|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Mattias Ekström, Dakarrallyt kommer bli en stor utmaning. PRESSRELEASE
3 januari startar den 14 dagar långa tävlingen: Dakarrallyt. Närmare tusen mil sträckor i den Saudiarabiska öknen väntar tävlingens enda svenska ekipage Mattias Ekström och Emil Bergkvist.
– Det här blir någonting helt nytt och vi ser verkligen fram emot det, säger Ekström.
Mellan 3 och 15 januari körs Dakarrallyt, en tävling som beskrivs som ett av världens absolut tuffaste och farligaste rallyn. Av 321 ekipage kommer en helsvensk duo till start: Mattias Ekström och kartläsaren Emil Bergkvist. Ekström, som under 2021 satsar på Extreme E tillsammans med ABT-CUPRA, ser tävlingen som en bra uppladdning inför den säsongen – där första deltävlingen körs i Saudiarabien.
Under det fjorton dagar långa Dakarrallyt kommer över 800 mil köras i öknen. Duon tävlar i klassen Lightweight Vehicle, där de kör en Yamaha YXZ1000R prototyp tillsammans med teamet X-raid Yamaha Racing Rally Supported Team. De kommer navigera i det unika och varma klimatet, där temperaturen kan sjunka närmare noll grader nattetid, med hjälp av en enkel roadbook och GPS-koordinater. Ekström och Bergkvist kommer själva att dokumentera tävlingen inifrån bilen med hjälp av fyra GoPro-kameror, så att motorsportfans runt hela världen kan följa delar av resan via sociala medier.
För att ladda upp inför Dakarrallyt körde Ekström och Bergkvist Baja Hail-rallyt 14-16 december. Även det var ett terrängrally i Saudiarabien, och debuten räckte hela vägen till seger i klassen. Ekström har även hunnit värma upp inför säsongen 2021 med ett Xtreme E-test i spanska Aragon.
Idag, onsdag 30 januari, klockan 17:15 svensk tid kommer Mattias Ekström delta i en digital presskonferens. Konferensen går att följa på Dakars Youtube-kanal.
Mattias Ekström, förare:
"Vi var i Hail och körde ett uppvärmningsrally på två dagar, med sträckor på 15 och 18 mil. Det var en skön uppvärmning för att se mer vad det handlar om. Men Dakarrallyt kommer bli en stor utmaning. Mycket tuffare än Baja Hail-rallyt, med sträckor som är både dubbelt och tre gånger så långa. Vi kommer till Dakar ödmjuka inför utmaningen både vad det gäller körning och navigation, men också delarna med klimatet, mat, dryck och sömn. Det blir sex stentuffa dagar, en dag vila och sen sex stentuffa dagar till. Det som gör att jag framförallt ser fram emot utmaningen är att jag tycker att jag och Emil fick till ett så bra samarbete i bilen. Han gjorde ett bra jobb med navigeringen, samtidigt som bilen fungerade bra och utan några tekniska problem. Sedan blev vi varmt välkomnade av hela teamet och teamkompisarna. De är alla så hjälpsamma, och det gör att man får extra råg i ryggen och ytterligare självförtroende inför tävlingen.
Jag har också hunnit göra ett tvådagarstest i Extreme E i Spanien med ABT-CUPRA. Där jag fick till körningen bra och vi visade oss vara konkurrenskraftiga, vilket såklart gjorde att jag var lite extra glad när jag packade om väskorna inför Saudiarabien. Nu är vi här nere och har några sista förberedelser kvar med bilen, som besiktning och sånt. Den andra januari kör vi en superspecialsträcka som en liten prolog och sen den tredje börjar allvaret. Det här blir någonting helt nytt och vi ser verkligen fram emot det. Jag har också fått tillstånd att filma tävlingen och kommer göra mitt allra bästa för att förse både media och alla fans med roligt material."
Emil Bergkvist, kartläsare:
"Vi är så laddade och redo som man kan bli. Det här är en stor dröm och nu är jag ett steg närmare. Bilen vi kör är helt nyutvecklad, men fungerade bra under tävlingen i Hail. Så lyckas vi köra utan misstag, och att bilen håller ihop, brukar det synas resultatmässigt. Men målet är att överleva varje dag och komma i mål varje kväll. Vi räknar med att klimatet, temperaturskillnaderna och de långa dagarna kommer bli riktigt tuffa. Sen kör vi ju en bil utan framruta, så det kommer spruta in en hel del sand. Men vi har förberett oss på det vi kan, sen får vi ta resten under tävlingens gång.
I Hail var det en kortare tävling, samtidigt ger det väldigt bra referenser för Dakar. De flesta teamen var där för att testa, och för mig och Mattias som inte gjort något liknande innan gav det svar på många frågor. Att navigera i de här miljöerna och på det här sättet är helt nytt för oss, men jag är nöjd med vår insats. Målet var att komma i mål och undvika större misstag, och det tycker jag vi lyckades med. Vi gjorde allt vi kunde och vann vår klass, så det är vi såklart nöjda med. Om jag ska vara ärlig känner jag mig mycket lugnare efter den tävlingen, det var en värdefull erfarenhet att ta med sig in i Dakarrallyt."
» Pressrelease från Mattias Ekström.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-12-30 11:57:11
|
|
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
70 bilar rullade in på Prästnibbla gård under söndagens morgon för att åka Värmdö BK´s 2,8km sträcka tre gånger i Prästnibblesprinten.
Tobias Johansson öppnade bäst i Mitsubishi Mirage på första varvet, till det andra tog Kenny Stavbom upp kampen och vann, lika så tredje och sista åket. Totalt to...Publicerad: 2026-04-19 17:14:26
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly. När Autoexperten tog över rollen som huvudpartner både för såväl klassen VOC som för klassens SverigeSerie så var det glada besked inte bara för oss VOC-åkare utan för alla standardrallybils åkare i vårt avlånga land. Detta eftersom att vi som bekant från och med i år öppnar SverigeSerien även för G...Publicerad: 2026-04-19 13:51:31
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Team Skogsåkarnas tävling RC Maskinrallyt körs på två olika specialsträckor med väldigt fin karaktär. Start- o serviceplats är vid Norrvalla IP, Lommaryd där det finns servering och försäljning av Program med karta. RC Maskinrallyt är årets första tävling i E-Cupen. Ett fint prisbord väntar på de tä...Publicerad: 2026-04-19 11:15:40
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Tre sträckor dubbelt när tyska ADAC Roland-Rallye Nordhausen kördes under lördagen, ut på första varvet vann Dark Liebehenschel två sträckor och Herbert Lösch en sträcka.
I halvtid ledde Liebehenschel 5,9 sekunder före Lösch, som trea Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier med 12,2 sekunder up...Publicerad: 2026-04-19 09:06:26
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Med 75 bilar går Prästnibblesprinten under söndagen, Värmdö BK arrangerar, en sträcka på 2,8km körs tre gånger för dem tävlande.
Samtidigt närmare 60 bilar för Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby som i år kör en sträcka på asfalt två gånger vid sidan om varvloppet på industriområde.
Rally Si...Publicerad: 2026-04-19 06:11:15
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Första dagen av Rally Sierra Morena avverkad, ss7 är på gång at ta målgång och täten kan summeras, Spanjoren José Antonio Suárez håller ledning 20,7 sekunder före Alvaro Muniz och 0,9 sekund från honom Ivan Ares - tre Spanjorer i topp med dubbelt Skoda följt av Toyota.
Italienaren Giandomenico Ba...Publicerad: 2026-04-18 21:08:25
|
|
Tidigare nyheter:
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|