NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Hundratalet klassiska rallybilar lockar publiken.
PRESSRELEASE

Midnattssolsrallyt på väg från Skåne till Stockholm.
På onsdag kommer hela Stora Torg i Kristianstad att vara fullt av gamla rallybilar. Då pågår besiktningen av de ekipage som ska köra årets Midnattssolsrally mellan Kristianstad och Stockholm under fyra dagar. Efter besiktningen ställs bilarna upp på torget.

Klockan 8.00 torsdagen den 28 juni lämnar första tävlingsbil torget och tar sig an fem specialsträckor den första dagen. Innan man anländer Jönköping för första övernattning har bilarna passerat Vrigstad för ett uppehåll. Första bil anländer till Hovrättstorget i Jönköping kl 17.00.

Den andra etappen startar kl 8.30 på fredagen från Hovrättstorget i Jönköping och efter sex sträckor anländer karavanen till målet vid Örebro Slott kl 17.30. Under etappen har ekipagen haft en passerkontroll på torget i Tidaholm och därefter passerat Sätra Bruk för lunch och så Laxå för ytterligare en passerkontroll.

På lördagen är det dags för den tredje etappen och första bil rullar iväg från Örebro Slott kl 7.00 för att avverka två sträckor innan ett kort kaffeuppehåll vid Hjälmare Kanal i Arboga. Därefter två sträckor innan lunchuppehållet i Katrineholm som sker vid Duveholmsgymnasiet.

Efter ytterligare tre sträckor anländer bilarna till hamnen i Nyköping för etappens målgång. Första ekipage beräknas vara där kl 18.30.

Söndagen den 1 juli ger sig bilarna iväg för en sista etapp på väg mot slutmålet på Armémuseum i Stockholm. Dit anländer första tävlande kl 15.30 efter att ha avverkat fyra sträckor den avslutande dagen. Dagens andra sträcka är den klassiska Skeppsta-sträckan som var med på den tid det begav sig och då var en riktig publikmagnet.


Inte alltid som snabbast vinner.
I de två klasserna som kallas regularity är det inte snabbheten som avgör. De äldsta bilarna ska helt enkelt hålla en idealtid. Går det för sakta blir det prickbelastning och detsamma om det går för fort. I den ena regularityklassen är det tillåtet med trippmätare, medan i den andra får man inte använda någon form av trip.

I klassen historiskt rally är det däremot farten som räknas. I den hittar vi fortåkare som tidigare världsmästarna Björn Waldegård i en Porsche 911 Carrera och Stig Blomqvist i en Ford Escort RS. Fjolårstrean Erik Uppsäll i en Saab V4 får också räknas bland de snabbare. Det är också i den här klassen som Mikael Persbrandt återfinns i en röd PV Sport.


Nygammal Peugeot i uppmärksammad start.
I den historiska klassen hittar vi dessutom ytterligare en snabb favorit. Det är smålänningen Gert Blomqvist som med Lena Lindberg för andra året ska köra Midnattssolsrallyt. I år är det mer spännande än någonsin. Bilen de ska åka i är en sprillans nybyggd replika av den Peugeot 504 Coupé som Peugeot i Frankrike tävlade med i slutet av 70-talet. Fjolårets bil var också en 504, men den här skiljer sig ifrån fjolårets genom att ha en sexcylindrig motor.

Det som är mest spännande är kanske att det har tagit längre tid att få bilen färdig än planerat. Gert Blomqvist och Peugeot Sport Sweden har haft mycket i huvudet, sedan teamets nya rallybil 207 Super 2000 fattade eld vid senaste tävlingen. Men skam den som ger sig...


Uppvärmare på sträckorna.
Femton minuter innan första bil startar på sträckorna kör ett uppmärksammar ekipage utom tävlan. Det är Annie Seel, Dakar-prinsessan, som kör sin KTM-motorcykel från årets Dakar-rally som uppvisning för publiken.


» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
© emotorsport.seFinska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.

Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...

Publicerad: 2025-09-24 13:05:42


Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
© emotorsport.seFinal på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.

Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...

Publicerad: 2025-09-24 11:45:00


Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
© Hyundai Motorsport.När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.

Problemen i Chile st...

Publicerad: 2025-09-24 08:59:54


Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
© emotorsport.seVetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.

Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...

Publicerad: 2025-09-24 05:58:42


Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
© emotorsport.se- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.

Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...

Publicerad: 2025-09-23 19:41:49


Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
© Toyota Gazoo Racing.Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.

T...

Publicerad: 2025-09-23 13:02:53


50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
© emotorsport.seFörsta helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...

Publicerad: 2025-09-23 12:24:24


Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
© Junior WRC / M-Sport.Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...

Publicerad: 2025-09-23 10:49:08


Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
© emotorsport.seRallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.

82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...

Publicerad: 2025-09-23 08:59:00


Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
© American Rally Association.Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.

Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...

Publicerad: 2025-09-23 05:55:45


Tidigare nyheter:
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Johannesson snabbast totalt i Runt Mjölkpallen Pokalen.
Stavbom körde hem Wez-Mek Pokalen.
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.
Pettersson snabbast uppför Falerumsbacken.
B-förare i 2wd snabbast totalt i Rikspokalen.
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
» Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.