NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

VOC Mekonomen Rallys sommarsäsong drar igång med Midsommardansen i Ljungby.
PRESSRELEASE

Äntligen är det dags igen. När fältet rullar från start i Ljungby på lördag så markerar det också start för sommarsäsongen i klassen - premiär för årets SommarSerie och första grustävling i 2019 års SverigeSerie. Midsommardansen lockar med erkänt toppklassiga småländska specialsträckor välkända från South Swedish Rallys glansår då tävlingen huserade i Ljungby. Klassen lovar å sin sida att enligt känt manér bjuda på tuff rallyåka, maximal spänning och underhållning.

Det blir ett länge efterlängtat återseende när VOC Mekonomen Rally besöker Ljungby och Midsommardansen kommande helg. Om våra rullor är korrekta så var det så länge sedan som 2010 klassen senast var på besök med någon av sina nationella serier.
– Det är härligt att sommarsäsongen nu äntligen drar igång på riktigt. Och Ljungby är ett riktigt kanonrally. Vi börjar helt enkelt sommarsäsongen på topp direkt, säger klassansvarig Roger Fransson.

VOC Mekonomen Rallys högsta elitklass är extremt tuff i år
Det har sagts förr men tål att säga igen och igen: SverigeSerien i VOC Mekonomen Rally Elit A är ett av landets allra tuffaste klasser att vinna, kanske till och med den allra tuffaste. Och sällan har det påstående varit mer sant än 2019. Detta sagt, vem är då favorit i klassen i Ljungby?
– Oj, oj … det var en tuff fråga att svara på, men ingen minns en fegis så jag ska förstås våga tippa även om jag inte kan lyfta fram bara ett klockrent tips. Tre namn är mer eller mindre stående tips: Kristoffer Karlsson, Patrik Fredriksson och Emil Andersson. Vem som helst av dessa kan ställa sig överst på pallen. Emil har ny bil och jag tror han har haft en del stök med att hitta rätt med alla detaljer, så kanske ändå oddsen är ändå mindre för de andra två med Patrik som hårfin favorit eftersom att han redan har hunnit vara nere i söder och ”köra in sig”.

Men, det går inte att stänga tipslådan i det här getingboet med bara tre namn nämnda.
– Gustav Johansson har enligt uppgift levt på en diet av bensin och taggtråd det senaste. Var kan inte det leda? Jag måste också lyfta Henrik Levin som en av de absoluta toppkandidaterna till segern på lördag. Detsamma gäller comebackande storåkaren och SverigeSerie-vinnaren Arne Rådström som numera delar en VOC med sin Junior-VM-hårdsatsande-son Dennis. Välkommen tillbaka i klassen Arne, vad vore väl grymmare än att inleda comebacken med en topplacering?

Vem får kliva högst på pallen i Elit B?
Stentufft i A, ser det lika ovisst ut i den lägre elitklassen?
– Här vill jag påstå att läget är en aning tydligare. Men att gå så långt som att bara plocka ett namn kan jag verkligen inte här heller. Toppseedade Dennis Persson och Oscar Jansson är båda unga och extremt begåvad förare som har väldigt låga odds spelade för seger. Men de är långt ifrån utan utmanare. Rutinerade Mattias Erelt, i år med egentligt fokus på SSRC, är ett svårt hot mot de båda ynglingarna. Men, jag tror ändå att det allra tuffaste hotet kommer från en ännu yngre Jacob Johannesson, en av klassens riktiga PFRS (Probable Future Rally Stars) just nu. Han är ännu så länge tidigt i sin utvecklingen men visst känns Jacob lite som nästa Emil, Tom, Dennis eller Elias. Måhända börjar han logga in segrar på sin förmodat spikraka väg mot A-förare redan nu.

I Cupklassen kan det skrälla ordentligt
Vem ska då få kliva högst upp på pallen bland klassens alla begåvade C-förare?
– Som vanligt när vi är nere i söder så är det flera namn jag inte har full koll på, särskilt tidigt på säsongen i denna klass där utvecklingen går så rasande fort bland svenskt rallys framtida stjärnor. Men grundtips måste ändå bli att detta blir en västsvenskt präglad uppgörelse mellan Robin Bäckström och Joel Norqvist. Fast min magkänsla säger mig också att det lika gärna kan handla om en rent sydsvensk batalj mellan Ted Malm, Tobias Pettersson Nordwall och kanske också någon fler.

Många juniorer till start
Väldigt glädjande är att det är många juniorer som kommer till start i Ljungby, det stora flertalet självklart i VOC Mekonomen Rally, viktigt att starta en lysande karriär med att göra rätt redan från början.
– Dess unga fantomer imponerar alltid storligen på mig. Utan körkort och lika utan noter far dom fram som om dom inte gjort annat än att köra rallybil i sina unga liv.

Men vem vinner?
– Om det är svårt att tippa VOC C så är det ännu mer omöjligt att tippa bland juniorerna. Men inte desto mindre tror jag att det blir tre unga män i topp: Marcus Persson, Oscar Östlund och Karljohan Ingesson. Marcus har redan hunnit bevisa klass och leder årets SverigeSerie i juniorklassen så han är ett självskrivet tips. Oscar Östlund gör debut för året i VOC´s nationella serier men har hunnit köra andra cuper och visat att han är riktigt stark i år. Karljohan är mest en magkänsla men vi vet att han har bra fart. Med detta sagt så måste jag ändå gardera med både Emil Friman och Isak Vikman. Denna stora gardering säger inget annat än att vi har fantastiska ungdomar i VOC Mekonomen Rally.

På lördag klockan 11.00 går första start ut från Svetruck på Långgatan i Ljungby, några timmar senare vet vi hur rätt eller hur fel klassansvarig har tippat. Välkomna till en fantastiskt start av 2019-års sommarsäsong i VOC Mekonomen Rally.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-05-16 13:01






Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Tidigare nyheter:
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
» ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
» SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
» Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
» Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
» Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
» Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.