NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Blåsigt värre runt bilsportförbundets styrelse efter bland annat USA-resan.

Trots en svajig ekonomi och ett redan budgeterat underskott valde personer ur Svenska Bilsportförbundets styrelse att spendera pengar på en resa till San Francisco i september förra året. Resan benämndes som studiebesök samtidigt som man placerade styrelsemöte och vad man kallar för strategimöte på plats i USA i samband med Indycar finalen.

Resan var kritiserad långt före dess genomförande, något som också påpekats från distrikt, men resan ägde rum. På sociala medier gick redan då diskussionerna höga om nyttan av att spendera, vad revisorn kommit fram till, 300´000 kronor av medlemmarnas pengar på en resa för att genomföra styrelsemöte och titta på Indycar finalen när budgeten redan visade ett stort minus.

För att få in resan som "Studieresa" hade man veckans första dag, måndagen den 16:e september besök hos SFI Foundation INC Test Lab där man fick en genomgång av hur testförfarandet går till för säkerhetsutrustning, delar och chassikonstruktioner samt hur SFI arbetar med specifikationer m.m. Ett besök som kanske passat de Svenska tekniskt ansvariga bättre än en styrelse?

För några dagar sedan, när verksamhetsberättelsen för 2019 kom tog diskussionerna ny fart, något som under onsdagen också fick Sveriges Television att ta upp ärendet inför det stundande förbundsmötet, bland annat talade man med Göteborgs BF´s Peter Kurtén i frågan, en som var starkt kritiskt till agerandet och hur ekonomin hanterats.

Förbundets ordförande Lars Pettersson förklarar till SVT.
- Jag vill säga att vi har en stabil och god ekonomi. Vi har inte slarvat med några pengar, förklarade ordföranden och påpekar vidare i SVT´s intervju.
Vi har ett uppdrag att verka internationellt, och det gör vi. Men det kanske inte hela vår rörelse vet om. SBF har många grenar där flera av grenarna är internationella. I San Fransisco träffade vi teamen, våra kända svenskar och organisationen bakom Indycar. Det finns en stor medlemsnytta med en sådan här resa.

Ett par av resenärerna har också passat på att blanda sig i diskussionerna på sociala medier, och bland dessa personers inlägg har man framhållit att, citat "det är också mycket bra för en styrelse att umgås några dagar under mer informella omständigheter. Man lär känna varandra och får på så sätt en annan dynamik i styrelsearbetet som annars präglas av enformiga möten där tiden är strikt uppstyrd av agendan." slut citat.

För de aktiva, såväl tävlande som arrangörer som dagligen kämpar för att utöva sporten med skenande kostnader och dyrare avgifter är dock tonläget ett annat, det kokar bland aktiva och distrikt och många kräver en förändring. Nu är det inte bara resan som fått folk att reagera, de som satt sig in i situationen menar att resan är toppen av ett isberg.

Om fjolårets ekonomiska resultat var dystert kommer inte 2020 års siffror bli bättre, utan tävlingar och verksamhet under i första hand årets sex första månader uteblir stora intäkter för förbundet, något som direkt kommer märkas i resultatet vid årets slut.

I förbundets kalender står fortsatt kommande styrelse och förbundsmöte daterat till helgen den 24-26:e april.

Publicerad: 2020-04-16 06:40:38






Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06


Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Tidigare nyheter:
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.