|
 VOC gästade SM-kryddat Vännäs med Sverige och VinterSerie. PRESSRELEASE
När Vännäs MK stod värd för första deltävlingen i SM passade man på att bjuda in VOC Mekonomen Rallys flitiga tävlande i Sverige- och VinterSerien till dag två i tävlingen, tillika deltävling i det lokala DM:et. De ekipage som, i många fall, trotsade hårt resväder och lång resväg erbjöds en tävling i gnistrande vinterlandskap med drygt 80 km vinterrallyväg i absolut toppklass. Hemmaföraren Simon Olsson (Elit A) var den som betvingade sträckorna på kortast tid följd av Gustav Johansson (Elit B) som var näst snabbast. Mest bråttom hem av cupförarna (C) hade Marcus Persson.
I normalfallet brukar tävlande i Sverigeserien kunna avnjuta tidiga startnummer. Då helgens tävling kördes tillsammans med SM-fältet var det rimligt att få gå ut senare än vanligt. Arrangörsklubben Vännäs MK hade lyckats plocka fram sträckor av absolut toppkvalitet och kung Bores positiva inblandning med bra isbotten och gott om snö gjorde inramningen i det närmaste perfekt.
Som stolt medlem i Vännäs MK är jag möjligen lätt partisk i mitt uttalande kring helgens arrangemang. Jag vill dock med bestämdhet hävda att vinterrally inte blir mycket bättre än så här. Magiska sträckor som långa stunder till och med kördes på allmän väg är få förunnat. Att vi dessutom har fått avnjuta sträckorna med absolut bästa tänkbara väderförhållanden både före och under tävlingen gör det inte sämre. Eller förresten, för alla de tävlande som anlöpte Vännäs söderifrån och inte har samma lyckosamma utgångsläge som jag själv för resa till tävlingen kunde det möjligen ha varit bättre. Det massiva oväder som drog över södra Norrland under torsdagen och fredagen före tävling skapade restider, stopptider och omständigheter som jag inte är det minsta avundsjuk på. Jag hoppas verkligen att mina klassfränder fick en mer angenäm hemresa säger klassansvarige Roger Fransson.
Totalseger för Simon Olsson i Elit A
Vännäs MK:s egen unga talang Simon Olsson fick till det ordentligt i helgen och var totalsnabbast. Segern kan se övertygande ut men han var hårt jagad av bland annat Emil Andersson. Förra året lyckades Emil komma hem med ett bra resultat trots växellådsras men i år tyckte växellådan att bara en fjärde växel räckte för Emil; en uppfattning som inte delades av de tävlande. Tvåa efter Simon ser vi därför dennes klubbkamrat Mats Ulander före Kristoffer Karlsson som gör ännu ett starkt resultat.
Återigen finns risk att jag uppfattas som något partisk men jag vågar påstå att Simon Olssons snabbhet inte alls är någon nyhet, särskilt inte på snö och is. Simon har kört flitigt i vinter och särskilt i våra lokala serier och det är närmast regel att se hans namn högst upp i listorna. Mats snabbhet är självklart inte heller någon nyhet för mig även om han tävlar väldigt sparsamt, i fjol räckte det ju ända till seger. Inte heller Kristoffer Karlssons topplats är någon överraskning, honom ska vi aldrig räkna bort. Kristoffer erbjuder alltid stabil körning med en hög lägsta nivå. Jag måste också säga att jag lider med Emil vars växellådor inte verkar trivas i den norrländska miljön.
Gustav Johansson övertygar i Elit B
Gustav Johansson tog sig igenom tävlingen tämligen ohotad. Först på femte och näst sista sträckan rår tvåan Dan Rhodin på Gustavs sträcktider som annars var klassnabbast genom hela tävlingen. Dan hade istället en egen batalj med tredje snabbast, Dennis Persson. Det skilde tio sekunder mellan de två men ytterligare nästan en minut upp till Gustav.
Jag är imponerad som få, det måste jag säga, men samtidigt inte ett dugg förvånad. Min favorittippade Gustav Johansson visar verkligen sina medtävlande vilket tempo som kommer gälla i toppen av Elit B i år. Och vilket tempo det är. Näst snabbast totalt med nästan en minut till Dan Rhodin som vi ju alla vet inte är en långsam herre, tvärt om. Även vår bronsmedaljör Dennis brukar sätta riktigt bra tider men idag var Gustavs dag. Onda tungor skulle kunna uttrycka sig som att Gustav är oslagbar men historien har visat annat. Förarnas och ekipagens utveckling i den här klassen går så snabbt att redan till nästa tävling kan det var ett annat namn i toppen, Gustav kan inte slappna av.
Marcus Persson var snabbaste C-förare
I Cup-klassen såg det länge ut som om det var Emil Huss dag, men efter att en vattenslang beslutat sig för att säga upp sig från sitt arbete så var det Marcus Persson som bemästrade tävlingens alla utmaningar på bästa sätt. Både Emil och Marcus var efteranmälda och fanns därför inte med i favoritsnacket inför tävlingen. Bakom Marcus kör Mathias Johansson in på en hedrande andraplats före långväga besökande Oliver Rumpler som tillsammans med pappa Karl tagit sig upp till Vännäs ända ifrån Österrike - dessutom åkandes i rallybilen!
Det har ofta visat sig vara ett taktiskt bra drag att som C-förare ta sig till t.ex. Vännäs för att tävla. Eftersom Cup-klassen får räkna bort ytterligare en tävling blir antal startande ofta färre med desto större utdelning för de som tar sig i mål i sammandraget. Ett stort grattis till Marcus som får största möjliga utdelning följd av Mathias Johansson och Oliver Rumpler. Oliver som vi såklart hoppas få se mer av i årets serie. Precis som i Elit B, eller rättare sagt ännu mer, så kommer vi i Cup-klassen även i år få se imponerande utvecklingar.
Framgångar för VOC profiler i SM
Vi kan inte lämna ett rally vi kört tillsammans med SM utan att ta ett svep över hur det gick för tidigare VOC profiler, eller ska vi till och med våga kalla dem ”VOC produkter”, i SM delen av rallyt.
Vårt senaste tillskott till den internationella rallyarenan, Elias Lundberg skötte sig utmärkt i detta rally som han åkte i lånad bil i huvudsak för att hålla igång körningen. Träning eller inte så åkte Elias in på en andraplats i SM Trimmat 2WD och hann också med att sätta tre sträckor snabbare än vinnande Stefan Jonsson. Dessutom med en annan VOC profil i högerstolen, David Arhusiander som ju också vägleder unge Isac Nordström när arrangemangen inte krockar. Ytterligare en en-gång-i-tiden-VOC, nämligen Patrik Flodin var trots en krånglande växellåda på sin nybyggda BMW M3, länge med i toppdiskussionen med tvingades till slut bryta.
Men det var mer framgångar för personer fostrade i VOC.
I SM´s värstingklass Trimmat 4WD (R5) så CoDrivade Joakim Sjöberg, tidigare Emil Bergkvists ciceron, Fredrik Åhlin till seger. Lite tyngre gick det för Elias Lindbergs tidigare CODriver Jim Hjerpe i samma klass, för hon och hans förare Algot Öberg slutade det med en sjundeplats.
Det stannar inte med det.
I SM 4WD övriga så rattade VOC-profilerna Thomas Lahti med Tomas Wikström i högerstolen till en fin-fin tredjeplats. Dessutom följda av Martin Holmdal som vi minns som Nicklas Carlssons CoDriver och han förare Fredrik Grahn. I JSM strimma 2WD rattade Viktor Karlsson som vi minns i en fin och alltid snabb silverfärgad VOC 940 sig till en fjärdeplats medan unge Viktor Hansen, som vann vår juniorklass i sypor stil så sent som i fjol, tyvärr tvingades bryta redan på rallyts första sträcka. Hoppas jag inte missat någon tidigare VOC-åkare i detta svep.
Med Vännäs Plåt Rally till handlingarna är årets Vinterserie avslutad. Vi återkommer inom kort med slutresultat i serien. Meningen var att ytterligare en tävling skulle köras ”på väg hem” ifrån Vännäs men för få anmälda i andra klasser gjorde att arrangerande klubb var tvungna att ställa in tävlingen. Nästa tävling i Sverigeserien är Violenrallyt i Flen. Väl mött till dess.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-02-07 16:22
|
|
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten! » WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00. » Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5. » Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|