|
 Täta fajter när VOCs nationella serier gästade Killingen. PRESSRELEASE
När teamen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie och SommarSerie drabbade samman i Kil gångna helg kryddades bataljen av flera riktigt täta fajter. André Nygren visade klass och vann högsta Elitklassen och var också totalsnabbast. Vinnaren i Elit B hette som oftast den här säsongen Emil Andersson, han var också på god väg att än en gång bli totalsnabbaste VOC bil oavsett klass men en miss några kilometer från mål på sista sträckan grusade den förhoppningen. I Cupklassen presenterade sig en ny fartfantom Gustav Johansson med en klar seger, ännu ett namn fostrat i VOC att hålla ögonen på för alla oss som älskar svenskt rally och ser en ljus framtid för sporten.
I fjol tvingades Kil MK ställa in Killingen i sista stund pga av problem med några vägar. I år tog tävlingsorganisationen rejäl revansch och bjöd på en tävling med rakt igenom kanonsträckor.
– Vår klass har besökt Killingen många gånger de senaste åren och årets upplaga var en riktig höjdare med kanonsträckor rakt igenom, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Vi är väldigt noga med vilka rallyn som kommer med i våra tävlingskalendrar. Det ska förstås vara riktigt fina rallyn med tillräckligt många kilometer specialsträcka, av olika karaktär och på olika underlag. Men det räcker inte med det. Dessutom ska rallyna vara spridda geografiskt över landet och som helhet ska seriernas sammansättning spegla klassens utbredning. Rallyna ska också ligga rimligt jämnt fördelade tidsmässigt och eftersom att många betalar hela eller en stor del av sin budget med egna pengar så ska det också helst vara en löneutbetalning mellan varje serietävling.
– Totalt sett är allt detta en nästan omöjlig ekvation att få ihop ändå brukar vi lyckas få till riktigt bra serier varje år. Tack alla Sveriges rallyarrangörer för att ni gör detta möjligt. Och tack till alla funktionärer, det är ni som är svenskt rallys osynliga hjältar som gör jobbet både före, under och efter alla rallyn. Egentligen är det ni och inte vi förare som borde få alla pokaler.
André Nygren stod pall för favorittrycket i Elit A
Redan innan rallyt så slog klassansvarig fast att André Nygren är den man måste slå om man vill vinna högsta Elitklassen i VOC Mekonomen Rally.
– Att tippa André Nygren är lite grann att ”fegspela” på den rIktiga lågoddsaren. Men precis som jag också förutsåg så var han allt annat än ohotad. Daniel Torph på andra plats, Oskar Larsson på tredje och Dennis Askling på fjärde bekräftar bara att den här gången hade klassansvarig tur i sitt förhandstips, eller kanske att jag har ganska god koll på klassen och i synnerhet på klassens stjärnor. Hur var det Ingemar Stenmark sa: ju mer jag tränar desto mer tur får jag.
Det gjorde Emil Andersson i Elit B också
Klassansvarigs spik i Elit B var Emil Andersson.
– Tänk att jag fick rätt där också. Jag tippade också att chansen var god att Emil skulle köra in som snabbaste VOC totalt. Länge såg jag ut att få rätt i den profetian också. Men en snurrning ungefär mitt på den korta avslutande sträckan spräckte det tipset. Nu får Emil nöja sig med klassegern och den bara med en hårsmån eller rättare sagt 0,9 sekunder före unge supertalangen Isac Nordström ett namn för vilken första klassegern i Elit B i en nationell serietävling, och måhända också första tävlingen som totalsnabbast, är precis som jag sa redan före Killingen bara en tidsfråga. Vilka fantastiska förare den här klassen fostrar på löpande band. Håll ögonen på Isac Nordström.
Det gick jättefort också bakom tätduon.
– Trea blev Fredrik Alin som hittade tillbaks till den fina fart vi vet att han besitter men som inte riktigt velat infinna sig den här säsongen. Nu kom den. Härligt Fredrik! Patrik Fredriksson hade jag också med i förhandssnacket och till en början såg jag ut att få rätt även i detta. Men en avåkning på dagens tredje sträcka knäckte det tipset. En sträckseger på sista sträckan visade dock med eftertryck att jag inte var fel ute i tipset och steg för steg körde Patrik upp sig till en slutlig sjätteplats.
I Cupklassen presenterade sig Gustav Johansson med en klar seger
Om klassansvarig var framgångsrik i att tippa VOC Mekonomen Rally Elitklasser så var det desto sämre med Cupklassen.
– Jag hade faktiskt ingen riktig koll på Gustav Johansson som presenterade sig med eftertryck och vann klassen klart, vi hann med att prata en del efter målgång och jag bad om ursäkt för min dåliga koll. Att vinna klassen med 53 sekunder och dessutom prestera nionde tid totalt är i det här VOC-sällskapet minst sagt imponerande.
Linus Thorsson fanns däremot med i förhandstipset.
– Linus hade jag med så att han åker in på andra plats är ingen överraskning. Men Markus Lodin på tredje är ytterligare en miss i förhandstipset från mig, bara att lyfta på hatten för prestationerna och lägga på bevakning för framtiden.
Värre för Mattias Jacobsson.
– Mattias var tagen av stundens allvar. Han som haft svårt att nå Kim Mastad under året såg precis som många av oss andra sin chans att äntligen få stiga upp överst på prispallen när Kim var upptagen med annat tävlande den här helgen. Men jag tror att Mattias var lite väl tagen av situationen och han hade nästan inte kunnat sova nätterna innan tävling. Han var med på en andra plats en halv minut efter dagens klassdominant Gustav Johansson, men på dagens fjärde sträcka tog allt abrupt slut för Mattias med en avåkning. Lite skador på hans superfina 240 och ett stukat självförtroende, men gudbevars inga personskador.
Vi tackar Kil för ett riktigt fint rally och säger på snart återseende.
Klassen laddar nu för nästa evenemang i SverigeSerien, fantastiskt fina Strömkarlsrallyt i Trollhättan som går av stapeln den 2 september. Knappt fyra mil specialsträcka och fantastiska kringfaciliteter med rallyts huvudplats på Nevs, dvs gamla SAAB i Trollhättan. Och inte minst den klassiska sträckan Kabelvägen. Wow! Ni som har tänkt åka, underlätta arrangörens finplanering och anmäl er redan nu. På raceconsulting.se hittar ni både inbjudan och gör er anmälan.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-08-17 17:01
|
|
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Efter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.
Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...Publicerad: 2025-04-28 21:59
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Flodin trivs på småländska vägar - ser fram mot gruspremiären på Rally SM på grus
SM-ledarna i den tvåhjulsdrivna klassen, Patrik Flodin och Göran Bergsten, ser fram emot gruspremiären i rally-SM i Älmhult på lördag.
– Vi får vara förberedda på att det kommer att gå undan rejält nu när vi går ...Publicerad: 2025-04-28 17:33
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
En trasig kardanaxel förstörde segern, men Oliver Solberg var snabbast i fyra av de fem sista specialsträckorna i Rally Islas Canarias i helgen.
23-åringen skulle snarare skaffa sig asfaltserfarenhet än att jaga VM-poäng i den fjärde deltävlingen av årets rally-VM. Tävlingen runt Las Palmas på Gr...Publicerad: 2025-04-28 05:26
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup. Nu är det dags för den andra deltävlingen i Mega Rallycup då Falköpings MK arrangerar ”Lill-Jumbon” på Falköpings Motorstadion Torsdagen 1:a maj.
Startlistan har nu 125 ekipage anmälda. Sträckan inne på motorområdet mäter ca. 3km och skall köras tre gånger på omväxlande grus och asfalt.
Det är...Publicerad: 2025-04-27 21:48
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
Sydsvenska Mästerskapets andra deltävling arrangerades av Ryds MK och det klassiska namnet Vilda Ryd Racet visade sig stämma bra denna gång också. Listan av brutna blev lång och även om det var flera mekaniska fel så övervägde avåkning och sten på vägen bland de drygt 40 som bröt. Klockan 10 på lörd...Publicerad: 2025-04-27 21:15
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
I helgen avgjordes årets fjärde WRC deltävling, starkt fram gick Toyota Gazoo Racing med Kalle Rovanperä och Sebastien Ogier som plockade maximala poäng för teamet.
För Kalle blev det ett lyft i tabellen efter en svag inledning på året, 43 poäng skiljer mot ledande Elfyn Evans i tabellen. Sju po...Publicerad: 2025-04-27 21:06
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Jari-Matti Latvala och Tuukka Shemeikka tog planenligt segern i tjeckiska Historic Vltava Rallye, deltävling i Historiska EM-serien. Det finska Toyota Celica Turbo 4WD ekipaget tappade bara en sträckseger under rallyts gång.
12 sträckor på tjeckisk asfalt avverkade för historiska bilarna där Tibo...Publicerad: 2025-04-27 20:58
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
BDS-Sprinten hos Dals MK inledde Fyrklöverns Sprintcup, ett varvlopp i tre omgångar där Dan Johannesson tog segern totalt, tre sträckvinster och 13,8 sekunder för nästa bil.
Näst på tur var 2wd vinnaren, där Kristian Johansson var snabbast i två av de tre åken, 3,1 sekund bakom jagade norrmannen ...Publicerad: 2025-04-27 20:40
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ryds MK arrangerade Vilda Ryd Racet, 44km special fördelat på sex olika sträckor där Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Smålands DM, Södras DM och Sydsvenska Mästerskapet körde om poäng i respektive serier.
Stor tävling med 150-talet startande där David Nattsson körde hem segern totalt, som tvåa ...Publicerad: 2025-04-27 20:26
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in. Den 10:e maj skulle Morgongåvasvängen körts, en tävling med en specialsträcka som skulle gått två gånger, men arrangerande SMK Sala tvingas ställa in.
- Vi har valt att ställa in tävlingen på grund av att det är skogsavverkning i området och det går mycket skogsmaskiner och timmerbilar på vägen,...Publicerad: 2025-04-27 20:14
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC debuten i Rally Islas Canarias. » Rovanperä och Toyota dominerar på Kanarieöarna - transmissionsproblem för Solberg. » Del 2, En rad rallylegender på besök vid ”Konst & Rally” i Örebro. » WRC start på Kanarieöarna, inleder 9:03 med rallyts längsta sträcka. » Kalle snabbast, elproblem för Solberg på shakedown. » Rovanperä ostoppbar på Kanarieöarna - Solberg har hittat farten i Rally2. » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|