NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Sebastien Ogier har fem raka VM guld, blir det ett sjätte raka?

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Thierry Neuville har i år kört på säkerhet, något som ger en spännande final.

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Ott Tänak seglade upp som titelkandidat under hösten, trea inför men teamet toppar mästerskapet.
Ogier, Neuville och Tänaks tankar inför helgens WRC final!

Sebastien Ogier, Thierry Neuville och Ott Tänak, de tre gör upp om VM medaljerna när Rally Australia drar igång på torsdagens kväll svensk tid. När vi tar fredag morgon har de tävlande just avslutat den första långa etappen av WRC finalen.

Men vid sidan om kampen om förarnas VM medaljer är också tre team upp i kampen om konstruktörs medaljerna, en minst lika viktig titel för teamen. Toyota Gazoo Racing WRT toppar mästerskapet 12 poäng före Hyundai Shell Mobis WRT, in som trea fjolårsvinnarna M-Sport Ford WRT som har 25 poäng upp på ledarna.

Med tre förare i topp som tvingas ta risker väntas andra och tredjeförarna spela viktiga roller att hålla sig väl framme, högst troligt är inget avgjort förrän sista sträckan, powerstage sträckan tagit målgång tidig söndag morgon!

Totalt ska 31,6 mil special på grusiga sträckor avverkas i 27. Kennards Hire Rally Australia och de tre titel kombattanterna är taggade, mest van vid uppgiften är Sebastien Ogier som har fem raka guld i bagaget, han säger själv.
- Mästerskapet kan inte vara jämnare, vi går in i finalen som ledare på väg mot en sjätte titel. Ett klart bättre läge än för ett par tävlingar sedan då vi var 23 poäng bakom. Självklart har vi ett underläge i att starta först, det blir inte lätt men allt kan hända och vi är redo för utmaningen. Vi har upplevt mycket glädje och framgång tidigare i Australien, något vi nu vill upprepa! Vi vill också betala tillbaka för Malcolm Wilson och hans team för två helt fantastiska säsonger ihop med dem, att säkra titlar vore bästa sättet att göra det på!

Tvåan Neuville ser sin andra startruta som ett vinnande koncept, upprepa fjolårets seger - men risken finns att Belgaren stressar upp sig.
- De senaste tävlingarna har inte gått vår väg och vi är nu inblandade i en titelkamp som sent ska glömmas. Alla team har haft med och motgång i år, men vi lämnar allt bakom oss och fokuserar på helgens final och att göra en perfekt avslutning. Vi ser en fördel i att vara tvåa i mästerskapet, tvåa ut på vägarna ger ett rejält övertag mot Ogier. Vi startade två ifjol och då vann vi, förklarar Neuville.

Som avslutning kan VM trean Tänak se sitt team i ledning, något man också vill vara vid tävlingens slut.
- Jag ska ge allt i Australien, jag har en matematisk chans att ta titeln i förarmästerskapet. Även om det inte allt ligger i mina händer kommer jag pusha allt jag kan och inte ge upp. I konstruktörs mästerskapet har vi övertag och vi är starka här - vägarna är snabba och svepande vilket passar oss!

» Mer info om Rally VM - WRC serien, se
''Rally VM - WRC''.


Följ helgens rallyn:
Bresontrofén:[Resultat]
Aurskog-Høland Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyra 1:[Resultat]
Borås Bil Rallysprint:[Resultat]
Rally Poland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Onsdagssprinten 2:[Resultat]

Publicerad: 2018-11-12 21:36






Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
© Even Management.Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.

Omstart på säsongen, kör...

Publicerad: 2025-06-13 21:35


Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
© Motorsport Activities / Ypres Rally.Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.

I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...

Publicerad: 2025-06-13 21:33


Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
© emotorsport.seBresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.

Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...

Publicerad: 2025-06-13 21:31


Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.

Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...

Publicerad: 2025-06-13 21:11


Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
© emotorsport.seKlockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.

...

Publicerad: 2025-06-13 17:06


Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
© emotorsport.seDammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.

Det var några år sedan Bre...

Publicerad: 2025-06-13 05:47


Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
© emotorsport.seHistoriska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.

Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...

Publicerad: 2025-06-13 05:36


Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
© emotorsport.seIsak Reiersen och Mille Johansson med co-drivers går för kval under tidiga eftermiddagen. Kvalet kan ses när WebTV sändningen drar igång klockan 13:00.

Det är sträckan Baranowo på 6,3km som används, redan vid 10:30 inleddes fria träningen och vid 13 går kvalåk igång som sätter startpositionen för...

Publicerad: 2025-06-12 21:26


Stort intresse för Skilling 500.
© Skillingaryds MK.Planerade maxtaket är 150 anmälda enligt inbjudan och sista anmälningsdag är på måndag för Skilling 500, arrangerat av Skillingaryds MK.

Tävlingsledningen har sett över tidsschemat inom ramarna för våra avlysningstider.
Vi ser att vi kan ta emot fler än vad vi planerade för när inbjudan g...

Publicerad: 2025-06-12 21:13


Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.seSvenska SprintRallyCupen med andra deltävlingen för året, nu Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar. Dit väntar två sträckor som går dubbelt för de 88 tävlande - enkelt med bara fyra klasser då licensklasserna samsas.

Standard är delat störst med 34 deltagare i listan där vi hittar SM åka...

Publicerad: 2025-06-12 21:02


Tidigare nyheter:
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
Oliver Solberg klättrar till seger på Sardinien.
Enköpings Motorklubb fyller 100 år - arrangerar jubileumsrally!
WRC tabellerna efter Rally Italia Sardegna.
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
» Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
» Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
» 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
» Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
» Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
» 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.