
Isac Blomqvist
Andreas Bäckman
Jessica Bäckman
Marcus Ericsson
Joel Eriksson
Jimmy Eriksson
Joel Granfors
Rasmus Lindh
Linus Lundqvist
Alfred Nilsson
Felix Rosenqvist
Emil Skärås
Mikaela Åhlin-Kottulinsky
Crosskart
Oskar Andersson
Alex Gustavsson
Patrik Hallberg
Algot Hammarqvist
Isak Reiersen
Jonathan Rådström
Karting
Norton Andreasson
Alexander Dahlberg
Viktor Gustavsson
Caspian Hagman
Casper Jansson
Junior Jonsson
Mathilda Olsson
Jesper Sjöberg
Benjamin Thörnqvist
Theodor Ödmark
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-02-01 22:21:28
|
|
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Sprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.
Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...Publicerad: 2025-09-22 10:49:14
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.
Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...Publicerad: 2025-09-22 09:02:41
Så gick det i TEAB Racet. TEAB Racet hos Orust BSK, trots tunt startfält valde klubben att köra, det blev åtta startande som fick köra klubbens båda sträckor fyra gånger. Heidi Ryrlén snabbast med Ford Fiesta Rally3 och vann 11 sekunder före Bjarne Rutgersson i trimmad BMW.
Totaltrea Urban Andersson likt vinnaren med 4wd....Publicerad: 2025-09-22 05:57:11
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
På lördag körs Hyttsvängen när Norbergs MC satsar på rally igen. En lokal rallysprint med en asfaltsträcka på 2,5 km och en grussträcka på 2,8 km, de båda sträckorna körs 3 gånger med en totallängd på 67 km för tävlingen.
- Anmälan till för Hyttsvängen stänger måndag kväll klockan 18:00, just n...Publicerad: 2025-09-21 22:25:05
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Just nu 99 anmälda för 100-åringen i Enköpings MK´s regi den 4:e oktober. Final för SuperCupen, 1300 Rallycup, Upplands DM och VOC Sverigeserien väntas
Det är fem unika sträckor där 3 av dom går två gånger, det innebär 8 sträckor på ca 4,5mil. Noter av Patrik Barth eller av Jörgen Joons som skriv...Publicerad: 2025-09-21 16:34:38
Foto från TV-Svängen.
Sex sträckor, ett par nya varav ena lång på över 16km när TV Svängen kördes för 60:e gången hos SMK Hörby med tävlande för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Snabbast totalt hemmafavoriten Tom Kristensson i en Ford Fiesta R5 under jubileumstävlingen - snabbast med tv...Publicerad: 2025-09-21 15:03:17
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
För första gången i Sverige kommer Hässleholms Mk att införa en "Virtuell chikan" på sträcka 2/4 på Temahallen.
I VM och EM har man under flera år använt en "Virtuell chikan" för att få ner snitthastigheten på vissa sträckor.
Vi kommer att använda den för att få ner hastigheten efter en lång r...Publicerad: 2025-09-21 12:40:55
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Rally Hedemarken avslutade Norska rallymästerskapet, fyra kända sträckor gick dubbelt under lördagen, in i halvtid ledde Frank Tore Larsen efter fyra sträcksegrar med 10 sekunder till Eyvind Brynildsen. Ut på andra varvet var det istället Brynildsen som tog fyra sträcksegrar och plockade in halva le...Publicerad: 2025-09-21 11:24:10
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Danska Rally Midtsjælland kördes hem av Simon Vallentin i Hyundai i20 N Rally2, tio sträckor och närmare 45 minuters körning och 8,1 sekunder ned till Kenneth Madsen med Citroen C3 Rally2. Jacob Leutenberger Madsen med Renault Clio Rally3 går in som trea totalt, knappt minuten från vinnaren. Rallyt ...Publicerad: 2025-09-21 10:40:29
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Martins Sesks dominerade Lettiska Rally Cesis fram till slutet, en avåkning grusade segerfirande där istället Karl Martin Volve i Skoda Fabia Proto stod överst på pallen. Betydligt tätare om segern efter att Sesks försvann, 14 sekunder till Ralfs Sirmacis i en vässad Mitsubishi Lancer Evo 8. Ännu et...Publicerad: 2025-09-21 09:40:30
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|