NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tom Kristensson körde hem JWRC segern i Sverige på första försöket - leder JWRC tabellen inför helgens tävling på Korsika!

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Den nya Ford Fiesta R2:an bjuder på skön körstil när attacken är den rätta - Tom gillade bilen!

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Premiär i Sverige för nya R2:an i VM sammanhang - 13 bilar som visade god prestanda.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Efter att ha varit i rampljuset efter segern i vintriga Sverige väntar nu heta dagar på Korsika.
Kristensson inför Korsika, om nya R2:an och segern i Rally Sweden.

Två Svenskar kör i Junior WRC serien 2019, snabbast i premiären var Tom Kristensson och Henrik Appelskog som tog med sig segern hem i JWRC debuten. Det var inte nog med debut i VM sammanhang, samtidigt debut för nya Ford Fiesta R2t i VM tävling. För att kolla läget med vinnaren av Rally Sweden och få en inblick i nya R2:an lät vi Tom berätta mer, strax före avfärd till Korsika.

"M-Sport har gjort ett bra jobb".
Vinnande Tom har tidigare rattat Opel Adam R2 i EM satsning med Opel Motorsport, har nu sadlat om till den av M-Sport drivna Junior WRC serien. Vad var största skillnaden mellan Adam R2 och nya Fiesta R2?
- Kraften i motorn. Turbomotorn har så klart mer vrid, men man behöver också köra den på ett speciellt sätt för att få timing i körningen.
Hur var bilen att köra jämfört med Adam R2?
- Svårt att säga, alla bilar har bättre eller sämre egenskaper. Men Forden är en mycket bra och trevlig bil att köra precis som Opeln, fast på olika sätt.
Vad imponerade mest på bilen?
- Vridet och hur fint byggd den är av M-Sport, dom har helt klart gjort det bra!

Nya bilen snabbare, frågan är hur mycket.
Tom har tidigare inte tävlar med föregångaren, Fiesta R2 - men hur mycket snabbare tror du den nya generationens R2:or är?
- Regementet tillåter ju mer effekt och lite andra förändringar så det är klart att den kommer vara snabbare, men hur mycket är svårt att säga redan.
M-Sport hade lite tekniska problem innan bilarna lämnade fabrik, men väl i Sverige fungerade de 13 bilarna felfritt - hittade ni några svagheter?
- Bilen är helt ny och det är klart att det finns lite att jobba på men det är små saker tycker jag. Det är också saker som M-Sport fått veta och tar till sig för att åtgärda.

Tom om skillnaden på EM och VM.
Rally Sweden var första VM tävlingen i just ett mästerskap med Junior WRC status, hur var största skillnaden på att starta här jämfört med Junior EM serien?
- Det är just längden på tävlingen. Vi är vana vid 2-3 dagars tävling men här blir det 4 dagar plus all rekognosering!
- Självklart är det lite skillnad kring media och publiciteten, det är också lite större med VM så klart. För övrigt är det ingen jätte skillnad tycker jag.

Inga uppsatta mål inför starten!
Första JWRC deltävlingen och seger direkt, vad var dina egna mål inför Rally Sweden?
- Jag har inga mål för varje tävling, jag kommer fokusera på att njuta och ha så roligt det bara går. Men jag vet att jag är så mycket tävlingsmänniska och lämnar aldrig något åt slumpen så behöver inte tänka på det.
- Sen vet jag också att får jag bara rätt känsla och möjlighet så är jag snabbast av alla oavsett underlag.

Ha roligt, köra mycket bil och må bra.
Sista förberedelserna inför Korsika pågår, hur ser du på veckans Tour de Corse och era chanser där?
- Jag ser det som ytterligare ett fantastiskt äventyr som ska bli otroligt roligt!
- Vi kommer ha så himla kul, få köra så mycket rally och bara må bra så det ska bli super, avslutar Tom strax innan avfärd mot Tour de Corse ihop med Henrik.

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.

Publicerad: 2019-03-26 08:08:54






Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06


Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Tidigare nyheter:
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.