|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Kassaskåpssäkert av Mats Jonsson. PRESSRELEASE
Det var många som försökte, men Mats Jonsson, Oscar Svedlund, Per-Arne Sääv och Calle Ward höll ställningarna i Rejmeknixen, Askersund. Med dagens totalseger i fjärde deltävlingen är Mats Jonsson nära sitt trettonde SM-guld i Rally.
Bortsett från första sträckan, där Oscar Svedlund var snabbast, har Mats Jonsson kassaskåpssäkert fört sin WRC-Escort till slutmålet. Största hotet förväntades komma från Eddie Hörbing som gjorde en numera sällsynt start i Rally-SM, men han blev tvåa.
- Det har gått väldigt bra, och vägarna var riktigt fina, säger Mats som legat först i spåret över samtliga elva fartsträckor.
Med dagens seger har Jonsson vunnit tre av fyra deltävlingar och har 57 poäng. SM-tvåa är Johan Rudengren på 31 poäng, men han tvingades bryta med tekniska problem.
Oscar Svedlund, som åkte lite i ensamt majestät andra dagen, förvaltade sin ledning väl i Otrimmat 4WD. Men utan en skråma på bilen efter 11 mil i högsta fart, blev avslutningen inte vad han väntat sig:
- När vi körde upp på målrampen såg vi hur den sakta blåste omkull, ner över oss. Jag försökte få i backen i tid, men det var förstås lönlöst, säger Oscar.
Som tur var satt både han och kartläsaren Björn Nilsson i bilen och skadorna inskränkte sig till en bulig Subaru.
I Trimmat 2WD fick Per-Arne Sääv sin bil med sig ändå till mål den här gången.
- Vi har legat alldeles för många gånger på taket förut. Eller också har Golfen gått sönder. Därför är vi enormt nöjda med dagen, säger Sääv.
I SM har han dock långt fram till Jonas Wigren. Men regerande mästaren Wigren kan inte känna sig säker, "Norrlandsexpressen" Stefan Jonsson är bara 14 poäng efter.
Efter att ha klassegrat med 20 sekunder på fredagens sista sträcka, kunde Calle Ward ägna lördagen åt ett högt lägstatempo för att vinna Otrimmat 2WD i Rejmeknixen. Anders Gullstrand knappade visserligen in, men så la han sin Fiesta på taket.
- Synd att Anders försvann, jag hade gärna mött honom på näst sista sträckan, säger Calle Ward.
Där satte han nämligen ännu en kanontid, och segern satt som i handsken.Fast SM leder han inte, det gör Andreas Sjölander som därmed också leder JSM.
Därmed har MK Ran i Askersund arrangerat sin 13:e Rejmeknixen och sitt första SM.
- Jag tror förarna har varit nöjda med vägarna. Tyvärr har jag inte hunnit ut på någon sträcka, men vad jag har hört har det varit mycket publik ute på sträckorna, säger Börje Larsson, tävlingsledare.
- Nu ska vi summera. Sedan får vi se, kanske att det blir fler framtida SM i Askersund.
Resultat:
Trimmat 4WD
1. Mats Jonsson, Forshaga MC, Ford Escort, 1.02.26,3
2. Eddie Hörbing, Laxå MK, Ford Focus, 1.02.57,9
3. Andreas Magnusson, Skillingaryds MK, Mitsubishi Lancer Evo 5, 1.04.09,0
Otrimmat 4WD
1. Oscar Svedlund, Karlstad MC, Subaru Impreza, 1.03.24,8
2. Jerker Axelsson, SMK Trollhättan, Mitsubishi Lancer Evo 9, 1.03.33,9
3. Robin Sandberg, Ryds MK, Mitsubishi Lancer Evo 9, 1.03.38,9
Trimmat 2WD
1. Per-Arne Sääv, Västra Östergötlands MK, VW Golf GTI, 1.05.33,2
2. Stefan Jonsson, Vännäs MK, SEAT Ibiza, 1.05.39,7
3. Jonas Wigren, Norrköpings MK, VW Golf, 1.05.54,5
Otrimmat 2WD
1. Calle Ward, Fryksdalens MK, Renault Clio Sport, 1.06.02,7
2. Jonas Ericsson, Kolsva MS, Honda Civic Type-R, 1.06.35,3
3. Andreas Sjölander, SMK Gävle, Ford Fiesta ST, 1.06.55,6
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|