NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Oliver Solberg.
© Oliver Solberg.
Oliver redo för nästa deltävling i hans egna VM serie, nu New England Rally.
Solberg World Cup har avverkat Pirelli Rally Argolis, Oliver berättar.
PRESSRELEASE

Solberg World Cup tog sig genom Grekiska dammet i Pirelli Rally Argolis.

* Närmare 15´000 spelare startar veckans Solberg World Cups fjärde deltävling.
* Grekland levde upp till sitt tuffa rykte för Oliver på Pirelli Rally Argolis.
* Lukáš Matajawins vinner Pirelli Rally Argolis.
* OMP New England Rally är igång nu!

Oliver Solberg hade inte långt för att leta råd inför veckans deltävling i egna VM serien. Petter vet hur hårt de grekiska vägarna kan bita. Solberg Sr tacklade Greklands främsta rally 12 gånger och slutade på podiet sex gånger.

Vid sitt sista besök, när han körde en fabriks Ford Fiesta RS WRC 2012, var han nära andra segern i Acropolis Rally, men de tuffa, knepiga och steniga vägarna bet tillbaka.

Oliver bröt också, efter ett tekniskt problem med ratten, i verkligheten och inte virtuellt, vilket lämnade honom maktlös för att hålla sin Monster Energy-stödda Volkswagen Polo GTI R5 på vägen. Han bröt men förblir 67:e i mästerskapet, av 14,887.

Populariteten för Solberg World Cup i samband med DirtFish fortsätter att växa och fortsätter att överträffa alla förväntningar. Det är så kul med alla spelare som är med, det är så kul att se hur stort det blivit.

- Pirelli Rally Argolis var en tuff tävling, sa Oliver.
- Jag lyssnade på min pappa, han berättade historierna om att hålla bilen mitt på vägen, men när ratten inte är fungerar är det inte så lätt. Glöm inte det, kolla dina spelgrejer så allt fungerar!

Petter vet exakt vad han menar, kommer du ihåg Grekland 2002?
- Ratten lossnade på min Subaru Impreza WRC 2002. Jag kände att ratten lossnade och jag ropade till Phil Mills för att få verktyget till att dra åt ratten, annars skulle jag snart få den i händerna. Att köra utan styrning är inte lätt!

Oliver tillade:
- Jag är på 67:e plats av nästan 15´000, det är inte så illa - nästan 15 000! Kan knappt tro det, det är så coolt att veta att folk kommer med oss ??på denna rallysatsning och denna resa är så konkurrenskraftigt. Jag vill rikta ett stort tack till alla som tävlade i Grekland och ett stort tack till Pirelli för stödet.

Nu går vi till OMP New England Rally och jag ser verkligen fram emot det. Jag gjorde det här tävlingen i en Subaru WRX STI förra året. Vägarna är bara fantastiska, det kommer att bli väldigt roligt och jag hoppas alla 15´000 av oss lyckas.

OMP Racings försäljningschef Bruno Curletto är mycket glad över att samarbeta med fjärde rundan av Solberg World Cup i samarbete med DirtFish.
- Efter att ha varit i samarbete med familjen Solberg i decennier är vi oerhört glada att lägga till ytterligare ett samarbete till denna långa berättelse genom att binda vårt namn till denna tävling. Det är en svår tid för tävlingsvärlden, men vi känner att vi kan samla alla rallyfolk tillsammans på det här viset. Solbergs World Cup är en bra idé för tävla under Corona, säger Bruno.


» Pressrelease från Oliver Solberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Guttstasprinten:[Resultat]
Kåtmyra 2:[Resultat]
Bresontrofén:[Resultat]
Aurskog-Høland Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyra 1:[Resultat]
Borås Bil Rallysprint:[Resultat]
Rally Poland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Onsdagssprinten 2:[Resultat]

Publicerad: 2020-05-11 21:11






Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.seBorås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...

Publicerad: 2025-06-14 21:35


Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
© emotorsport.seFörsta dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.

Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...

Publicerad: 2025-06-14 20:41


Grahn körde hem Bresontrofén.
© emotorsport.seFörste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Almunge MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.

Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ...

Publicerad: 2025-06-14 19:58


Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
© Even Management.Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.

Omstart på säsongen, kör...

Publicerad: 2025-06-13 21:35


Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
© Motorsport Activities / Ypres Rally.Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.

I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...

Publicerad: 2025-06-13 21:33


Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
© emotorsport.seBresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.

Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...

Publicerad: 2025-06-13 21:31


Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.

Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...

Publicerad: 2025-06-13 21:11


Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
© emotorsport.seKlockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.

...

Publicerad: 2025-06-13 17:06


Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
© emotorsport.seDammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.

Det var några år sedan Bre...

Publicerad: 2025-06-13 05:47


Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
© emotorsport.seHistoriska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.

Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...

Publicerad: 2025-06-13 05:36


Tidigare nyheter:
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
» Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
» Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
» 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
» Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
» Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
» 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.