NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Full fart på Elias Lundberg och David Arhusiander, sträcksegrar och fyra i JEM debuten, tio mil kvar under lördagen.

© Gregory Lenormand / DPPI.
© Gregory Lenormand / DPPI.
Mattias Adielsson är långt efter, men kör för att jaga erfarenheter.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Sindre Furuseth och Jim Hjerpe trea i JEM klassen.
Lundberg fyra i JEM, Adielsson testar och Lukyanuk klar ledare på Azorerna.

Alexey Lukyanuks enda plump i protokollet för Azores Rally är ss6, där var han sjua på sträckan efter ett motorstopp, i övrigt har hans namn stått högst i resultatlistorna från resterande nio sträckor.
- Allt går bra, bara ett klumpigt motorstopp av mig på ss6. Men den här bilen fungerar lite annorlunda mot Fiestan så det tar tid att ställa om lära sig. Men vi njuter mer och mer, nu börjar jag hitta rätt menar Lukyanuk efter dagens sista sträcka.

Bra tempo i topp.
Ricardo Moura kör in som tvåa, är då 40 sekunder bakom inför nattvilan. Portugisen i en Skoda Fabia R5 är nöjd med sin fart och kör på i eget tempo för att se hur långt det räcker. Polacken Lukasz Habaj är trea med sex sekunder framåt, knappt samma marginal bakom jagar Pierre Louis Loubet som har 51 sekunder fram till ledaren. Chris Ingram och Marijan Griebel ses bakåt i listan.

Adielsson kör för att lära.
Blygsam 32:a plats totalt för Mattias Adielsson och Andreas Johansson, men efter gårdagens problem på tre sträckor valde man att bryta för att ge mekanikerna längre tid att hitta felen som gjorde att stoppade, flera gånger fick man stänga av all elektronik och starta om. Tio minuters straff för bruten etapp för att istället kunna jaga erfarenheter under resterande del av tävlingen utan problem.

Teknikerna gjorde ett bra jobb under kvällen och natten,
- Vi har inget att förlora, vi är långt bakom, så vi njuter och laddade på för att bjuda på show på publiksträckan, förklarar Adielsson som var trea på sträckan och fortsätter.
- Men bilen är helt annorlunda idag, riktigt bra, en snurrning men vi njuter va det här och samlar erfarenheter och laddar där vi känner oss säkra för att testa lite inför framtiden.

Lundberg visar fart i JEM.
Bäste Svensk som 20:e bil totalt är Elias Lundberg och David Arhusiander som kör för Opel Motorsport i en Opel Adam R2, har bara tre tvåhjulsdrivna bilar före sig i listan, de har knappt 12 sekunder framåt för avancemang.
- Inledde dagen med en dålig känsla i bilen, hittade rätt i bilen fram mot service men tycker det är halt på sträckorna, greppet skiftar hela tiden. VI träffade något och punkterade på dagens näst sista sträcka, det är tufft men vi kämpar på, säger Elias i kommentarerna från tävlingen.

Men om känslan var dålig visade tiderna något annat, en sträckseger, en andra och en tredjetid inför service var inget dåligt facit för EM debutanten som dessutom inte är helt kry!

Spanske Efren i tät.
Tre Peugeot 208 R2 i topp där spanjoren Efrén Llarena leder rallyt för Juniorerna, har 8,8 sekunder till Pedro Antunes. Portugisen i sin tur 8,5 sekund före Sindre Furuseth och Jim Hjerpe. Steve Rökland hängde med i klassen under torsdagen, men redan på dagens andra sträcka tog det stopp med trasig drivaxel - väntas start om under lördagen.

Start strax före klockan 12 svensk tid under lördagen, fem sträckor på 10 mil ska avverkas innan man tar målgång vid 18-tiden!


Följ Azores Rally:
»
Följ resultaten från Rally Azrores sträcka för sträcka!


Specialsträckor: Azores Rally

Sträckor torsdag:
17:28; SS01 Coroa da Mata 11.40km.
X
X
X
17:56; SS02 Mediana Remédios 8.33km.
X
X
X
18:31; SS03 SSS Marques 1 4.65km.
X
X
X

Sträckor fredag:
11:53; SS04 Pico da Pedra 1 11.00km.
X
X
X
12:41; SS05 Sete Cidades 1 24.17km.
X
X
X
13:34; SS06 Vista do Rei Feteiras 1 8.28km.
X
X
X
15:47; SS07 Pico da Pedra 2 11.00km.
X
X
X
16:35; SS08 Sete Cidades 2 24.17km.
X
X
X
17:28; SS09 Vista do Rei Feteiras 2 8.28km.
X
X
X
18:28; SS10 SSS Marques 2 4.65km.
X
X
X

Sträckor lördag:
11:45; SS11 Graminhais 1 24.03km.
X
X
X
12:33; SS12 Tronqueira 1 21.99km.
X
X
X
13:36; SS13 Vila Franca São Brás 15.96km.
X
X
X
17:11; SS14 Graminhais 2 24.03km.
X
X
X
17:59; SS15 Tronqueira 2 21.99km.
X
X
X



Följ helgens rallyn:
Enerco rallysprint:[Resultat]
Staffanstorps FestivalRace:[Resultat]
Rally Italia Sardegna:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-03-22 20:19






Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
© emotorsport.seDen 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.

- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...

Publicerad: 2025-06-08 10:18


Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
© Drive VXO Motorsport.Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...

Publicerad: 2025-06-07 21:38


Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...

Publicerad: 2025-06-07 18:08


Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
© Toyota Gazoo Racing.Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...

Publicerad: 2025-06-07 17:21


Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
© emotorsport.seEnerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.

16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...

Publicerad: 2025-06-07 17:09


Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
© Toyota Gazoo Racing.Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.

<...

Publicerad: 2025-06-07 14:48


Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.

I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...

Publicerad: 2025-06-06 20:48


Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
© emotorsport.seLördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.

Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...

Publicerad: 2025-06-06 20:34


Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
© Toyota Gazoo Racing.Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.

Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...

Publicerad: 2025-06-06 18:47


Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
© Hyundai Motorsport.Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.

Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...

Publicerad: 2025-06-06 13:40


Tidigare nyheter:
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
» Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
» Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
» 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
» WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
» Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
» Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.